Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt… İlhan Berk’e Desenler….

Tarih : 29.07.2023

Doğu Çankaya, Evren Erol ve İpek Çankaya’nın kolektif çalışması olan Elinin Altında Hep Beyaz Bir Kağıt… İlhan Berk’e Desenler…. başlıklı sergi, İlhan Berk’in şiirlerinden yola çıkarak şiirle resmin, metinle çizimin buluşma noktalarını araştırıyor. Sergi, Berk’in 1970’lerin başından, öldüğü 28 Ağustos 2008’e kadar yaşadığı ve ürettiği Bodrum’da, yakın temasta olduğu Gümüşlük Akademisi’nde, 18 - 28 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Halka Sanat Projesi işbirliği ile gerçekleşen sergide Doğu Çankaya ve Evren Erol, İlhan Berk şiirlerinden seçtikleri dizelere desenlerle yanıt verirken, İpek Çankaya da onlara sergi manifestosu ve metin temelli işlerle katılıyor.

Devamı ›


 

Dünyaya Orman Denir

Tarih : 25.05.2023

Çok yıllı açık hava sanat etkinliği Seeds of Art (Sanat Tohumları)’nın ilk yıl sergisi “Dünyaya Orman Denir”, Bodrum'da yer alan Barbaros Farm arazisinde gerçekleşiyor. Sergi mütevazi ölçeğinde, küresel yaşam krizlerine ve sistematik sorunlara karşı oluşan bilinç ve dayanışmaya katılıyor. Çiftlik arazisi içinde bulunan çam ormanına kalıcı eserler bırakmayı hedefleyen sergi,öz kaynaklarını uyumla kullanarak kendisini gerçekleştiren bir canlı, kendine yeterli bir sistem ve tüm canlılar için besleyici, koruyucu ve kapsayıcı örnek bir model olan ormanı sanatsal ifadelerle ilişkilendirmenin yollarını araştırıyor. 
Devamı ›


 

Garden Maidens - Martha Zlatar

Tarih : 11.11.2022

Garden Maidens fotoğrafçı ve sanatçı koçu Martha Zlatar'ın yakın dönem fotoğraflarından oluşan sergisinin başlığı. Sergi, halka sanat projesi'nin işbirliği ile Arthip İnisiyatifi'nin İstanbul'daki merkezi Resonance Istanbul mekanında sergileniyor. Bir mekan sergisi olmasının ötesinde Garden Maidens sanatçısının katılımı ve anlatımıyla Zoom üzerinden izlenecek. Sergi açılışı ve çevrimiçi buluşma 20 Kasım 2022 Pazar günü İstanbul saatiyle 21.00, Pasifik saatiyle 10.00'da Zoom'da.

Devamı ›


 

Fotoğraf – Odak – Paylaşım – Günümüzde Her Yerde / Bilge Ekşi

Tarih : 11.05.2022

Serginin temel odağı; kişisel ifade, fotografik erişilebilirlik, çoklu kullanım ve anlamlarıdır. En genel ve sosyal olarak alakalı olanlardan biri ise günlük yaşamın sözel olmayan niteliklerini kutlamaya, paylaşmaya ve aktarmaya yardımcı olan “hatırlama” arzusudur.Serginin temel odağı; kişisel ifade, fotografik erişilebilirlik, çoklu kullanım ve anlamlarıdır. En genel ve sosyal olarak alakalı olanlardan biri ise günlük yaşamın sözel olmayan niteliklerini kutlamaya, paylaşmaya ve aktarmaya yardımcı olan “hatırlama” arzusudur.

Devamı ›


 

Portakal Kabuğu – Yumurta Kabukları & Dostlar: Gıda kalıntılarından minyatür işler / Olcay Karahan

Tarih : 18.01.2022

2019 yılından bu yana halka sanat projesi ve Artship İnisiyatifleri'nin projelerinde yer alan performans sanatçısı ve hikaye anlatıcısı Olcay Karahan bu kez görsel üretimlerini topluluğumuzla paylaşıyor. Sergi; Artship Resonans İstanbul Girişimi'nin Moda'daki mekanında. Serginin çevrimiçi açılışı, 30 Ocak 2022 Pazar günü saat 21.00'de Zoom üzerinden gerçekleşiyor. Zoom; erişim alanımızı genişlettiğinden, etkinliği Türkçe ve İngilizce yapmaya karar verdik. Serginin detayları şöyle:

Devamı ›


 

Aroma Eskizleri

Tarih : 15.06.2021

Aroma Eskizleri, Burak Ayaz'ın folklor araştırmaları, Anadolu coğrafyası, otlar ve dünya çapında baharat kullanımı ile geleneksel tariflerin yeniden inşasından doğan görsel projesidir. Bu sanatsal ifade, Orta Asya, Afrika ve Akdeniz coğrafyalarının folklorunu da içeren şiirsel imgelerle sonuçlanan disiplinler arası bir araştırmaya dayanmaktadır.
Ayaz bu kavramlara olan ilgisini şöyle ifade ediyor:
Devamı ›


 

Üç Kadın Üç Yol

Tarih : 15.11.2020

Çok yönlü ve farklı sanatsal görüşlere açık bir inisiyatif olarak özgün çalışmaları, kişisel ve şiirsel sesleri destekleyen halka sanat projesi STEP Istanbul 2020 Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser ve Sevda Bad'ın işlerinden bir seçki sunuyor.
halka’da kadınların ağırlığı ilk günden bu yana, yaşamın akışı içinde kendiliğinden gelişen, belirgin bir özellik olarak görülür. Ancak bu durum cinsiyetçi bir yaklaşımdan ileri gelmez.
Devamı ›


 

Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak

Tarih : 11.02.2020

halka sanat projesi 22 Şubat – 22 Mart 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği “RÜZGARDA AKAN ATLAR YA DA YUVADAN UÇMAK” sergisine ev sahipliği yapıyor. 
İpek Çankaya’nın tematik metninden yola çıkan sergi, Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser, Doğu Çankaya, Emrah Danacı, İpek Çankaya, Murat Germen, Nancy Atakan, Neriman Polat, Richard Bartle, Sevda Bad, Sevil Tunaboylu, Sezgi Abalı, Sadık Arı, Slobodan Dan Paich ve Yasemin Nur’un resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerini bir araya getiriyor.
 
Rüzgarda Akan Atlar (Horses Fluent in the Wind) Sylvia Plath’ın Gözdeki Zerre (Eye-Mote) adlı şiirinden bir alıntıdır. Rüzgarı ve atı yan yana düşününce gücü, hızı, dizginlerden kurtulmayı ve yeni ihtimalleri kucaklamayı zihne üşüştüren bu tanım içindeki şiirsel dokunuşla daha duyarlı hale gelir. Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak, halka sanat projesi’ne sekiz yıl yuva olmuş bir mekana veda ederken onu kutlama sergisidir. Yuvadan uçmak deyimi büyüyüp aile ocağından ayrılmak anlamına gelir. Bu deyim bir yanıyla, korunaklı bir mekanı ve içindekileri geride bırakmayı bir yanıyla da kendi ayakları üzerinde durarak yeni ilişkiler kurmayı ve eskileri yeniden tanımlamayı ifade eder.
 
Yuvadan uçmak romantik bir ifade olduğu için hüzünlü bir yanı bulunduğunu kabul etmek gerekir. Ancak içinde taşıdığı umut, gelişim ve başarı daha büyüktür. Uçmak için uçabilme yetisine sahip olmak, bu eylemi gerçekleştirecek kadar cesur olmak, yeni ufukların getireceği bilinmezler kadar, kişiyi kendisi yapan özelliklere, öz gücüne odaklanmak demektir. Ayrıca, evi yuva yapan insan topluluğuna ve aile bağına bir gönderme yapar. İçinde yaşadığımız zamana “seçili aile” olgusu damga vurmaktadır. Bu olgu, kan bağı yerine bizi bir araya getiren dayanışma, ortak amaç ve ilgilerde buluşma ve sevgi gibi mekana bağlı olmayan buluşmalarla kendini gösterir.
 
Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak halka sanat projesi’ne sekiz yıl yuva olmuş bir mekanı arkada bırakırken burada geçen zamana, üretilen işlere ve bir araya gelen kişilere bir teşekkür ifadesidir. Yuvadan uçmak bize ne ifade ediyor, bu duruma nasıl tepki veriyoruz, nasıl başa çıkıyoruz ya da çıkamıyoruz gibi temanın düşündürdüğü sorular etrafında şekillenen sergi bugüne kadar halka sanat projesi ile sergi yapmış ve işlerinde temanın ortaya attığı sorulara yanıt veren sanatçılardan bir seçkiyi izleyiciyle buluşturur.
 
Sergi Açılış: 22 Şubat 2020 Cumartesi, 18.00
Sergi Ziyaret: 23.02 – 23.03.2020 arası Pazartesi hariç her gün 12.00 – 19.00
Adres: Caferağa Mh. Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sokak No:8 Moda Kadıköy
 
Devamı ›


 

Toprağın Şarkısına Prelüd

Tarih : 31.12.2019

Görsel Sanatçılar Aynı Şiire Yanıt Veriyor-2
 
Projenin Kökeni ve Ortaya Çıkışı ile Kış 2020 Sergisi:
Sanatsal sürecin içsel mantığı kolaylıkla açıklanamaz. Motivasyonları çok ender olarak onurlandırır, hatta ender olarak saygı görür. Çünkü bitmiş yapıt bir ürün gibi ele alınır, bu yüzden bizi karşılıklı olarak besleyen ve kültürün kökenini oluşturan paylaşım kanalları genellikle karanlıkta kalır.
Devamı ›


 

Süreci Kutlamak

Tarih : 30.11.2019

Dokuzuncu yılında halka sanat projesi kültürel yaşama emek vermeye devam ediyor. halka’nın katkısı, doğuştan gelen ve her zaman var olan sanatsal yeteneğe değer vermek ve hem yeni sanatçılara görünür olup seslerini duyurmaları için alan açarak cesaretlendirmek hem de deneyimli sanatçılarla kurduğu iş birlikleri aracılığıyla farklı bakış açılarını paylaşmak bağlamında kendini gösteriyor. 2019’un sonuna doğru halka’nın bu çok yönlü perspektifi kendisini “Süreci Kutlamak” adlı sergi ile ortaya koyuyor.
 
Sergi, halka sanat projesi’nin uzun soluklu proje ortağı San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship Initiatives’in Sanat Direktörü Slobodan Dan Paich’in ortaya attığı fikir etrafında, aynı zamanda güncel halka ekibinin de bir üyesi olan, İstanbul merkezli genç sanatçı Sevda Bad’ın ilk sergisi olma özelliğini taşıyor.
 
Sergide Sevda Bad’ın halka-Artship ortaklığının bu yılki son etkinliği olarak arkaik, geleneksel, yerel, yeniden inşa edilmiş ve özgün müzik ve şarkılarla beslenen, sözlü anlatım geleneği ruhundan gelen ve Aralık 2019 sonunda gerçekleşecek olan “Güz Yaprakları Tutununca Toprağa Geleceği Besler” başlıklı hikaye anlatımlı performansın provalarından anlara odaklanan çizimleri yer alıyor.
 
 “Süreci Kutlamak” birbiri içine geçmiş olan bir kaç süreci birden kelimenin gerçek anlamıyla kutluyor. Bu süreçler şöyle sıralanabilir: Bu yılın hikaye anlatımlı performansı için hareket temelli parçalar geliştirme süreci, yeni bir sanatçının bu sürece yanıt niteliği taşıyan bir dizi çizim üretme süreci ve Artship’in 40 yılı aşan Uluslararası Kamusal Alanda Sanat deneyimi etrafında şekillendirdiği projeler geliştirme, iş birlikleri kurma, uygulama ve paylaşma süreçlerine ev sahipliği yapma süreci. 
 
Kısacası, bu sergi ve ardından gelen performans aracılığıyla halka’nın İstanbul’a kattığı, hem çağdaş hem de zamansız olanı sunarak sanat dünyasının güncel paradigmalarını zenginleştiren bir süreç ve vizyondur.
 
İpek Çankaya
halka sanat projesi Direktör & Küratörü
 
 
Devamı ›


 

Kuşaklar: Kendi Gelen Devamlılık

Tarih : 16.10.2019

Sanatsal ifadelerin çeşitliliği içinde, çağdaş sanatçıların dünyaya yanıt vermenin farklı yollarını yarattığı bugün halka sanat projesi kapılarını yetişmekte olan sanatçılara, sanatın potansiyeline ve yerleşik kalıplar ve kabuller üzerine kurulmadığı biçimlere açıyor. Bu yolla insan varlığını kutlayan yeni döngülere ev sahipliği yapıyor.
halka sanat projesi ve San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship Initiatives sekiz yıldır süren bir işbirliği yapıyorlar; yılda beş ay birlikte sergi ve hikaye anlatımlı performanslar gerçekleştiriyorlar, bu etkinliklerden bir seçki yıl içerinde San Francisco’da geliştiriliyor ya da tekrarlanıyor. Bu süre zarfında Artship Initiatives Sanat Direktörü Slobodan Dan Paich, halka sanat projesi rezidans programı konuğu olarak bir çok serginin yaratımında yer aldı. Sanat dünyasında bir dede olarak yeni nesli buyur etmekten mutlu oldu.
Kuşaklar: Kendi Gelen Devamlılık 11 yaşındaki Derin Baldemir ile 74 yaşındaki Slobodan Dan Paich’in çizimlerini bir araya getiriyor.
Sergi 8 Kasım 2019 Cuma, saat 19.00’da Moda’da, halka sanat projesi’nde açılıyor.
Ziyaret: 8 Kasım - 8 Aralık, 2019 Pazartesi hariç her gün 12.00 - 19.00
 
Devamı ›


 

Mahalle Direkleri Projesi - Galeri Olarak Sokak

Tarih : 11.10.2019

halka sanat projesi, Artship Initiatives San Franciso işbirliği ile 18 Ekim - 3 Kasım 2019 tarihleri arasında “Mahalle Bayrak Direkleri Projesi / Galeri Olarak Sokak” sergisine ev sahipliği yapıyor. Proje, San Francisco merkezli Artship Initiatives'’in Kuzey Oakland’daki  Golden Gate mahallesi halkı için mahallelilerle birlikte 1986-1991 tarihleri arasında oluşturulan yarı-kalıcı heykellere ait dökümantasyonu içeren serginin eş-küratörlüğünü Slobodan Dan Paich ve ipek Çankaya yapıyor.
 
Sanat aracılığıyla topluluk oluşturma inşasının örneği olarak tasarlanan bu proje; belirli bir formül olmadan kendi matrisi ve çizgisiyle sanatsal konsept, şekillendirme ve küratörlük becerileri aranmaksızın başladığı şey olmaktan çıkıp kendi sınırlarını aştığı sanatçı ve mahalle halkıyla oluşturulmuş 5 yıllık bir çalışmanın eseridir. Proje; sanatçının rolü nedir ve sanatçı böyle bir mahalle ortamında ne yapar?  Yaratıcı süreçlerde sanatçı mahalle halkıyla paylaşılırken sanatsal duyarlılıklar, vizyon ve tutarlı görsel dil nasıl sürdürebilir? sorularını kendi dinamiğinde yanıtlar.
 
Açılışı 18 Ekim Cuma, saat 19.00’da gerçekleşen sergi, Mahalle Bayrak Direkleri Projesi’ne ait yazı görsel ve video içeren çeşitli dökümantasyonlardan oluşuyor.
 
Sergi açılış: 18 Ekim.2019, Cuma, 19:00 
Sergi ziyaret: 19.10 – 03.11.2019, 
Pazartesi hariç her gün 12.00 – 19.00
Mekan: halka sanat projesi
Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No :8 Moda Kadıköy İstanbul
 
Devamı ›


 

Mekan Ruhuna Yolculuk

Tarih : 20.08.2019

halka sanat projesi 8 Eylül- 6 Ekim 2019 tarihleri arasında küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği Mekan Ruhuna Yolculuk sergisine ev sahipliği yapıyor. İpek Çankaya'nın yazdığı kavramsal çerçeveden hareket eden sergi, Doğu Çankaya, Ece Gökalp, Gözde İlkin, İhsan Oturmak, İpek Çankaya, Richard Bartle ve Yasemin Özcan’ın resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerini bir araya getiriyor.
 
Serginin Kavramsal Çerçevesi şöyle:
Kültür sosyolojisinde en geniş tanımıyla kültür “bütün yaşam biçim” olarak algılanırken, daha özelleşmiş ama daha ortak kabul gören tanımında “sanatsal ve entelektüel etkinlikler” olarak ifade edilir. Raymond Williams’a göre kavram, geleneksel sanatlar ve entelektüel üretim biçimlerinin ifadesi olmaktan çıkarak, bugün bu genişlemiş alanı kurgulayan, sanattan felsefeye, dilden gazeteciliğe ve diğerlerine kadar bütün bir “imgesel pratikler”i kapsar hale gelmiştir. 
 
Kültürün sanatla olduğu kadar tarihle, antropoloji, arkeoloji ve coğrafyayla yakından bağı yadsınamaz. Mekân Ruhu-Akdeniz Yazıları adlı eserinde, Lawrence Durrell; kültür, insan, çevre ilişkisini “Bizler genellikle “kültür”ü insan iradesinin yarattığı bir çeşit tarihsel örüntü olarak görürüz, benim için bu artık kesin bir doğru değil” sözleriyle farklı bir boyuta taşır. Durrell, insanların kültürel üretimlerinin yaşadıkları mekânın ruhunu taşımaktan öteye geçtiğini belirtir. Mekân ruhu, insana öyle bir işler ki, yapıtlar ve onu üreten insanlar, içinde bulundukları (üretildikleri) mekânın imzasını taşırlar. Bu mekân bir coğrafyadır. Kent ya da kırsal olabilir. Ama hem tarihtir, hem bugündür. Hepsi arasında bir bağdır. Durrell bu durumu mekânın bağlayıcılığı olarak adlandırır. Mekân üç boyutunun ötesinde algılanmaya başlamasıyla kişiyi bir zihinsel sürece yönlendirerek mekân ruhunun temsil ettiği bütünü ve şeyi bulmaya yönlendirir.
 
Dünya bu kadar savaş, yıkım, istila, yer değiştirme ve iç içe geçme gördükten sonra taşıdığımız yerel ya da ulusal özelliklerin saf ve ırksal olduğunu iddia etmek mümkün mü?
Durrell’e göre yerel karakter ve insan peyzajın ifadesidir, kuşaktan kuşağa aktarılan kalıcı öğe peyzajın doğasında mevcut olan ve yok olmayan kendini ifade yeteneğidir. İnsan doğanın bir parçası olarak onun enerji  alanında ve döngüsünde yaşar. Bu bilgi insanda değiştirilemez bir bilinçle yer alır. Doğa yasalarının ve doğal peyzajın içinde aktarımda bulunan bir araca dönüşür insan.
 
Yaratıcı insanın peyzajla olan ilişkisi ise özellikle ilginçtir. Durrell’in ifadesiyle “Bu açıdan bakıldığında yolculuk herkes için - ama en çok da kök salacağı, yaratıcılık yeteneğini kullanacağı besleyici topraklar arayan sanatçı için- çok önemli bir tür sezgi bilimi haline gelir.
Herkes kendi “bağlaşıklarını” böyle bulur -kafasının birden fikirlerle dolup taştığını hissettiği peyzajlar vardır; ruhunun yarısının uykuya daldığı ve kalem kâğıt düşüncesinin bile midesini bulandırdığı başka peyzajlar.”  
 
Peki, ya bu yolculuk sonucu, bir sanatçı bir yerle derinden bağlandığını hissedip orada kök salarsa ne olur? Üretimlerinde mekânın ruhu ve peyzaj değerleri kendini nasıl belli eder?
İnsanlar yaşadıkları peyzajın yansımalarıysa bu yansıma sanatsal üretimlerde nasıl ortaya çıkar? Renkleri, malzemesi, duygusu, sorusu, araştırma konusu ya da diğer kurucu nitelikleri nasıl değişir?
 
Bu noktada peyzajın anlamına bir parantez açmak yerinde olabilir. Durrell orijinal metninde peyzajı landscape kelimesiyle ifade eder. Kelimelerin dilden dile aktarımında oluşan farklılıklar ve anlam değişmeleri göz önüne alındığında Mekân Ruhuna Yolculuk sergisi peyzajı coğrafya geleneğindeki yeriyle ele almaktadır. Birçokları coğrafyanın aslında yerlerin karakteri, mekânsal organizasyonu, farklılıkları ve benzerlikleri üzerinde durması gerektiği konusunda hemfikirdir. W.D. Meining’e göre bu anlamda her peyzaj kendine özgü karakteri olan bir yer olarak kabul edilebilir. Bu anlamıyla da kendine özgü karakteri olan yerin Durrell’in bakış açısında insanın kurucu öğesi olarak ele alınması anlamlıdır.
 
Mekân Ruhuna Yolculuk, Durrell’in bakış açısından yola çıkışla bir mekânın bir yapıt üzerindeki etkilerini tartışır. Mekân ruhunun kültürün çeşitli katmanlarını beslediği ve uzun soluklu bir yolculuğun belirleyici olduğu üretimleri bir araya getirir. Bu yolculuk kısa dönemli yer değiştirmelerden farklı olarak bir yerin köklerine inme ya da kök salma anlamı taşır. Bir mekândaki görünmez kalıcılığın, mekânla özdeş yaşayan ve artık kendisi de mekânın bir ifadesi haline gelen sanatçıların işlerinde kendini dışa vuruş biçimlerini araştırır. 
 
Sergi Açılış: 08 Eylül Pazar, 19.00
Mekan: halka sanat / galeri
Ziyaret: 08 Eylül - 06 Ekim 2019, Pazartesi hariç her gün, 12.00 – 19.00
 
Devamı ›


 

Rezidans Sergisi: Üç Ay Bekleyemem!

Tarih : 20.08.2019

2011’den bu yana otuzun üzerinde ülkeden gelen seksenin üzerinde sanatçı, küratör ve kültürel araştırmacıyı ağırlayan ve birlikte projeler yapan halka sanat projesi Rezidans Programı Ağustos 2019'da Hong Kong merkezli sanatçı Chan Wai Lap'i ağırladı.
Son yıllarda zihni tazelemenin bir yolu olarak yüzme egzersizlerine başlayan sanatçı zamanla halka açık havuzlar ve yüzme kültürünü bir araştırma konusu haline dönüştürdü. Hong Kong'daki deneyimlerinin yanı sıra Berlin, Paris ve Londra'ya yaptığı seyahatler sırasında sanatçı halka açık yüzme havuzlarında bir dizi gözlem ve çalışmalar gerçekleştirerek, bu mekanların bir kentin kültürü, tarihi, mimari estetiği, insanların etkinlikleri ve yaşam biçimleri üzerine düşünme alanı olduğunu keşfetti. Bu bağlamda, New York çevresindeki yüzme havuzlarını incelemek için New York Görsel Sanatlar Okulu'ndaki sanatçı rezidans programına katıldı.
İstanbul deneyimi üzerinden ilerlettiği projesinde Chan Wai Lap, İstanbul’un suyla ilişkili mekanlarındaki gözlem ve deneyimlerinden yola çıktı. Bunlara eklenen, beklenmeyen karşısında verdiği tepkiler ve yeni karşılaşmalar da bir dokümantasyon sürecinin ilk nüvelerini oluşturdu. 
Açılışı 29 Ağustos 2019 Perşembe saat 19.00’da gerçekleşecek olan sergi 30 – 31 Ağustos’ta 12.00 -19.00 saatleri arasında görülebilir.
 
Devamı ›


 

Yeni Sergi: Gereksizler Kutusu ve Provalar

Tarih : 07.07.2019

Filtre Platform’un, iki uçtaki yaratım süreçlerini sorgulayan projeleri “Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri” ve “Provalar”, Halka Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin katkılarıyla, 26 Temmuz - 04 Ağustos 2019 tarihleri arasında halka sanat projesi'nde gerçekleşiyor.
 
“Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri” ile kitle için seri üretimin sonuçları ortaya konuyor. Evlerde bulunan eşyalar üzerinden kitsch, seri üretim, eşyalar ile kurulan psikolojik bağ ve gereksizlerin üzerimizde yarattığı etkiler tartışılıyor.
halka sanat projesi’nde 2 ay boyunca yürütülen “Provalar” atölyesinde ortaya çıkmış çalışmalardan oluşan sergide ise, özgün yaratım yöntemlerini “gramer” ve “bozunum” temaları zemininde araştıran katılımcıların farklı disiplinlerdeki özgün tasarım araştırmaları sergileniyor.
 
Sanatçılar: Alican Karakaya, Burçin Midilli, Emre Yorgancıgil, Merve Midilli, Naz Çetin, Nursel Akhan, Tolgay Keskin
 
Gereksizler Kutusu: [S]atsan [S]atılmazın Envanteri
Sanatçılar: Nursel Akhan, Tolgay Keskin
Sergide görecekleriniz, yabancı diyarlarda bulunmadı; evlerimizden çıktı! Bu yabancılaşmış sızıntı nesneler evimize -mahremimizin mabedine- kendimize yabancılaştığımız bir dönemde veya sahte bir “gaza geliş” anında yerleşmişler. Bizi temsil etmiyorlar ama bir nedenle çöpe de gidemiyorlar veya satılamıyorlar.
İşte Nursel ve Tolgay, evlerinden atamadıkları gereksiz nesneleri kutulara koyarak belirli zamanlarda bir törenle takas ettiler. Nesnelerin çoğu kitsch, bazıları kaybolmuş bir bütünün parçası, bazıları da kullanımdan kalkmış eşyalar idi. Ancak tüm nesnelerin ortak değer teşkil edeceği yer belliydi: bir sergi!
Serginin ana bölümü sürekli sergilenecek nesnelerden oluşuyor. Bir bölüm ise ziyaretçilere ayrıldı!* Eğer evinizde Gereksizler Kutusu’na layık nesneleriniz varsa, onları da sergideki haklı yerlerine yerleştirebilirsiniz. Bir şekilde hayatınızda olmasını istediğiniz bu bölümdeki bir nesneyi de alabilirsiniz.
*Geliştirdikleri fikirlerin, bu serginin etkileşimli kısmına verdiği cesaret için Bahar Ahu Sağın ve Emre Seymenoğlu’na teşekkür ederiz.
 
Provalar: Gramer ve Bozunum
Sanatçılar: Alican Karakaya, Burçin Midilli, Emre Yorgancıgil*, Merve Midilli, Naz Çetin, Tolgay Keskin 
halka sanat projesi’nde aylık olarak düzenlenen iki atölyenin katılımcıları, özgün yaratım yöntemlerini “gramer” ve “bozunum” temaları zemininde istedikleri tekniği kullanarak araştırdılar.
 
Tolgay Keskin’in yürütücülüğünde, yaratıcılığın kişinin iç dünyasından seyirciye kadar uzanan aşamalarındaki özellikleri hakkında bilgilendiler ve atölye temaları üzerine sohbet ettiler. Sanat yazarı/küratör Sinan Eren Erk, Dramaturg Can Özdemir ve Sanat Yönetmeni/Küratör Bahar Güneş’in konuşmacı olarak katılımlarıyla tıkanma, taklit, mimesis, abartı, aşırı tasarım, sansür, sunum ve sergi düzeni üzerine konuştular.
Farklı disiplinlerden gelen katılımcılar; resim, heykel, edebiyat, mimarlık ve dans gibi çok farklı alanlarda çalıştılar.
*Emre Yorgancıgil’e atölyenin teknik yapısının düzenlenmesindeki desteği için teşekkür ederiz.   
 
Filtre Platform:
Yaratıcı potansiyeli keşfetmeyi amaçlayarak alternatif ve yenilikçi yöntemler ile sanat/tasarım etkinliği organizasyonu, kürasyon ve danışmanlık hizmeti veren mobil bir yaratıcı platformdur.
Instagram / Facebook: filtreplatform
www.filtreplatform.com
 
Sergi Açılış: 
26.07.2019 Cuma, 19.30 – 21.30
 
26.07 – 04.08.2019
Pazartesi hariç her gün, 12.00 – 19.00
 
halka sanat projesi
Caferağa Mh. Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No:8 Moda 
Kadıköy 34710 İstanbul 
www.halkaartproject.net
 
Devamı ›


 

Bu Benim Fotoğrafım

Tarih : 26.06.2019

Bu Benim Fotoğrafım | This is a Photograph of Me halka sanat projesi ile Kanadalı sanat inisiyatifi Arts Assembly’nin iki yıllık küratöyal değişim projesi COMMON GROUND | UYUŞMA TEMELİ’nin ikinci yıl sergisidir. Sergi önce, 13 – 30 Haziran 2019’da Vancouver’da, ardından, 03 Temmuz – 18 Ağustos tarihleri arasında halka sanat projesi’nde izleyiciye sunulmaktadır. 
Kanada merkezli sanatçılar Tanya P. Johnson ve Terriann Walling’in işlerini gösteren İstanbul ayağı, projenin her iki yılına ait belge, yazı ve görselleri de içeren bir dokümantasyondan oluşur. Sergi başlığı Kanadalı şair ve yazar Margaret Atwood’un aynı adlı şiirinden esinlenilmiştir. 

Küratör: İpek Çankaya
Galeri koordinatörü: Bahar Güneş
Sergi ekibi: Sevda Bad, Mehmet Can Çökük
 
Kavramsal Çerçeve:
Bu Benim Fotoğrafım | This is a Photograph of Me kişinin yaşam, ölüm, yoksunluk, savunmasızlık, direnç ve dönüşüm gibi bireysel deneyimleri nasıl karşıladığını ve bu durumlar kısıtlayıcı engeller haline geldiğinde onlarla mücadele ya da barışma yollarını sorgular. Diğer bir deyişle sergi, insanlık durumu olarak kabul edilen ve kişinin kimliğinin oluşmasına etki eden, ya da kendini tam olarak gerçekleştirmesinin önünde beliren engelleri, bunlara verdiği tepkileri ve her türlü kısıtlı erişimin ne anlama geldiğini araştırır. 
Kısıtlı erişim birbiriyle ilişkili durum, mekan ve ilişkilerde deneyimlenir. Serginin iki sanatçısı Tanya P. Johnson ve Terriann Walling’in görsel ve metinsel işleri, duyulmamış ya da yanlış anlaşılmış bireysel sesleri ve kişinin kendisi ve kökleriyle yeniden bağ kurma arayışını tartışmaya açar. 
Serginin sorduğu sorulardan bazıları şöyledir: Kendimizi nasıl gerçekleştiririz; kendini gerçekleştirmek sadece kişinin kendisi ile mi ilgilidir; bizi bütünlük duygusuna götüren yol ne olabilir; birey olarak görünür olmak nedir, varlığımızı kısıtlayan durumlara başkaldırmak, onlarla mücadele etmek ya da uzlaşmak nasıl olabilir? 
Serginin kavramsal çerçevesi iki eksen üzerine oturmaktadır. Bu eksenlerden ilki 2017 sonunda COMMON GROUND | UYUŞMA TEMELİ projesi ilk ortaya çıktığında araştırma zemini olarak belirlenen üç kavramdır. Bu kavramlar insanlık durumu, kısıtlı erişim ve denge ya da denge yitimidir. Projenin birinci yılında Lara Ögel ile Merve Ünsal’ın işlerini gösteren Tutma | Hold adlı sergi bu kavramları fiziksel (meskun) mekanda varoluş ve prekarite anlamında incelerken, ikinci yıl sergisi ilk yıla cevap olarak onları farklı bir bağlama oturtur. Bu bağlam, kendini ifade etmenin sınırlanışı ve bireysel kimliktir. Böylece ortak kavramlardan yola çıkan ama kendi özgün yollarını oluşturan iki sergi, iki odak noktası ve bir alışveriş belirmiş olur. 
Kavramsal çerçevenin ikinci kurucu ekseni ise Margaret Atwood'un sergiye adını veren şiiridir. Güçlü bir kadın sesi tarafından kaleme alınan, derin bir kırılma, görünmezlik ve ölümle yüzleşme anlatısı kadar, şiirin ifade dili ve tonu da serginin rengini belirlemeye öncülük eder. Johnson ve Walling'in işleri derin ve duyarlı düşünceyle yaratıcılığın özgün ve incelikli ifadeleri olarak Atwood'un yüksek sesle bağırmayan ancak büyük bir ustalıkla okuru derinden etkileyerek avucunun içine alan, özü dolu tonuna yanıt niteliği taşır.

03 Temmuz – 18 Ağustos 2019
halka sanat projesi İstanbul
Sergi ziyaret: Pazartesi ve resmi tatiller hariç her gün, 12.00 -19.00
 
 
Devamı ›


 

Şeytan Tüyü

Tarih : 22.05.2019

İngiliz sanatçı Richard Bartle halka sanat projesi’nde gerçekleşen yeni sergisi Şeytan Tüyü | Luck of the Devil’de bir kez daha 14. Yüzyıl minyatür ressamı ve hikaye anlatıcısı Mehmet Siyah Kalem’in çalışmalarından yola çıkıyor. 
 
Şeytan Tüyü | Luck of the Devil, Bartle’ın ilk kez 2005’te Londra’da Royal Academy’de açılan Turks (Türkler) sergisinde Siyah Kalem’in yapıtlarıyla karşılaşmasının ardından geçen on dört yılın ve bu sürede sanatçının Türkiye üzerine yaptığı dilsel, tarihsel ve kültürel araştırmalarının sonucunu işaret ediyor. 
 
Geçen yıl halka sanat projesi’inde gerçekleştirdiği ilk sanat rezidansı sırasında Bartle, Siyah Kalem’in toplumsal gözlemler olarak yorumladığı çalışmalarına eğilmiş, bu sürecin sonucunda bir dizi heykel ve asamblajdan oluşan sergi, Bir Göçebe Masalı | A Nomad’s Tale ortaya çıkmıştı.
 
Sanatçının işlerinde çıkış noktası olan Siyah Kalem, İslam sanatına dair yapıt üreten diğer sanatçılara kıyasla adeta antropolojik çalışmalar olarak değerlendirilebilecek üretimleri ile ayrıksı bir yere sahiptir. Özgün fırçası ve mürekkeple aktardığı gözlemlerinde Orta Asya ve İpek Yolu üzerindeki Türkleri, göçebe yaşamı, gelenekleri, karakterleri ve toplumsal karşılaşmaları nüktedan bir anlatıya dönüştürür.
 
Şeytan Tüyü | Luck of the Devil, Siyah Kalem’in demonlar olarak adlandırılan hayali, güzel şeytanlarına ilişkin çizimlerini merkeze alır. Bartle, kaynak olarak YKY tarafından yayınlanan, Mazhar Şevket İpşiroğlu’nun kaleme aldığı Bozkır Rüzgarı: Siyah Kalem adlı kitaba başvurmuştur. Sanatçıya esin veren bu kitapta, demonlara ait farklı sahneleri içeren grotesk ama sevimli bir dizi illüstrasyon, içinden ahlak dersleri çıkarılacak masalsı sahneler halinde karşımıza çıkar. Şeytan Tüyü | Luck of the Devil bu demonları konu edinen on beş resmiyle iki heykelinden oluşur. Demonlar, Bartle tarafından bir dizi toplumsal gözlemin aracı olarak kullanılmıştır. Resimler konu itibariyle bugün için de anlamlı bir dizi durumu ele alır. 
 
Bartle, Siyah Kalem’in demonlarını tuvalinde orijinallerinden daha büyük bir ölçeğe taşır; içlerini boşaltır ve kendi imgelemiyle doldurur. Ortaya çıkan işler, siyasi yorumlarla sosyal gözlemlerin oyuncu ve renkli bir karması ve sanatçının kendi demonlarını dışa vurduğu resimler olur. Tuval üzerine resim formundaki yapıtlar günümüz İstanbul’unun dokusu ve anlatısıyla Siyah Kalem’in original paleti ve tekniğini harmanlar.   
 
Sergi Açılış: 
13.06.2019 Perşembe, 18.00 – 21.00
 
13.06 – 21.07.2019
Pazartesi hariç her gün, 12.00 – 19.00
 
halka sanat projesi
Caferağa Mh. Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No:8 Moda 
Kadıköy 34710 İstanbul 
www.halkaartproject.net
 
 
Devamı ›


 

Kayıtsızlık Şenliği

Tarih : 23.02.2019

halka sanat projesi, küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin yaptığı Kayıtsızlık Şenliği adlı sergide Baysan Yüksel, Cins, Çağrı Saray, Didem Erbaş, Doğu Çankaya, Horasan, Işıl Eğrikavuk - Jozef Erçevik Amado, İpek Çankaya ve Murat Germen’in resim, fotoğraf, video ve şiir yerleştirmelerini bir araya getiriyor.
 
Sergi Açılış: 10 Mart 2019 Pazar, 18:00
 
“Bu dünyayı ne tersine döndürmenin ne onu yeniden düzenlemenin ne de bilinmeyene doğru hızla ilerleyen bu uğursuz koşuyu engellemenin mümkün olduğunu anlayalı uzun zaman oldu. Mümkün olan tek bir direniş vardı: dünyayı ciddiye almamak.” 
                                                                                                                                                                                                                                                                                 Milan Kundera
 
Kayıtsızlık; akla ilk gelen sinik çağrışımıyla aldırışsızlık, aldırmazlık, ilgisizlik, umursamazlık anlamına gelir. Milan Kundera “Kayıtsızlık Şenliği” adlı romanında kelimenin diğer bir gücünden bahseder: “Kayıtsızlık alaydan, satirden ve sarkazmdan daha güçlüdür.” Bu cümleyi şu şekilde yorumlamak mümkün: Bir şeye, bir kişiye ya da bir duruma kayıtsız kalmak aslında onun varlığını sorgulamaktır. İlk bakışta edilgen bir sorgulayış gibi algılansa da bu verilecek her türlü tepkiden, en saldırgan olanından bile, daha büyük bir etki yaratır çünkü bir şeye kayıtsız kalmak aslında onu yok saymaktır. Elindeki erkin değersizleşmesi “yok hükmünde” durumuna düşmesidir. Her çıkış kendine bir özne bulduğu ve yanıt aldığı sürece var olur. Bu anlamıyla kayıtsızlık karşı durulanın sembolik varlığını ve gücünü elinden alır.
 
Günümüzde kendine özgü duruşların yitirildiği, tek tip kalabalıkların çoğaldığı, şiddetin her türlüsünün normalleştirildiği, farklı kültürlerin sınırlarını kaybettiği, kendine muktedir çoğunluğa benzemeyenin ötekileştirildiği, doğasını kaybeden yapılarda, bir direniş biçimi olarak kayıtsızlık başka bir anlam temsil ediyor.
 
Adını Kundera’nın aynı adlı romanından alan "Kayıtsızlık Şenliği" sergisinde kayıtsızlık her gün içinde yaşadığımız ve beraber yarattığımız bu çağı kabullenip ve onunla bütünleşip hiçbir şeyi sorgulamadan yaşamak anlamına gelmez. Tam tersi, olumsuz olanı görüp olumsuz olmayanı arayıp bulmaktır. Bir kaçış planı değil iyi olanın verdiği ilhamla kendi bakışını belirtmektir. Ne kadar yaygın ya da benimsenmiş gibi görünse de süregidene aldırış etmeden kendi yanıtlarını üretmektir. Bireyin daha iyi bir dünya olasılığına inancını hiç kaybetmediği “olmak” ve “oluş” un ezeli ve ebedi olduğu, kendini gerçekleştirmenin ve özneleşmenin önüne geçen her durumla bir savaştır.
 
Kayıtsızlık Şenliği’nde davetli sanatçılar, yaşadıkları ve gözlemledikleri dünyada, dünyayı ciddiye alma ya da almama yöntemlerini ve kendi kayıtsızlık biçim ve çözümlerini ortaya koyuyorlar.
 
Sergi, kişisel öykülerin ve hayal kırıklığı, mücadele, umut, direnç gibi insani ve yaşamsal tepkilerin, geniş bir eksen üzerinde her türlü erkle çarpıştığı alanı mihengi noktası olarak ele alıyor ve bu dünyaya ilişkin sorular, arayışlar ve ilhamların üzerinde yükselen bireysel ya da kolektif varoluş biçimlerinin sanatsal karşılıklarını irdeliyor. 
 
İçinde bulunduğu çağa ve çevreye farklı yaklaşım ve yanıtları olan sanatçıları buluşturan sergi, umuda yönelik politik, şiirsel ya da nüktedan anlatım dillerini bütüncül bir hikaye kurmak niyetiyle yan yana getiriyor.  
 
Sergi Ziyaret: 10 Mart - 14 Nisan 2019, Pazartesi hariç 12:00 - 19:00
 
Adres: halka sanat projesi - Caferağa Mh. Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No:8 Moda Kadıköy
Devamı ›


 

Işığa Doğru

Tarih : 15.02.2019

halka sanat projesi, 21 Şubat - 05 Mart 2019 tarihleri arasında Kanadalı sanatçı Colleen O'Brien'ın "Işığa Doğru" sergisine ev sahipliği yapıyor. Kendisini 1920’leri etkili Kanadalı sanat grubu Group of Seven (Yediler Grubu)’nun çizgisinden giden bir sanatçı olarak tanımlayan O’Brien, halka sanat projesi Konuk Sanatçı (Rezidans) Programının Şubat ayı konuğu.
“Işığa Doğru” O'Brien’in rezidans süresi boyunca yarattığı en yeni resimlerini bir araya getiriyor.
Devamı ›


 

Zambak ve Ahlat

Tarih : 19.01.2019

“Ne zambak ne ahlat, ne Krin ne de Alfatlı; her ikisi de olan zamanlar, insanlar, coğrafyalar ve mekanlarla doludur Balkanlar. Hayaletsi olanlar geri gelir, yeni bir ev olasılığı akla gelir, kayıp bakışlar aranır ve masum olan, ilk olana yolculuk başlar.”
 
Ozan Yavuz kişisel bellek arayışından aile tarihine, oradan da günümüzün en yoğun sorunlarından birine, göçe ilişkin bir sergi ve araştırma projesi ile halka sanat projesi’nde izleyiciyle buluşuyor. 
 
“Zambak ve Ahlat” sergisi ve onu getiren hafıza arayışı süreci, sanatçınıngöçmen bir ailenin üçüncü kuşak ferdi olarak Balkanlar’ın her zaman karşılaştığıtravmatik etkiden yola çıkıyor. Evin ne olduğunu anlayabilmek için kişisel geçmişine, aile tarihine ve Balkanlar’a uzanan yolculukta geri dönüşler tıpkı Angelopoulos’unUlis’inBakışı’nda ya da Odysseus’un yolculuğunda olduğu gibi, kahramanın izleri kaybettiği, kişisel yolculuğun başka bir arayışa dönüştüğü ve hatırlamanın imkansızolduğu karşılaşmaları beraberinde getiriyor.
 
Balkanlar’ı anlatırken karşılaşılan bu gerçekler Yavuz için,dedesinin Alfatlı lakabının 1926’da Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç edilen köy olduğunu öğrendiğinde bunun yeni bir ev olasılığı olduğu fikrini edinmesiyle anlamlanıyor.
 
Sergi, masum bakışa veher şeyin başladığı yere dönüşeyönelik bir araştırmanın ve belki de her şeyinyeniden anlamlanacağı hayali topraklara dönük arayışın estetik ve belgesel çıkarımları etrafında şekilleniyor. “Zambak ve Ahlat” olasılıklar zinciriyleinisiyatik boşluğu doldurabilmenin getirdiği umudun ve göç travmasının sonraki kuşaklar üzerindeki etkilerini sorguluyor.Sergide Ozan Yavuz’un fotoğraf, video, buluntu nesneler ve foto-yerleştirmeleri yer alıyor.
 
Sergi Açılış: 19 Ocak 2019, 18.00
Sergi Ziyaret: 20 Ocak – 17 Şubat 2019, Pazartesi hariç hergün12:00 – 19:00
Mekan: halka sanat projesi, Dr. Esat Işık Cd. RuşenağaSk. No.8 Moda-Kadıköy
 
Devamı ›


 

Çekim Merkezi Olarak Şiir: Görsel sanatçılar tek bir şiire yanıt veriyor

Tarih : 11.11.2018

halka sanat projesi ve Artship Initiatives San Francisco işbirliklerinin sekizinci yılında şiir etrafında kurguladıkları bir sergi gerçekleştiriyorlar. İki kardeş disiplin şiir ve görsel sanatların ilişkisel ve ilham verici yönlerine vurgu yapan sergi, davetli sanatçıların Şirin Tufan’ın bir şiirine verdikleri görsel yanıtları bir araya getiriyor.
 
Katılan sanatçılar: Lale Altunel, Doğu Çankaya, Emrah Danacı, Tomáš Hetmánek, Hülya Küpçüoğlu, Çiğdem Menteşoğlu, Slobodan Dan Paich, Eylül Damla Uzun
 
Sergi açılış:24.11.2018 Cumartesi, 18:00
 
Sergi ziyaret: 25.11 – 25.12.2018, Pazartesi hariç her gün 12.00 – 19.00
Mekan: halka sanat projesi
Dr. Esat Işık Cd. Ruşenağa Sk. No :8 Moda Kadıköy İstanbul
 
Serginin merkezini oluşturan şiir şöyle:
I see pictures of persons
Ageless, ruthless
Lost in the pages of abandoned books
I see faces
Rigid, cold
Seeking for stories
All obscure and dirty
Bloodsuckers, dream catchers
Pouring wine on empty letters
Drawings signs with
Disillusioned feathers.
Where have you gone
All mighty soul of mine
You betraying I
All nude and dark
Poisoned by the lies of Eros
All painted in stainless colours.                           
 
Şirin Tufan / 28 Kasım 2016
Devamı ›


 

Tekrar Görüşene Dek

Tarih : 12.09.2018

Carian Project ekibinden yeni sergi
Eş-Küratörler: Taryn Tomasello, Marga Karayol, İpek Çankaya
 
Kimin hikayesi anlatılır ve aklımızda ne kalır?
Neden toprağı bir yerden bir yere taşırız?
Bedenlerimizi yabancı bir çevreye nasıl entregre ederiz?
 
Bu sergi Carian Project (Karya Projesi)’ni oluşturan iki sanatçı olan Marga Karayol ve Taryn Tomasello’nun dostluklarından aldıkları ilhamla, Muğla’nın Turunç ilçesinde bulunan Antik Amos Kenti’ne ait arkeolojik alanda yeni bir yapıt ürettikleri ve kadim Karya uygarlığını çevreleyen gizeme odaklandıkları, uzak-mesafeli bir işbirliğidir. 
 
Geçen iki yılda Karayol harabeleri ve çevreleyen kırsal alanı düzenli olarak ziyaret etmiş, notlar almış, fotoğraflamış ve ıslak çamur toplamıştır. İki sanatçı haftalık video görüşmelerle araştırmalarının sonuçlarını paylaşmış, yeni fikirler tartışmış, birbirlerini cesaretlendirmişlerdir.Eylül 2018’de Tomasello Karayol’la Turunçta buluştu ve iki sanatçı Amos’ta bu sergiyi oluşturan son ve yoğun üretim aşamasını gerçekleştirdiler.
 
 
İnteraktif ve dokunulabilir bir sergi olan “Until We Meet Again - Tekrar Görüşene Dek” izleyiciyi onların bu deneyiminin bir parçası olmaya davet ediyor. Açılış gecesinde Amos çevresinden toplanan ıslak çamur kullanılarak ziyaretçiler kendi heykellerini yapmaya davet edilecek. Bunun yanında son iki yılda kolektif olarak üretilen fiziksel ve deneysel işler mekanda yerlerini alacak.
 
Carian Project (Karya Projesi) Muğla, Turuç’ta yaşayan Marga Karayol’la Portland Oregon ABD’de yaşayan Taryn Tomasello’nun mekana özgü işbirliği projesidir.
 
Mekan: halka sanat projesi
Dr. Esat Işık Cad. Ruşen Ağa Sok. No: 8 Moda, Kadıköy İstanbul
Sergi Açılışı:6 Ekim 2018 Cumartesi, 19:00 
Sergi Ziyaret: 7 – 31 Ekim, Çarşamba - Pazar 12:00 - 19:00, diğer günler randevu ile (Lütfen arayınız: 0541 733 42 84)
Devamı ›


 

Written in Dualities // Karşıtlıklara Yazılı

Tarih : 03.09.2018

halka sanat projesi, yeni sezonun ilk sergisinde Clara Cortés García'nın işlerine ev sahipliği yapıyor. "Written in Dualities // Karşıtlıklara Yazılı", sanatçının İstanbul'da bulunduğu süre boyunca zihninde yer eden katı ve sıvı, karanlık ve aydınlık, sakinlik ve gürültü, yeni ve eski gibi ikili karşıtlıklardan ilhamla geliştirdiği bir sanatsal araştırma projesidir. García, bir video ve bir fotoğraf yerleştirmesinden oluşan sergisinde İstanbul'u neredeyse çevreleyen suyu ve kentin dokusunun bir diğer büyük bölümünü oluşturan mimari çevreyi irdeliyor. Son yıllarda fiziksel mekanlarda soyut form arayışına giren sanatçı, Jean Baudriallard'ın simülasyon ve simülakra kavramlarını temel alan persfektifini kendi sanatsal araştırmalarında anahtar olarak kullanıyor.
 
Clara Cortés García Ağustos ayında halka sanat projesi'nin sanatçı rezidans programına dahil olmuştur.
 
Sergi Açılış: 6 Eylül 2018 Perşembe, saat 19:00
Sergi Ziyaret: 7 - 30 Eylül 2018, Pazartesi, Salı hariç 12:00 - 19:00
Devamı ›


 

Ne Bana Sen, Ne Sana Ben

Tarih : 27.06.2018

TUTMA | HOLD çok yıllı bir kültürel ve küratoryal değişim projesi olan ve iki bağımsız sanat inisiyatifi olan İstanbul’dan halka sanat projesi ile Vancouver’dan ARTS ASSEMBLY tarafından geliştirilen Common Ground | Uyuşma Temeli'nin birinci yıl projesidir. İki yıla yayılan projenin ilk aşamasında ARTS ASSEMBLY İstanbul’da, ikinci aşamasında ise halka sanat projesi Vancouver’da yaşayan yerel sanatçılarla işbirliği yaparak yaklaşık iki hafta süren programlar hazırlamaktadır. Projenin ilk ayağı Ağustos 2018’de İstanbul’da, ikinci ayağı Haziran 2019’da Vancouver’da gerçekleşmektedir. Proje aynı zamanda m-est.org işbirliği ile yapılmaktadır. Common Ground | Uyuşma Temeli İstanbul ve Vancouver’ın coğrafi sınırlarını aşan bir yaygınlıkta dillendirilen ortak sosyal ilgilere odaklanır. Proje, fiziksel alanda varoluş ve prekarite ile kendini ifade etmenin sınırlanışı ve bireysel kimlik olarak iki ayrı bölümden oluşur.
 
TUTMA | HOLD
 
Projenin birinci yılında ARTS ASSEMBLY, İstanbul’da Merve Ünsal ve Lara Ögel’le iki haftaya yayılan bir dizi program hazırlamaktadır. Sanatçılar ilk yılın proje başlığı olan TUTMA | HOLD kapsamında meskun mekan ve yer tutmanın toplum ve kültürel üretimle ilişkisi kavramlarını ele aldıkları bir iş üretmektedirler. "Ne Bana Sen, Ne Sana Ben" başılığını taşayan bu sergi ve bağlantılı okuma grupları halka sanat projesi ev sahipliğinde gerçekleşmektedir.
 
Lara Ögel’in işi yüzeylerin, vücut yüzeylerinin, rüyaları yazdığınız, onları korumak için sakladığınız yüzeylerin şifa haline odaklanmaktadır.
Merve Ünsal’ın işi imgelerin eli kulağında gözden kayboluşlarının bir renk, potansiyel bir hareket olmaları üzerine odaklanmaktadır.
 
 
Sergi Açılışı: 9 Ağustos 2018 Perşembe, 19.00 - 22.00
Sergi Ziyaret: 9 -18 Ağustos, 2018, Sergi Çarşamba’dan Pazar’a 12.00 - 19.00, diğer günler randevu ile ziyaret edilebilir. Randevu için:0541 733 42 83
 
Sanatçı Konuşması: 12 Ağustos 16.00 Pazar
Moderatör: Meichen Waxer
Okuma Grupları: 15 Ağustos 15.00 Çarşamba
*** Pazar ve Çarşamba günleri için lütfen kayıt olun:
atolyehalka@gmail.com
0541 733 42 83
 
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
 
Devamı ›


 

Bir Göçebe Masalı

Tarih : 18.05.2018

Bir Göçebe Masalı adlı sergide İngiliz sanatçı Richard Bartle 14. Yüzyıl minyatür ressamı ve hikaye anlatıcısı Mehmet Siyah Kalem’ın toplumsal gözlemlerinden yola çıkıyor. Siyah Kalem’in çalışmaları Bartle için hem günümüz İstanbul’unu yorumlamakta bir ayna olurken, hem de kendi hikayesiyle Siyah Kalem’in anlattığı hikaye arasında bir aracı görevi görüyor. Bartle maddi gerçeklik, mimari özellikler, politik manzara gibi kavramları ve geleneksel el sanatlarını kullanarak anlatıya ve temsile ait fikirlerini bir potada buluşturuyor. Sergi Bartle’ın bu süreç sonunda ürettiği bir dizi yeni işi içeriyor.   
 
Bartle işlerinde Siyah Kalem’in minyatürlerini yorumlamakla kalmıyor; onları, yepyeni bir karşılaşmalar ve bağlantılar dünyası oluşturmak için görsel bir araç olarak kullanıyor. Bu sayede sanatçı, İran, Anadolu ve Orta Asya’yı içine alan 14. Yüzyıl İpek Yolu ile hala hem bu kültürünlerin izlerini, hem de yeni bir çağın özelliklerini taşıyan  bir geçit noktası olarak varlığını sürdüren 21. Yüzyılın kozmopolit İstanbul’unu bir göçebe vizyonuyla birbirlerine bağlıyor.  
 
Açılışı 8 Haziran Cuma saat 19:00’da halka sanat/ galeri’de gerçekleşecek sergi, 9 Haziran – 22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çarşamba’dan Pazar’a 12:00 – 19:00, diğer günler randevu ile ziyaret edilebilir. İngiltere Sheffield’te yaşayan Richard Bartle Nisan – Haziran 2018 arasında üç ay süresince bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi’nin rezidans programı katılımcısı olarak İstanbul’da bulunuyor.
 
halka sanat/ galeri: Caferağa Mh. Bademaltı Sk. No:24 Moda Kadıköy
0216 550 29 90
directors@halkaartproject.net
www.halkaartproject.net
 
 
 
Devamı ›


 

Her Şey Dönüşür

Tarih : 27.04.2018

halka sanat/ galeri 18 Mayıs – 5 Haziran 2018 tarihleri arasında Her Şey Dönüşür adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Olivia Lorgan-Jones ile Slobodan Dan Paich’in zanaat ve sanat temelli işlerini bu ifade biçimleri arasında bir hiyerarşi yaratmadan, aralarında bir diyalog oluşturacak biçimde bir araya getiriyor. “Her Şey Dönüşür” örülerek yapılmış nesneler ve giysilerle, bunlara yanıt olarak ortaya çıkan çay ve mürekkep çizimlerinden oluşuyor. Bu şiirsel dostluk ve alışveriş sanatın sınırlarını ve sanatın içinde zanaatın yerini yeniden düşünmemizi öneren mütevazi ama kararlı bir etkileşim alanı yaratmayı hedefliyor.
 
Serginin açılışı; 17 Mayıs 2018 Perşembe, saat 19.00'da halka sanat / galeri' de "Güzel Doku'nuş: Kumaşın İfade Gücüne Övgü sergisiyle aynı anda gerçekleşecektir.
 
Sergi Açılış: 17 Mayıs 2018 Perşembe, 19:00
Sergi Kapanış: 5 Haziran 2018 Salı, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
 
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
 
Devamı ›


 

Güzel Doku'nuş: Kumaşın İfade Gücüne Övgü

Tarih : 26.04.2018

Yedi yıldan bu yana sürmekte olan halka sanat projesi ve Artship Initiatives San Francisco birlikteliği her yıl hikaye anlatımlı bir performansa sahne olur. Hikayelerin özü gibi, anlatımda kullanılan kumaşlar, dokumalar, örtüler ve giysiler de anlatıların bütününe özenle işlenen ögelerdir. Kumaşların yarattığı simgesellik, anlatım gücü ve atmosfer oluşturma özelliği performanslara sözler ve jestler kadar yer; anlatıyı zenginleştirir. Onlar, kullanılan diğer malzemeler gibi öykülerin yüzü, aracısı ve destekleyicisi olurlar. Sözlü anlatı geleneğini günümüze zamansız öykülerle uyarlayan bu performansların görsel yüzünü temsil ederler. 
 
18 Mayıs – 5 Haziran 2018 tarihleri arasında halka sanat/ galeri’de yer alan “Güzel Doku’nuş” insanlığın süregelen en eski başarılarından biri olan kumaşa övgü niteliğinde bir tekstil sergisidir. Son yedi yıldır halka/Artship hikaye anlatımlı performanslarında kullanılan kumaş ve benzeri malzemelerden ve Artship’in önceki işlerinde kullanılmış ve hayatta kalan bazı öncül parçalardan oluşur. 
 
 
Sergi Açılış: 17 Mayıs 2018 Perşembe, 19:00
Sergi Kapanış: 5 Haziran 2018 Cumartesi, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
 
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
Devamı ›


 

Göründüğü Gibi Değil

Tarih : 30.03.2018

halka sanat projesi 22 Nisan – 13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencilerinden oluşan bir grup sergine ev sahipliği yapıyor. “Göründüğü Gibi Değil” başlıklı sergide Selin Akan, Elif Zeynep Aydın, İrem Nur Bayar, Ebru Demir, Neslihan Doruk, Ezgi Güler, Deniz İşeri, Cansel Asena Özer ve Sebahat Yavuz, öznel kimliklerinden referans alarak içinde bulunduğumuz yüzyılın kaotik sorunu ‘kimlik’i farklı malzemelerle yüzeylere aktarıyorlar. 
Devamı ›


 

Place, I want to be

Tarih : 23.03.2018

Emrah Karakurum, Ersin Gök ve Ferit Katipoğlu “Place, I want to be” adını verdikleri grup sergilerinde insanın mekanla olan ilişkisinin niteliğini, koşullarını ve boyutlarını bireysel pratikleri içinde fotoğraf aracılığıyla sorguluyorlar. 
Sanatçı Ece Eldek serginin bağlamını şöyle yorumluyor: İnsanı hayvanlardan ayıran en belirgin özelliklerden biri, faniler içinde ölümsüz olanı olmasıdır herhalde. Evrende doğada sonsuz ve ölümsüzlükle çevriliyken, kendini de ölümsüz kılmak için devamlı üretir. Mekan da onun bu bağlamda geriye bıraktıkları içindedir. Aynı zamanda kendine mahrem olan özel bir yer belirlediği, tüm koşullandırmalarıyla içinde var olduğu; tüm sorumluluklarıyla, gün be gün eksilttiği duygu ve araçlarla içini doldurduğu, içe dönük bir küp.
 
Sergi, 31 Mart - 18 Nisan 2018 tarihleri arasında bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi’nin Moda’daki galeri mekanında izleyiciyle buluşuyor.
 
Sergi Açılış: 31 Mart 2018 Cumartesi, 19:00
Sergi Kapanış: 18 Nisan 2018 Çarşamba, 19:00
 
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
 
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
 
Ferit Katipoğlu YTÜ – Sanat Bölümünde Fotoğraf - Video Programı'nda okurken İnci Eviner ve Kutluğ Ataman gibi sanatçıların video projelerinde çalıştı ve post-prodüksiyonunu üstlendi. Bu sırada çeşitli karma sergilere işleriyle katıldı. Fotoğraf, video ve çeşitli medyalar ile üretim yapmaya devam ediyor, aynı zamanda da profesyonel olarak reklam yönetmenliği yapıyor ve ilk uzun metraj filmini hazırlama sürecinde.
 
Ersin Gök, bir çok reklam ve sinema filminin görüntü yönetmenliğini yapmış ve yeni projelerde çalışmaya devam etmektedir. Emrah Karakurum ve Ersin Gök’ün Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde aynı sınıfta yer alması, bireysel üretimlerinin dışında ortak üretimler gerçekleştirmelerine olanak sağladı. Bunlardan biri olan Fotomat E-dergi o dönemin iki dilde yayın yapan bağımsız ilk e-dergi olma özelliğine sahiptir. Sonrasında ise kökleri İzmirde atılmış olan Genç Fotoğraf İnisiyatifini İstanbul-Galata’da, bir grup olarak oluşturdukları GFİ Galeri ile bütünleştirerek fotoğraf üretimindeki genç ve yeni fotoğrafçılara bağımsız alan sağlamışlardır. Bireysel çalışmaları çeşitli festival ve galerilerde sergilenmiştir. İki fotoğrafçıda üretimlerinin yanı sıra sinema ve reklam sektöründe profesyonel hayatına devam etmektedir.
 
Devamı ›


 

Bilmeden Geri Dönmek

Tarih : 16.03.2018

“Bilmeden Geri Dönmek”, halka sanat projesi rezidans sanatçısı Jenny Rafalson’un kimlik kavramı üzerine kurduğu bir sergi/araştırma projesidir. Rafalson dört yıldan bu yana sürdürmekte olduğu çalışmasında kendi öyküsünden yola çıkarak göç ve yer değiştirmenin kimlik üzerinde yarattığı etkilerin ve farklı kültürlerin ortak payda olarak aynı kişide buluştuğu zaman ortaya çıkan yansımanın görsel izlerini sürüyor. 
Sovyetler Birliği dağılmadan önce bu topraklarda doğan ve küçük bir çocukken ailesiyle İsrail’e göç eden sanatçı artık olmayan bir ülkenin, olmayan vatandaşı olmayı, Rusya’nın kendi belleğinde kalan izlerini, göçmen olarak Tel Aviv’de büyürken hissettiklerini, sanatsal bir süzgeçten geçirip ele alıyor.
Devamı ›


 

Fragmanlar

Tarih : 16.01.2018

4 Şubat - 18 Mart 2018 tarihleri arasında Doğu Çankaya'nın Fragmanlar adlı sergisi, kurucularından olduğu bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi'nin galeri mekanında izleyiciyle buluşmayı bekliyor. 
Sergi, Çankaya'nın 2 Şubat 2018'de vizyona giren Cebimdeki Yabancı filminde yer alan yapıtlarını içeren bir seçkiden oluşuyor. Seçkide yer alan figüratif ve soyut resimler, desenler ve üç boyutlu nesneler sanatçının farklı dönem üretimlerinden kesitler sunuyor.
Devamı ›


 

Bunu Ben Çektim

Tarih : 11.01.2018

halka sanat projesi, misyonu doğrultusunda sosyal sorumluluk projelere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, İzmir’in kültürel çeşitliliğini çocukların gözünden yansıtan “Bunu Ben Çektim” fotoğraf sergisi, halka sanat/galeri’de izleyiciyle buluşuyor.
 
Serra Akcan (Nar Photos) ve Sinan Kılıç (Mahzen Photos) serginin ortak yürütücülüğünü yapıyor. Konak Belediyesi’nin davetiyle İzmir’de giden fotoğrafçılar, Konak Kent Tarih Birimi ekibiyle birlikte Agora’da yaşayan çocuklarla bir atölye düzenlemişlerdi. Sergi, bu atölye sonucunda, çocukların Basmane'den Kadifekale'ye, Agora'dan İkiçeşmelik'e kadar Konak'ın tarihi semtlerinde çektikleri fotoğraflardan oluşuyor. Sergide ayrıca, Serra Akcan’ın İzmir’de kaldığı süre boyunca çektiği fotoğraflar da alıyor.
İlk gösterimi Aralık 2016’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sergi 18 Ocak - 31 Ocak 2018 tarihleri arasında Kadıköy’de, bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi’nin galeri mekanında izlenebilir.
 
Sergide fotoğrafları sergilenen çocuklar:
Abdurrahman Mennan, Ahmet Yeşilçimen, Aslı Fullar, Berat Cem Şafak, Efe Kızılaslan, İlknur Arsoy, Mahsun Özkul, Muhammed Cerrah, Murat Çınar Kurt, Narin Gök, Nazar Sepetli, Rasim Ağas (Ömer), Ruvin Kuraycı (Robin), Sıdıka Muhammed, Soner Çopnur, Tuana Ertan, Yasin Türkan
 
Sergi Dönemi:18 Ocak –31 Ocak 2018
Sergi Resepsiyonu: 24 Ocak 2018 Çarşamba, 19.00
Mekan: halka sanat/ galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda İstanbul
Sergi Ziyaret: Çarşamba’dan Pazar’a 12:00 – 19:00, diğer günler randevu ile.
 
Devamı ›


 

Botanik İlhamlar

Tarih : 27.12.2017

Botanik İlhamlar Sergisi
Marija Jovanovic ‘in sanatının temel konusunu, insanın onu korumak veya yıkmak şeklinde olan doğa ile ilişkisi oluşturuyor. Onun resimlerindeki figürler, günümüz dünyasında giderek yalnızlaşan ve kendini dış dünyaya ancak doğa aracılığıyla ifade edebilen insanı simgeliyor. Jovanovic , resimlerinde karşımıza sıkça çıkan terrariyumların hava geçirmez (hermetic) dünyalar ve her biri farklı şekillerde büyüyen köksüz hava bitkilerinin (aeroplant) ise farklı insanların temsili olduklarını söylüyor. Bitkileri, yaşamak için daha iyi, daha güvenli ve daha konforlu bir yer arayan mültecilere benzetiyor
 
Sanatçıyla sohbet
halka sanat projesi ve San Francisco’dan Artship İnisiyatifleri işbirliklerinin 6. yılında Marija Jovanovic'in "Botanik İlhamlar" sergisini Istanbullu izleyiciyle buluşturuyor.
 
Marija Jovanovic son birkaç yıldır hava-bitkilerine duyduğu ilgiden hareketle bu botanik türleri keşfederek kutlamak için bir dizi çizim yarattı. 
Bu çizimleri içeren sergi 6 Ocak 2018 Cumartesi saat 20.00'de sanatçıyla sohbetle başlıyor. 
İzleyen 4 gün boyunca 7-8-9-10 Ocak'ta 15.00-20.30 saatleri arasında açık olacak sergi süresince Jovanovic mekanda bulunacak. Sergide ayrıca sanatçının diğer ilgilerini yansıtan çizimler de yer alıyor. 
 
*Etkinlikte simültane Türkçe çeviri yapılacaktır.
 
 
Sergi Dönemi: 07 - 10 Ocak 2018 
Sanatçıyla Sohbet: 6 Ocak Cumartesi, 20:00 
Sergi Ziyaret: Pazar - Çarşamba , 15:00 - 20:30
 
Mekan: halka sanat / rezidans - Caferağa Mahallesi, Doktor Esat Işık Cad. Ruşenağa Sokak No:8 Moda, Kadıköy, İstanbul
 
Devamı ›


 

Kur - Koru - Hayal Et

Tarih : 11.11.2017

halka sanat projesi  ve San Francisco’lu sanat İnisiyatifi Artship İnisiyatiflerinin işbirliği 6. yılında, 2016 yılında başladıkları çok yıllı sergi projesi “Kur - Koru – Hayal Et“ ile devam ediyor. Aralık 2017'de gerçekleşen ikinci yılında sergi, yapıcı bir bakış açısı ile dünyamıza, geçmişine ve ileride olabileceği biçimine bir şükran niteliği taşıyor. Farklı önceliklerden gelen katılımcıların sunduğu fikirer, bu sergide  mümkün olan en geniş ortak zeminde bir araya gelirken en geniş ifadesini buluyor. Bu seneki serginin küratörlüğü halka sanat projesi kurucu direktörü İpek Çankaya ve halka sanat/rezidans sanatçısı ve Artship İnisiyatifleri sanat yönetmeni Slobodan Dan Paich tarafından gerçekteştirilmiştir.

Katılan sanatçılar: Timuçin Çakaloz, Emrah Danacı, Patricia E. Kelly, Terriann Wailing, George Gerard, Omar Hameed 

Sergi Dönemi: 07  Aralık  2017 -  15 Ocak 2018

Sergi Resepsiyonu: 14 Aralık 2017, 19:00 

Sergi Ziyaret: Çarşamba - Pazar 12:00 - 19:00, diğer günler randevu ile

Mekan: halka sanat/galeri - Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
Devamı ›


 

Su Nesneleri

Tarih : 08.11.2017

halka sanat projesi ve Artship İnisiyatifleri San Francisco'nun, 6 yıldır süren işbirliği, çeşitli görsel sanatlar pratiklerine tasarım, kültür mirası, hortikültür fikirleri ve el sanatları geleneklerinden gelen çalışmaları dahil etmeye özen göstermektedir.
Bu sergi, Artship / halka İstanbul koleksiyonunda yer alan tarihi araçlar aracılığıyla gündelik yaşam nesnelerinin sunumunda anlatımcı yaklaşımı keşfetmeyi hedeflemektedir.

Devamı ›


 

Kvetch -Mızmızlar

Tarih : 30.10.2017

halka sanat projesi 4-26 Kasım 2017 tarihleri arasında kurucu sanatçılarından Doğu Çankaya'nın yeni işlerinden küçük bir bölüm gösteriyor. Sergide, Kvetch -Mızmızlar- adını taşıyan seriden, sekiz yağlı boya resim ve onlara eşlik eden on yedi suluboya çalışma yer alıyor. Çankaya'nın zaman zaman farklı bağlamlara yerleştirmeyi sevdiği sayılar, işaretler, gizemli ipuçları ve kodlar Kvetch -Mızmızlar- serisinde insan formuyla buluşuyor. Sanatçı bu buluşmalarda güleryüzlü bir anlatımla, izleyicileri, zihinlerinde oluşabilecek çağrışımlara ve yeni anlamlandırmalara kendilerini açmaya davet ediyor.

Kvetch -Mızmızlar- Çarşamba'dan Pazar'a her gün 12:00 - 19:00 arasında, diğer günler randevuyla halka sanat projesi galeri mekanında görülebilir.

Adres: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

Telefon: 0 (216) 550 29 90

 

 

Devamı ›


 

Buluntu Benlik

Tarih : 29.09.2017

halka sanat/ galeri 18 Ekim - 1 Kasım 2017 tarihleri arasında Lale Altunel’in üçüncü kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor. “Buluntu Benlik” sergisinde işlerin ana teması Lale Altunel’in her gün

karşılaştığı bir imge yardımıyla bilinçdışında gerçekleştirdiği kazı etrafında
şekilleniyor.   

 

"Buluntu Benlik” duvara sıçrayıp kuruyan bir parça betonun edindiği rastlantısal formunu temel alıp içsel bir araştırmaya yöneliş sonucunda ortaya çıkar. Sergide yer alan çalışmalar; sanatçının her gün karşılaştığı bu formu, zamanla gerçekliğinden uzaklaştırarak ve içselleştirerek yeniden yorumlamasından oluşur.

 

Devamı ›


 

Komşuda Pişer Bize de Düşer

Tarih : 11.08.2017

14 Eylül Perşembe günü saat 18.00'de açılışı gerçekleşecek sergide, sanatçı kolektifleri dadans, HAH ve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek. Aynı zamanda, video kolektifi artıkişler; sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.
 
Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonu sağlanan sergi, Brighton Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Glasgow Caledonian Üniversitesi arasında 
düzenlenen, ortak bir akademik çalışma kapsamında
gerçekleştiriliyor. Protesto estetikleri konulu çalışma, sanatsal üretim ve politik protesto hareketlerinin kesişim noktalarını araştırıyor. Bu doğrultuda sergi, ortak üretim, dayanışma, pişirme, yeşertme ve dolayısıyla komşuluk fikirleri, sessiz görünseler de protesto biçimleri olarak görülebilir mi sorusunu soruyor.
 
Kolektif üretime odaklanan sergi, sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmeye, ekolojik anlamda birlikte yeşertmeye ve gastronomik anlamda birlikte yemek yapma ve tüketmeye yer veriyor. Bu kapsamda sanat kolektiflerinin üreteceği işlere, atölye çalışmaları, video gösterimi ve söyleşilerin dahil olduğu etkinlik programı eşlik edecek. Ayrıca, dadans kolektifi, 14 Eylül Perşembe akşamı gerçekleşecek açılışa özel bir performans sunacak. 
 
Işıl Eğrikavuk küratörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergide yer alan paralel etkinlikler:
14 Eylül Perşembe @ 19.00: "Evcilik" Performans | dadans Kolektifi 
16 Eylül Cumartesi: Murat Demirtaş’la Ekşi Mayalı Ekmek Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
23 Eylül Cumartesi: Dilek Yalçın Demiralp ile Evde Bahçe Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
7 Ekim Cumartesi: “İstanbul’un Artığı” Video Gösterimi ve Konuşma | artıkişler Kolektifi
14 Ekim Cumartesi: "Ortak Zemin: GIDA" Başlıklı Toplantı | birbuçuk Kolektifi
 
*Sergi süresinde düzenlenecek tüm etkinlik ve atölye çalışmaları ücretsiz gerçekleşecek. Katılım için kayıt olmak gerekmektedir. Etkinlik detayları için halka sanat projesi ile atolyehalka@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Devamı ›


 

Portreler

Tarih : 12.07.2017

halka sanat / galeri 9 Ağustos- 29 Ağustos 2017 tarihleri arasında İstanbul’da yaşamını ve çalışmalarını sürdüren Çek sanatçı Tomas Hetmanek’ in ilk kişisel fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Tomas Hetmanek çalışmalarında 19. yüzyıla ait bir teknik olan wet plate (ıslak plaka) tekniğini kullanıyor. Fotoğraflar büyük format kamera ile cam plakalar üzerine çekiliyor. Gerekli kimyasalların hazırlanmasından fotoğrafın son cilasının atılmasına kadarki süreçte tüm işlemler, 150 yıl öncesinde yapıldığı şekliyle fotoğrafçı tarafından gerçekleştiriliyor. Tomas, hem ambrotypelar (cam plaka üzerine çekilen fotoğraflar) hem de ıslak plaka negatifler üretiyor. Bu negatiflerin baskısını da salt print, cyanotype ve gum bichromate gibi geleneksel yöntemlere sadık kalarak yine kendisi yapıyor. İlhamını ise piktoryalist akımdan alıyor.

Sanatçı, “Portreler” serisinde görüntüyü olduğu gibi aktarmayı hedefleyen klasik portre yaklaşımının aksine, fotoğraflanan kişiliğin izleyici/fotoğrafçı tarafından nasıl algılandığına, nasıl anlamlandırıldığına odaklanıyor.

Serginin ana teması, tanımadığımız bir insanla karşılaştığımız anda yarattığımız hayal ve olasılıklarla dolu o uçucu anı yakalamak; beklenen, özlenen hayali kişilerin birer temsiliyetleri, geçici tabiatlarının farkında olduğumuz sıradan insanların içinde keşfetmeyi umduğumuz arketipik kişilikler, bir insanla tanışma paradoksunun, aynı anda hem kazanıp hem kaybetme paradoksunun birer yansıması etrafında şekilleniyor.

Tomas Hetmanek’ in 9 Ağustos’ da açılışı gerçekleşecek olan “Portreler” sergisi,  Çarşamba’dan Pazar’a 11:00 - 19:00 saatleri arasında diğer günler randevu ile ziyaret edilebilir. 

Sergi Açılış: 9 Ağustos 2017 Çarşamba, 19:00

Sergi Kapanış: 29 Ağustos 2017 Salı, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla

Mekan: halka sanat/galeri

 

www.tomashetmanek.com

https://www.instagram.com/tomashetmanek/

tomashetmanek@gmail.com

Devamı ›


 

Mavi Rüya

Tarih : 12.07.2017

halka sanat projesi, rezidans mekanında 20 - 30 Temmuz tarihleri arasında Ceyda Oskay ‘ın "Mavi Rüya" enstalasyonuna yer veriyor. Oskay bu sergi için halka sanat/ rezidans'ın bir odasını dönüştürüyor.
Bu çalışma; doğal çivit mavi boya ile boyanmış parçalar ve cyanotype mavi baskı parçalarından oluşan farklı, tuhaf resimler, bulut desenli ama gerçek gökyüzünü saklayan perdeler, kapalı bir kapının önünde duran açık kapı imgesi ve diğerlerinin bir arada sergilendiği bir oda enstalasyonu. Enstalasyonda kullanılan her iki teknik ile mavinin benzer tonları elde edilmesine rağmen, biri güvenli bir boya, diğeri de toksik. Çivit doğal olduğu için güvenli bir boya olarak görülüyor ve tedavi amaçlı da kullanılmıştır. Cyanotype tam tersi, içinde siyanit bulunduğu için toksik ve ölümcül olabilir. Oskay, bu iki tekniği birleştirerek, bir ev ortamına kurulan bu enstalasyonda; bir mekanın, kişinin, veya durumun verebileceği güven ve güvensizlik ile ilgili çelişkili hisleri yansıtıyor.
 
Enstalasyonun yanında mekanda sanatçının sulu boya çalışmaları, ekoprint ve kumaş kitapları da sergilenmektedir. Kumaş defterlerde, kumaşın, eski giysi gibi kendine has, coğunlukla içgüdüsel hikayesini, zihinsel, mantıksal, ancak şiirsel bir formata aktarılmaktadır.
 
Ceyda Oskay:
Ceyda Oskay Chicago Sanat Enstitusu Okulunda (SAIC), Chicago Universitesinde, İstanbul Moda Akademisi'nde ve Central Saint Martins'de sanat okumuştur. İşlerini Türkiye, Yunanistan, İzlanda, ABD ve Kuveyt'te sergilemiştir. Farklı teknikler ve malzemeler ile iş üretmesine rağmen daha cok tekstil enstalasyon sanatçısıdır. Son yillarda Kuveyt Sadu House'da (geleneksel tekstil dokuma enstitüsünde) sanatçı rezidansı yönetti, tiyatro icin kostüm tasarladı ve halıcılardan doğal boya teknikleri öğrendi.
 
Sergi Açılış: 20 Temmuz 2017 Perşembe, 18:00
Sergi Kapanış: 30 Temmuz 2017 Pazar, 18:00
 
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 18:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat / rezidans
Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. Ruşen Ağa Sok. No:8 
Kadıköy
https://www.facebook.com/events/1447483775318907
directors@halkaartproject.net
0216 550 29 90
Devamı ›


 

halka'da 2017 Kışının En İyileri

Tarih : 29.06.2017

2017’nin ilk altı ayında beraber çalışmaktan mutluluk duyduğumuz, işleriyle bizi güzel yolculuklara çıkaran 6 sanatçı, tek bir sergide halka sanat/ galeri’de buluşuyorlar.
  
halka sanat projesi, Ocak - Haziran 2017 tarihleri arasında halka sanat/ galeri’de bireysel sergiler açmış olan altı sanatçıyı bir grup sergisi kapsamında bir araya getiriyor. “halka’da 2017 Kışının En İyileri” başlığını taşıyan sergi, birbirinden farklı yaratıcı süreçlerden geçerek farklı tekniklerle üretilmiş işlerden oluşan bir seçkiyi Temmuz ayı boyunca yeniden izleyiciye açılıyor. 
 
Seçki kapsamında, Semra Gür Üstüner’in kadın kimliğinin yaşam veren öznel varlığı etrafında şekilelndirdiği, kumaşı ana malzeme olarak kullandığı çalışmaları, Koenraad Marinus van Lier’in yağlı boya katmanlarıyla biçimlendirdiği renkli soyutlamalar aracılığıyla yeniden inşa ettiği manzara ve doğal izlenimleri yer alıyor. Sergide yer alan işlerinde, Cumhur Okay Özgür günümüz insanının birbirinden kopuşu ya da bir anlamda, piksel piksel ayrışmasının merkez noktasını oluşturduğu, Camus'den Kafka'ya distopik romanlardan ve yabancılaşma teması üzerine kurulu eserlerden yola çıkarak, izleyiciyi metinler arası okumalara ve görsel bağlar kurmaya davet ediyor.  
Emrah Danacı, binlerce yıllık söylence ve arkeolojik bulguları ışığında, bugün hikaye, masal formlarında dinleyip anlattığımız kült aktarımların (mitosların), günümüzün gündelik gerçekliği ile kurulabilecek her türlü bağın dışavurumunu özgün baskı teknikleriyle sunuyor. Lale Altunel, dini temsil biçimleri ile günümüzün bebek hatıra eşyalarını bir araya getiren sergi ikona geleneğinin bir dil olarak kullanıldığı ahşap üstüne akrilik resimler ve balmumu mulajları aracılığıyla, hayvanların katlandıkları çileyi hatırlatmayı ve kutsiyetlerini ilan etmeyi amaçlıyor.
Doğu Çankaya, karışık teknikle gerçekleştirdiği resim ve heykel yerleştirmelerinde insanın dünyayla ve kendi doğasıyla olan ilişkisine, var olma ve yaşama biçimlerine, derin ve gerçek bir acıyla yaklaşıyor. Yapıtlardaki dramatik figürler, insan doğasının acı veren ve acı çeken yönlerinin yansımalarını sunuyor.
 
 
6 Temmuz 19.00’da açılışı gerçekleşecek sergi, 6 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
 
Sergi Açılış: 6 Temmuz 2017 Perşembe , 19:00
Sergi Kapanış: 6 Ağustos 2017 Pazar, 19:00
 
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy- İstanbul
Devamı ›


 

Gölgeler

Tarih : 05.07.2017

İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı sergisi, evrenin İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı sergisi, evrenin farklı yüzlerinin, evrensel ve güncel portrelerini aynı anda sunan bir seçkiden oluşuyor. Yapıtlar, adalet, umut-umutsuzluk, karanlık-gölge, hırs-çatışma gibi evrensel temaları dünya, doğa ve insan doğası arasındaki çelişkilerden yola çıkarak işliyor. 
 
Kendine rağmen, kendi eliyle altını oyan insan temsili, bir diğerinin sonunu hazırlarken kendi geleceğini yok eden bilinçsiz bilinç ve köşeye sıkışmış çaresiz güce dair ögeler yapıtlarda yer buluyor. Giray’ın, çoğunlukla kötücül dayatmaları mercek altında aldığı işleri, her yere rağmen içlerinde umudu, güzeli ve kusursuzu da barındırıyor.
 
Tanığın adı: Adalet, HES (hayat=su), Ağaca Ağıt, Işığın Altında, Kararsız Denge ve Karakoncolos adlarını taşıyan altı heykel “Gölgeler” seçkisini oluşturuyor. 
 
İlk bakışta aralarında bir bütünlük yokmuş duygusu yaratsa da yapıtların ortak paydaları bulunuyor. Bu ortak paydalar, heykellerin tema ve malzemelerinde türlü karşıtlıkları yan yana getirmesi; çoğu zaman “parlayan zırhlarının altına gizlenmiş türlü zayıflıkları ve kötücülleri” ilk bakışta anlaşılma kolaycılığına kaçmadan izleyiciye sunması ve Giray’ın kişiliği ve formasyonu sebebiyle hepsinin bilimsel bir evren bilgisinden süzülerek sanatsal bir vicdanı ortaya sermeleri olarak sayılabilir.
 
Heykellerin bir diğer özelliği ise evrensel temaların yanında yerel kültür bilgisiyle, yer yer antik kaynaklarla besleniyor olmaları. Yunan mitolojisinde ilahi adaletin simgesi Themis’ten, Anadolu ve Yunan kaynaklarında adı geçen öcü Karakoncolos’a kadar yakın coğrafyamızın izlerini taşıyan mitolojik figürler, Akdeniz sinemasının ustası Fellini’ye selam yollayan ya da modern bilimin ve çağdaş teknolojinin içinden geçerek izleyici her seferinde şaşırtan farklı işlerin tam yanı başında duruyorlar. 
“Gölgeler” seçkisini oluşturan heykellerin bir aradalığı, bügün çevremizde olan bitenin yansıtılmasından öte, izleyiciyi “yeni” bir durum düşünmeye ve ufkunda tasarlamaya davet ediyor.
 
 
halka sanat projesi, 5 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı heykel seçkisine evsahipliği yapıyor. 
Sergi Çarşamba’dan Pazar’a hergün 12:00 – 19:00 saatleri arasında, diğer günler randevuyla izlenebilir.
 
Mekan: halka sanat/ galeri
Adres: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24 Moda-Kadıköy 
İletişim: 0216 550 29 90
 
farklı yüzlerinin, evrensel ve güncel portrelerini aynı anda sunan bir seçkiden oluşuyor. Yapıtlar, adalet, umut-umutsuzluk, karanlık-gölge, hırs-çatışma gibi evrensel temaları dünya, doğa ve insan doğası arasındaki çelişkilerden yola çıkarak işliyor. 
 
Kendine rağmen, kendi eliyle altını oyan insan temsili, bir diğerinin sonunu hazırlarken kendi geleceğini yok eden bilinçsiz bilinç ve köşeye sıkışmış çaresiz güce dair ögeler yapıtlarda yer buluyor. Giray’ın, çoğunlukla kötücül dayatmaları mercek altında aldığı işleri, her yere rağmen içlerinde umudu, güzeli ve kusursuzu da barındırıyor.
 
Tanığın adı: Adalet, HES (hayat=su), Ağaca Ağıt, Işığın Altında, Kararsız Denge ve Karakoncolos adlarını taşıyan altı heykel “Gölgeler” seçkisini oluşturuyor. 
 
İlk bakışta aralarında bir bütünlük yokmuş duygusu yaratsa da yapıtların ortak paydaları bulunuyor. Bu ortak paydalar, heykellerin tema ve malzemelerinde türlü karşıtlıkları yan yana getirmesi; çoğu zaman “parlayan zırhlarının altına gizlenmiş türlü zayıflıkları ve kötücülleri” ilk bakışta anlaşılma kolaycılığına kaçmadan izleyiciye sunması ve Giray’ın kişiliği ve formasyonu sebebiyle hepsinin bilimsel bir evren bilgisinden süzülerek sanatsal bir vicdanı ortaya sermeleri olarak sayılabilir.
 
Heykellerin bir diğer özelliği ise evrensel temaların yanında yerel kültür bilgisiyle, yer yer antik kaynaklarla besleniyor olmaları. Yunan mitolojisinde ilahi adaletin simgesi Themis’ten, Anadolu ve Yunan kaynaklarında adı geçen öcü Karakoncolos’a kadar yakın coğrafyamızın izlerini taşıyan mitolojik figürler, Akdeniz sinemasının ustası Fellini’ye selam yollayan ya da modern bilimin ve çağdaş teknolojinin içinden geçerek izleyici her seferinde şaşırtan farklı işlerin tam yanı başında duruyorlar. 
“Gölgeler” seçkisini oluşturan heykellerin bir aradalığı, bügün çevremizde olan bitenin yansıtılmasından öte, izleyiciyi “yeni” bir durum düşünmeye ve ufkunda tasarlamaya davet ediyor.
 
 
halka sanat projesi, 5 Temmuz – 6 Ağustos 2017 tarihleri arasında İskender Giray’ın “Gölgeler” adlı heykel seçkisine evsahipliği yapıyor. 
Sergi Çarşamba’dan Pazar’a hergün 12:00 – 19:00 saatleri arasında, diğer günler randevuyla izlenebilir.
 
Mekan: halka sanat/ galeri
Adres: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24 Moda-Kadıköy 
İletişim: 0216 550 29 90
 
Devamı ›


 

Aslında Hep Aynı Kişi Ağlıyor

Tarih : 21.05.2017

halka sanat / galeri Doğu Çankaya'nın 2016 yılında başladığı "Aslında Hep Aynı Kişi Ağlıyor" serisinden yeni çalışmaları sergiliyor. Sanatçının karışık teknikle gerçekleştirdiği resim ve heykel yerleştirmeleri insanın dünyayla ve kendi doğasıyla olan ilişkisine, varolma ve yaşama biçimlerine, derin ve gerçek bir acıyla yaklaşıyor. İnsan doğasının acı veren ve acı çeken yönleri, sergideki dramatik figürlerde kendini dışa vuruyor. Yapıtların kahramanları (ya da anti kahramanları) insan ve hayvan figürleriyle temsil edilirken, seride bir araya getrilen yapıtlarda iki tür ve iki dünya arasındaki geçişe vurgu yapılıyor. Sergide, üç adet 100x100cm, beş adet 60x60cm resimle üç farklı heykel yerleştirme yer alıyor.

Sergi 13 Mayıs - 12 Haziran 2017 arasında Çarşamba'dan Pazar'a 12.00 - 19.00 saatleri arasında, diğer günler randevuyla ziyaret edilebilir.  

Devamı ›


 

Masumlar

Tarih : 30.05.2017

halka sanat / galeri 8- 21 Haziran 2017 tarihleri arasında Lale Altunel’in kişisel sergisini izleyicilerle buluşturuyor.
Masumlar sergisinin ana teması, hayvanların bugüne dek katlandıkları, bugünden sonra da katlanacakları çileyi hatırlatmayı, kutsiyetlerini ilan etmeyi amaçlıyor.

Sergide yer alan çalışmalar; dini temsil biçimleri ile günümüzün bebek hatıra eşyalarını bir araya getiren sergi ikona geleneğinin bir dil olarak kullanıldığı ahşap üstüne akrilik resimler, balmumu mulajlar ve yün örgü heykellerden oluşmaktadır. 

Lale Altunel Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı.
Altunel, 2016 yılında rezidans sanatçısı olarak Madrid’de Museo La Neomudejar C.A.V’da ilk kişisel sergisini açmış, yurt içi ve yurtdışında sergi ve festivallere katılmıştır.

Sergi Açılış: 8 Haziran 2017 Perşembe, 19:00
Sergi Kapanış: 21 Haziran 2017 Çarşamba, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

www.halkaartproject.net
directors@halkaartproject.net
Tel: 0216 550 29 90

Devamı ›


 

Başka Yollar Başka Bilgeler İstanbul

Tarih : 15.04.2017

halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Karin van Roosmalen 2 aylık İstanbul deneyimini bir sergi ile sonlandırıyor. Başka Yollar Başka Bilgeler İstanbul adlı sergide van Roosmalen'in halka sanat/ rezidans orta stüdyoda yaptığı duvar resmi ile bir yerleştirmesi yer alıyor. Ayrica sergi açılışında genç şair Melve Balcıoğlu'nun şiirlerinden yola çıkarak gerçekleştireceği bir performansla van Roosmalen'in videosu yer alacak.
 
Sergi 19 Nisan 2017 Çarşamba, saat 19:00'da açılıyor. Sergi ziyaret 20-25 Nisan arası 14:00 - 19:00 saatleri arasında. Randevu için 0541 733 42 83'ten randevu alınabilir.
 
Devamı ›


 

Sosyal Proje: Peace of Art

Tarih : 08.04.2017

Mayıs'a kadar uzatıldı.
halka sanat projesi Nisan ayında Avrupa’nın en büyük öğrenci ağı olan ESN’in yerel şubeleri olan ESN Yeditepe ve ESN Okan şubelerin birlikte yazdıkları Peace of Art adlı projeye ev sahipliği yapıyor. Avrupa Komisyonu’nun desteklediği birçok öğrenci organizasyonu bünyesinde bulunduran ESAA tarafından desteklenen proje, İstanbul’da yaşayan mülteci çocukların akranları olan Türk çocukları ile birlikte çeşitli dallardaki sanat atölyelerine katılmaları temelinden hareket ediyor. Proje, yaşadıkları büyük trajediye rağmen mülteci çocukların yeni kentsel ortamlarında, yeniden hayal kurabilmelerine ve yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmalarına yardım etmek için bir fırsat yaratmayı amaçlıyor. 
Sanatın birleştirici gücü ile birlikte çocukların sosyal entegrasyonlarını hızlandırmak, iletişim kabiliyetlerini güçlendirmek, çeşitli sanat dallarında ilgilerini ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak amacıyla yukarıda adı geçen yerel ESN şubeleri arayıcılığıyla çeşitli Avrupa ülkelerinden gelmiş Erasmus öğrencileri de bu projeye katılım gösteriyorlar.
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Avrupa’nın da kültürel yapısına yeni renkler eklenirken ESN nesli olarak çok kültürlülüğü hareketliliğin temeli kabul eden ESN’in genç organizatörleri Peace of Art projesinde sanatın birleştirici gücü altında çocuk katılımcılara bu çok kültürlülüğünün zenginliğini hissettirmeyi ve sivil toplum kuruluşlarıyla kurumları daha büyük çapta projeler düzenleme konusunda heveslendirmeyi hedefliyorlar. 
 
Kar amacı gütmeyen bir sanat inisiyatifi olan halka sanat projesi’nin katkılarıyla düzenlenecek atölyeler baskı sanatları, enstrüman yapımı, dans, beden perküsyonu, yoga, resim, kukla yapımı, müzik, sulu boya ve fotoğraf konu başlıklarından oluşuyor. Çocukların bu atölyelerde ortaya çıkaracağı yaratıcı işler, 13 – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında, halka sanat/ galeri’de izlenebilir.
Sergi Açılış: 13 Nisan 2017 Perşembe saat 19:00
Sergi Ziyaret: 14-16 Nisan 2017, 12:00 – 19:00
Adres: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy
İletişim: directors@halkaartproject.net 
esnokan@esnturkiye.org
esnyeditepe@esnturkey.org
Devamı ›


 

Dağın Ruhları; Nartlar

Tarih : 09.04.2017

Omuzlarda yük arttıkça,
omurgamız gençleşiyor.
Çilemiz kabardıkça,
prangamız inceliyor.
Bu kör karanlığa karşı.
 
halka sanat projesi, 18 -29 Nisan 2017 tarihleri arasinda Emrah Danacı'nın "Dağın ruhları; Nartlar" adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 
 
Sergi, Kafkasya oblastlarinin binlerce yıllık söylence ve arkeolojik bulguları ışığında 14 yapıtlık bir anlatı zinciri oluşturarak, bugün hikaye, masal formlarında dinleyip anlattığımız kült aktarımların (mitosların), günümüzün gündelik gerçekliği ile kurulabilecek her türlü bağın dışa vurumunu amaçlıyor. Bu bağlamda Danacı, gösterimdeki her ayrı yapıtın başlangıç ve tamamlanışını, beklediği kareyi nihayet yakalamış bir ara an fotoğrafçısı duyarlılığında gerçekleştiriyor.
 
Kurguda ise, kitabî tarihten çok "yazısız" çağların söylencelerinden yola çıkarken, antik Kafkasya rituel okumaları ekseninde Nart ülkesinde anaerkil imgenin, "zincir tanımaz" kahramanların refakatinde erkek egemen imgeye evrilişi gözden kaçmıyor.
 
Anlatılarını geleneksel özgün baskı metotları kullanarak aktaran Emrah Danacı, granit / çelik materyal modellemenin yanı sıra, tuval üzerine yağlı boya tekniklerini de mekansal devinim içerisinde değerlendiriyor. Estetik arayışın tarih öncesi, hatta insan türünün "ufukta" ilk belirdiği andan günümüze, birbiriyle "itişmeye" başlamasına denk geliyor olmasını ise bir tesadüften ziyade, yaşadığı yeri ihtiyaçtan doğan bir lekesel işaretleme dürtüsü olarak ele alıyor. Bu yaklaşım perspektifinde toplumsal gerçekçi etkinin, çizgiyi ve nesneyi gereksiz yumuşaklıktan kurtarıp, dünün ve bugünün sosyokültürel travmalarına yakışır şekilde kontrastlı ve köşeli kıldığına kanaat getiriyor.
 
Nart halkı: son 10 yıllık arkeoloji ve etnoloji araştırmalarında kabul gören ve çocukluk dönemimizin Kaf Dağı masallarından, eski Yunan Promethe'sine değin kaynaklık eden otokton coğrafya Kafkasya'da; bilge anne Seteney Guaşe ışığında yaşayan mitolojik kahramanlarıdır. Onlardan en son şöyle bahsedildi;
 
Kadim Kafkasya'ya ayak basan ilk gezginler yaşlı bir adamla karşılaşırlar ve sorarlar: "Sen de kimsin, nereden çıktın?"
 
İhtiyar cevaplar;
 
"Koca dünya pelte halindeyken,
yeryüzü henüz kabuk bağlamamışken,
gökleri ağlarla gerip yükseltirlerken,
toprak lavla dövülüp sertleştirilirken,
koca İdil'i, çocuklar adımlayıp geçerlerken,
yüce dağımız(Kaf) küçücük bir tümsek iken,
işte o zaman ben ak sakallıydım."
 
 
Sergi Açılış: 18 Nisan 2017 Salı, 19:00
Sergi Kapanış: 29 Nisan 2017 Cumartesi, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat / galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul
Devamı ›


 

Pixels

Tarih : 23.03.2017

halka sanat projesi 23 Mart - 02 Nisan, 2017 tarihleri arasında Cumhur Okay Özgür'ün Pixel's adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Günümüz insanının birbirinden kopuşu ya da, bir anlamda, piksel piksel ayrışması çalışmaların merkez noktasını oluşturuyor. Camus'den Kafka'ya distopik romanlardan ve yabancılaşma teması üzerine kurulu eserlerden yola çıkan sanatçı, izleyiciyi işleri aracılıyla metinler arası okumalara ve görsel bağlar kurmaya davet ediyor. Sergide Özgür'ün 7 adet akrilik çalışması yer alıyor. Cumhur Okay Özgür halen Batman Üniversitesi Resim Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışıyor. 
 
Sergi Açılış: 23 Mart 2017 Perşembe, 19:00
 
Mekan: halka sanat/ rezidans
Caferağa Mahallesi Ruşen Ağa Sokak No:8 Moda Kadıköy
 
Sergi Ziyaret: 12.00 - 19:00 (hafta sonu) - 15:00 - 19:00 (hafta içi)
Randevu ve iletişim: 0216 550 29 90
Devamı ›


 

Equilibrium

Tarih : 01.03.2017

halka sanat/ galeri 9-31 Mart 2017 tarihleri arasında 2013 yılından bu yana İstanbul’da yaşayan Hollandalı sanatçı Koenraad Marinus van Lier’in “Equilibrium” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
Sergide sanatçının 34 adet yağlı boya resmi yer alıyor. 
Sanatçı işlerinde doğada var olan akıştan ilham alarak görsel bir denge arayışının peşine düşüyor. Van Lier, bu sergide yer alan resimlerinde yağlı boya katmanlarıyla biçimlendirdiği renkli soyutlamalar aracılığıyla manzara ve doğal izlenimleri yeniden inşa ediyor. Organik biçimlerin yeniden üretildiği yapıtlar, herşeyin birbiriyle bağlantılı oluşunu ve farklı ölçeklerde, döngüler halinde ilerleyişini simgeliyor.
 
Yağlıboyanın önemli bir yer tuttuğu uzun bir resim geleneği içinden gelen Koenraad van Lier için bugün resimli imgeler yaratmak, dijital çağda el yapımı benzersiz bir iz bırakmak anlamı taşıyor. 
Orta okul çağından bu yana çizim, resim ve fotoğraf çalışan van Lier, Amsterdam merkezli Gerrit Rietveld Sanat Akademisi Mimari Tasarım Bölümü ‘nden mezun oldu. 1990’ların sonundan itibaren dijital sanatla uğraştı.2008’de Amsterdam’da dijital sanata eğilen Born Digital adlı kâr amacı gütmeyen bir oluşum başlattı. 
 
İstanbul’a yerleştikten sonra yeniden yağlıboya resme dönen sanatçı dijital çalışmalarını arka planda bırakmaya ve pikseller yerine fırçaya sarılmaya ağırlık verdi. Burgazada’da doğayla, toprakla ve deniz manzarasıyla bir araya gelişinin ardından kosmozun 4 elementi -su, ateş, toprak ve hava- kendisine sonsuz bir ilham kaynağı oldu. 
 
Sergi Açılış: 09 Mart 2017 Çarşamba, 19:00
Sergi Kapanış: 31 Mart 2017 Pazar, 19:00
Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla (0216 550 29 90)
Devamı ›


 

Kırmızı Bir Öykü

Tarih : 12.03.2017

halka sanat/ galeri 16-30 Mart 2017 tarihleri arasında Yeni Sanatçılar Serisi kapsamında Semra Gür Üstüner’in “Kırmızı Bir Öykü” kişisel sergisine kapılarını açıyor. halka sanat projesi’nin 2016 yılı sonunda başlattığı Yeni Sanatçılar Serisi’nin ikinci konuğu olan Üstüner, tekstil sanatı altında, kumaşı ana malzeme olarak kullanan işler üretiyor. İşlerin ana teması kadın kimliğinin yaşam veren öznel varlığı etrafında şekillleniyor. 

Sanatçı sergide yer alan çalışmalarında doğanın döngüsü içindeki kadının mucizevi rolünü, kültürel kodların baskılayıcı unsurları yüzünden otosansür geliştiren kadın kimliğini “kadın olmanın dayanılmaz ağırlığı” teması altında yeniden ele alıyor. Kullandığı farklı tekstil malzemeleriyle (kumaş, doğal boya ile renklendirilmiş kumaş, yün elyafı ve iplik) kadınlara ithafen oluşturulan eserler, kadının toplumsal rollerini irdeliyor.

“Kırmızı Bir Öykü” sanatçının 2015'ten bu yana üzerinde çalıştığı ve son üç ayda üretmeye başladığı 14 adet yeni işini içeriyor. Sergi Çarşamba’dan Pazar’a 11:00 – 19:00 saatleri arasında, diğer günler randevu ile Kadıköy Moda’da halka sanat projesi’nin galeri mekanında izlenebilir.


Semra Gür Üstüner, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsi’nde Sanatta Yeterlilik Programını tamamladı. Akademik hayatına Marmara Ünversitesi Tekstil Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak devam ediyor.

Sergi Açılış: 16 Mart 2017 Çarşamba, 19:00
Sergi Kapanış: 30 Mart 2017 Pazar, 19:00

Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Mekan: halka sanat/galeri
Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak No:24 Moda Kadıköy İstanbul

Devamı ›


 

Kur - Koru - Hayal Et

Tarih : 17.11.2016

halka sanat projesi, San Francisco’lu sanat İnisiyatifi Artship İnisiyatifleri ve İstanbul Permakültür Kolektifi arkeoloji, permakültür ve sanatı bir araya getiren bir sergi ve konuşmalar serisine başlıyorlar. 
Artship İnisiyatiferi Sanat Yönetmeni Slobodan Dan Paich tarafından ortaya atılan sergi fikri ve kavramsal çerçeve, Paich ile birlikte halka sanat projesi’nden İpek Çankaya ve İstanbul Permakültür Kolektifi’nden Dilek Yalçın Demiralp’in eş küratörlüğünde geliştirilip yürütülüyor.
 
Uzun soluklu ve çok ayaklı olması planlanan çalışmalar Aralık 2016’da düzenlenecek bir sergiyle başlıyor. “Kur Koru Hayal Et" başlıklı sergi, dünyamızın geçmişine, bugününe ve gelecekte olabileceği haline yapıcı bir bakışla yaklaşan bir şükran niteliği taşıyor. Sergide geçmişe ve bugüne ait belgesel malzemeler ve güncel sanat üretimleri birlikte sunuluyor. Sergi ortak paydada buluşan farklı ve çeşitli ifade biçimlerinin birliktiğinden doğuyor. 
 
Katılan sanatçılar: Ahunur Özkarahan - Bahar Bozacı - Başak Kızıltoprak - Carmen Bouyer - Craig Coss - Doğu Çankaya - Emilia Izquierdo - Emine Boyner Kürşat - Neşe Şahin - Peri Sharpe - Slobodan Dan Paich - Susan Matthews - Stephania Scarsini - Tatiana Stolpovic - TheArthur Wright
 
Sergi Açılış: 14 Aralık 2016 Çarşamba, 19:00 // Sergi Kapanış: 22 Ocak 2017 Pazar, 19:00 // Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 12:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla
Devamı ›


 

Lotus Yiyenlerin Ülkesinde

Tarih : 15.11.2016

halka sanat projesi, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen, Artist 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’na, Lotus Yiyenlerin Ülkesinde başlığını taşıyan bir grup sergisi ile katılıyor. 
Sergi, fuarın bu yılki teması olan Umulmadık Topraklar’a gerçekçi olduğu kadar umutvar bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Lotus Yiyenlerin Ülkesinde, ilhamını Homerus’un Odysseus Destanı’ndaki bir öyküden alıyor. 
Sergi, “ya geri dönebileceğimiz bir toprak parçası ya da kendimizi ait hissettiğimiz bir yer bir kalmadığı gün ne olacak?” sorusunun, dünyanın her yerinde, gittikçe artan bir şiddette hissedildiği çağımızda, yaşanılanların farkında olup, kendi perspektiflerinden hayata bakarak, olan bitene, olmasından korkulanlara ya da olması arzu edilenlere mütevizi bir ışık tutuyor. 
Lotus Yiyenlerin Ülkesinde resimden yerleştirmeye, heykelden fotoğraf ve videoya varan farklı mecralarda işleri bir araya getiriyor. 
Kavramsal çerçeve: İpek Çankaya
Sergi sanatçıları: Sezgi Abalı, Burak Ata, Carmen Bouyer, Doğu Çankaya, İskender Giray, Selma Hekim, Yasemin Nur, Slobodan Dan Paich, Niyazi Selçuk, Sevil Tunaboylu 
 
Devamı ›


 

Doğa’nın Ritmine Dönüş

Tarih : 23.09.2016

Ahunur Özkarahan’ın son dönem baskı çalışmalarını içeren sergisi, 4 – 20 Ekim 2016 tarihleri arasında, 8-9-10 Ekim hariç hergün, 12:00 - 19:00 arası halka sanat’ta izlenebilecek.
Sergide, şehir hayatının insanlar ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkileri geriye çevirme, tekrar doğal olana dönme idealinden hareketle küresel ısınma, iklim değişikliği, nüfus artışı, temiz ve doğal gıdaya ulaşamama, yeterli yeşil politikaların olmayışı ve ölçüsüz tüketim alışkanlığı gibi meseleler üzerine kafa yormakta olan sanatçının çinko ve bakır plakalar üzerine, dijital ve klasik baskı tekniklerini birleştirdiği çalışmalarını görmek mümkün.
Ahunur Özkarahan Kimdir?
Ahunur Özkarahan, liseyi Koç Özel Lisesi’nde okudu. 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı bölümünü bitirdi. Daha sonra Amerika’da California State Üniversitesi’nde ‘Computer Arts’ alanında yüksek lisansını tamamladı.
Koç Özel Lisesi ve Robert Kolej’de ‘Eğitim Teknolojileri Koordinatörü’ olarak çalıştı ve aynı zamanda özgün baskı resim tekniği sanat çalışmalarına da devam etti. 2006¬2009 yılları arasında IMOGA’da baskı resim atölye programına katıldı (IMOGA¬ İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi). 2008¬2009 yıllarında, Edinburgh Printmakers’da photopolymer baskı resim tekniği üzerinde çalışmak üzere İskoçya’ya gitti. Londra’da bulunan Central Saint Martins College UAL’de özgün baskı teknikleri ile ilgili eğitimler aldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Şu anda Yeditepe Üniversitesi’nde Plastik Sanatlar alanında doktorasını yapmakta ve ayrıca kendi atölyesinde çocuklara ve yetişkinlere özgün baskı resim dersleri vermektedir.

 

Devamı ›


 

Kediköy

Tarih : 26.07.2016

Gizemler şehrin her yerinde! Her saniye, fark edilmeyen sayısız olayla dolu. Benim seçici algım bir kamerayla tuzak kurularak çekilmiş fotoğraflarla tazeleniyor. Kamera fiziksel ve zihinsel tanıklar olmadığı anlarda ne yakalar? Bütününü anlaması imkansız olan ve böylelikle esrarengiz kalmayı başaran, başka bir yaşama dair küçük bir kavrayış... Tıpkı bizimle aynı kentsel ortamı paylaşan, ama buna rağmen kendi dünyalarında yaşayan kediler gibi. Fotoğrafların yaratıldıkları şartlar hakkında bilgi eksikliği, içinde özgürlük barındıran bir yorum çeşitliliğine neden olur.

 
Laura Stach
laurastach@hotmail.de
 
Açılış: 26.07.2016 - 17:00
Kapanış: 28.07.2016 - 19:00

halka sanat / galeri 
Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24/1
Kadıköy 34710 Istanbul
+90 216 550 29 90
www.halkartproject.net
Devamı ›


 

Havlayan köpek ısırmaz

Tarih : 13.07.2016

Havlayan köpek ısırmaz - Siniša Janjić Re

Sanatçı bu sergisinde hem bireysel, hem de evrensel paradigmaları ve arketipleri sunmaktadır. Resminde sunduğu objeler ve şekiller Re'nin dünya görüşünün, kendine has bakış açısının bir örneğidir. Resimlerdeki renk oyunları ve enerjik hareketler her birimizde bulunan duyguları ve içgüdüleri yansıtır; izleyiciyi bir gözlemciden çok katılımcı yapar. 

Her resim bir soru yöneltir ve aynı zamanda bu soru için izleyiciye bir muhtemel cevap sunar. Bütün diğer cevapları bulmak size kalmıştır.

İzleyicilerin hayal gücünün harekete geçmesine direk olarak ilham vereceğini, düşünmeye sevk edeceğini bunun yanı sıra düşündüklerini yapabileceğini umut eder, çünkü havlayan köpek ısırmaz. 

Başlangıç: 13.07.2016 19:00
Bitiş: 26.07.2016 19:00

halka sanat/ galeri
Caferağa Mah. Bademaltı Sok. 24/1 Moda, Kadıköy/İstanbul
+90 216 550 29 90


 

Devamı ›


 

Bir Empati Haritası

Tarih : 28.06.2016

Empati kayıt edilebilir mi? Nasıl sözlü ve yazılı dili aşar? Bu çalışma sezgisel bir işbirliği projesidir.
 
Başlangıç amacı ataerkil kültürde kadınların seslerini yükseltmek olarak belirlenmiş olsa da, proje ilerleyen aşamalarda bundan öteye geçmiştir. Türkçe bilmeyen biri olarak sanatçı, röportaj yaptığı kişileri anlamada bilişsel olarak sansürlüydü, ta ki sonradan ropörtajlar İngilizce’ye çevrilene kadar. 
Sanatçı, bu samimi görüşmelerinde dil aracılığıyla konuşmak yerine başka şeyleri dinlemeye daha istekliydi ve empatinin iletilmesini dinlemeyi tercih etti. Bundan dolayı, soyut çizim haritalarıyla görüşmeci ile görüşme yapılan kişi arasındaki empatiyi ortaya koydu. Akabinde onları kumaştan heykellere çevirdi. Eğer görüşmeci de isterse, heykelleri işbirliği sonucu beraber yaptılar. 
 
halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Ruth Burke'ın katılımcılarla birlikte yaptığı bu çalışmalar 28-30 Haziran tarihlerinde 11:00-19:00 arasında ziyaret edilebilinir. 
 
halka sanat/ galeri: Caferağa mah. Bademaltı sok. No: 24/1 Moda Kadıköy- 0216 550 29 90 
www.halkaartproject.net 
Devamı ›


 

Denemeler 'Sarımsak'

Tarih : 08.06.2016

13-18 Haziran 2016, halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 13 Haziran 2016, Pazartesi, 19:00

 

Devamı ›


 

ARASI

Tarih : 11.06.2016

ARASI grup sergisi 11 Haziran 2016, saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de açılıyor. Sergi, fikir sahibi Onur Aziz Öztekin’in davet ettiği sanatçılarla, toplamda beş sayı olarak basılan Arası Fanzin’den yola çıkışla, şimdiye kadar baskıda siyah beyaz görülen tüm işlerin orjinallerinin yer alacağı bir fanzin-sergi niteliği taşıyor. Arada olma, arada kalma, boşluk, geçişkenlik, disiplinler arasılık, hayatlar ve kavramlar arasılık gibi konuları irdeliyor. Sergide yer alan sanatçılar; Onur ( abdülaziz) Öztekin, Deniz Yenihayat, Aykut Beysi, Cins, Bilge Yararel, Büşra Ünver, Ceren Çelik, Emre Gökdel, Özlem Ünlü, Biğkem Karavus, Güneş Gögen, Kristal Güngörün, Sare Taylan, Ezgi Eflatun Tatlısu, Selma Hekim, Kadir Yiğit Us, Özalp Eröz, Ekin İdiman, Elvin Karaaslan, Esat Cavit Başak, Aslı Akıncı, Polat Canpolat, Aslı Canpolat, Emel Alpsarı, Çiğdem Menteşoğlu, Tugay Doğrayıcı, Onur Kek, Bora Üçer, Kıvılcım Güngörün, Albert Jongstra, Tuba Girgiç, Dora Dinçer, Mina Edirne, Ceyda Kariptaş, Hilal Can, Hakan Selçuk Bacak, Esra Aydın, Emel Başarık Aytekin, Hunt, Elif Çiftçioğlu

11- 25 Haziran 2016 tarihleri arasında, Pazartesi hariç her gün, 11:00-19:00 saatleri arasında izlenebilir.

Devamı ›


 

AKM: Bir Hafıza Mekanı

Tarih : 07.06.2016

7-9 Haziran Salı- Perşembe, halka sanat/ galeri'de!

Daha fazla bilgi için: https://www.facebook.com/events/1126989560696338/

Devamı ›


 

Tutulma

Tarih : 26.05.2016

Tutulma // Eclipse (2016) halka sanat projesi rezidans sanatçısı Emilia İzquierdo’nun Mayıs 2016’da İstanbul’da, İslam astronomisi üzerine yaptığı araştırmadan kaynaklanan bir video ve çizim yerleştirmesi.
Devamı ›


 

Kolaj Eskizler ve Resimleri

Tarih : 05.05.2016

 Burcu Ayan Ergen'in Kolaj Eskizler ve Resimleri adlı sergisi 05 Mayıs 2016, saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de açılıyor. Sanatçı sergide yer alan işleri için şunları söylüyor:
 
"Kolajlar benim için, bu çok parçalı yaşam içerisinde farklı imgelere açılan kapılar oldular. Bazen bilinçli bazense rastlantısal bir şekilde renk, doku ve şekillerin bir araya gelmesi
Devamı ›


 

Cam Üzerine Resimler

Tarih : 16.05.2016

Sergide yeralan işler üç sanatçının cam boyama tekniklerini denerken, geliştirirken ve sürdürürken geçtikleri aşamaları ve süreci gösteriyor. Neşe Sahin ve Belkıs Taskeşer, bir yıllarını kendileri için farklı bir
Devamı ›


 

Deneyimsizler - İç Sıkıntısı

Tarih : 14.04.2016

Doğu Çankaya’nın Deneyimsizler “İç Sıkıntısı” adlı sergisi 14 Nisan’da halka sanat/ galeri’de başlıyor. Sergi, yaşamın her ölçekte, her geçen gün azalan bir çevrede,
Devamı ›


 

Belgeler '15

Tarih : 16.04.2016

“Belgeler '15" sergisi, 16 Nisan'da halka sanat/ galeri'de açılıyor!
 
Galata Fotoğrafhanesi Belgesel Fotoğraf Programı 2014-15 dönemi katılımcılarından Arzu Aybat Yaşar, Ayla Onat, Fatmagül Mercan, Günseli Baki, İbrahim Murat Hülya ve İkram Kapağan'ın serilerinden
Devamı ›


 

UYKUSUZLAR ATLASI

Tarih : 12.02.2016

12 Şubat – 12 Nisan 2016 tarihleri arasında halka sanat projesi’nin Moda’da bulunan galeri mekanı halka sanat/ galeri’de gerçekleşecek olan “Uykusuzlar Atlası” uyku kavramından hareketle yaşadığımız tarihte ve coğrafyada üzerinde durup, düşünülmesi gereken uyku metaforları üzerine yoğunlaşıyor.

Kavramsal çerçevesini İpek Çankaya’nın oluşturduğu serginin araştırdığı biraz da uykularda geçen zamanın ya da uyuyamama halinin insanı başka duygu durumlarından, başka buluşmalardan, başka ruhsal ve zihinsel arayışlardan alıkoyup koymadığı ve uykusuzların hangi uğraşlara dalıp uykulara direndikleri gibi soruların yanıtları. Bu araştırmalar izleyiciye video, resim, yerleştirme, heykel ve fotoğraf gibi araçlarla aktarılıyor. 

Niyazi Selçuk, Neriman Polat, Orhan Cem Çetin, Seçil Yersel, Doğu Çankaya, Sezgi Abalı, Şafak Şule Kemancı, İskender Giray, Mert Öztekin, Sevil Tunaboylu, Nalan Yırtmaç, Fulya Çetin, Gümüş Özdeş, Yasemin Nur Erkalır, Ekin İdiman ve Neşe Şahin’in katıldığı sergi Pazartesi hariç hergün 11.00 – 19.00 saatleri arasında izlenebilir.
Devamı ›


 

Evi Haritalandırma: İçeriden ve Dışarıdan

Tarih : 26.01.2016

26 Ocak- 2 Şubat 2016, halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 28 Ocak 2016 Perşembe, 18:00

Devamı ›


 

Evdeymiş gibi

Tarih : 08.01.2016

08 Ocak 2016 Cuma, 11:00-19:00, halka sanat/ galeri'de!
 
Mehmetcan Serinkaya ve Micheal Irvine'in fotoğraflarının Meichen Waxer'ın çizim ve yerleştirmelerinin yer aldığı sergi; ev kavramı etrafında şekilleniyor. Evcilleştirilmişlere, yakınımızdakilere, ehlileşmemiş olanlara ve yabancı kalanlara evin hem içinden hem dışından bir bakış için davetlisiniz!
Devamı ›


 

Aydınlanmış İzler

Tarih : 17.12.2015

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship İnisiyatifleri San Fransico 2015 Sezonu Hikaye Anlatımı/ Performans 

Neşe Şahin ve Belkıs Taşkeser'den kağıt üzerine işler sergisi 

18 Aralık- 04 Ocak 2016, halka sanat/ galeri'de!

Sergi Açılış: 17 Aralık 2015 Perşembe, 19:00

Devamı ›


 

Uğraşı ve Özen

Tarih : 04.12.2015

halka sanat projesi- İstanbul ve Artship İnisiyatfileri- San Francisco 2015 Sezonu Hikaye Anlatımı/ Performans/ Sergi
04-14 Aralık 2015, halka sanat/ galeri'de!

Bu sergide Artship İnisiyatifleri San Francisco'nun önceki yıllarda gerçekleştirdiği projelerde ortaya koyduğu uğraşı, topluluk oluşturma çabası ve seçilmiş belge ve imgeler izleyiciyle paylaşılacak. Ayrıca son dört yılda halka/Artship işbirliğini gösteren örneklerde yer alacak.Yerkürenin iki ayrı köşesinde, iki küçük sanat inisiyatifi neredeyse şans eseri birbirlerini buldular. Çağdaş sanatın çoğulculuğu ve farklı yolları adına halka insancıl arayışlara ve ifadelere açık, dünyanın her yerinden sanatçıların yanıında ve pek çok türü gösteren bir anlayış benimsemişti. Bu karmaya Artship insan ölçeğinde gerçekleşen işleri sergileme eğilimini, el yapımı ve özenle işlenmiş işleri ve fikirleri getirdi. Birlikte özen gösterip, birbirlerine karşılıklık vererek sade bir ortaklıkla bir arada oldular. Slobodan Dan Paich - Artship İnisiyatifleri

Bir işbirliğinin iyi bir eşleşmeden doğması olasılığı, onun zaman içinde, doğallıkla büyümesinden geçer. Bunun için, işin içindeki tarafların ortaklaşa özen göstermesi ve enerjilerini bu işe vermesi gerekir. Gelişimi ve işlevi ancak bu yolla yerinde olur.Bu açıdan, halka-Artship ilişkisi, sanatsal bağlılıkta, tonda ve motivasyonda benzerlikler taşıyan, bununla birlikte davranış ve deneyimde farklılar göstermesi olası bir bağ olduğundan, 2012’den bu yana dört yıldır süregiden projelerde besleyici bir ortaklık yaratmıştır.Bir biçimde birbirine benzeyen iki kentte, İstanbul ve San Francisco’da bulunan bu iki organizasyonun, sanat ve yönetim ekipleri, komşu kökleri ve benzer kaygıları taşımaları sebebiyle bu bağda kilit noktaları oluşturmaktadır. Etraflarında kendilerine benzer bir dünya yaratan “kişilerdir” sonuçta. İpek Çankaya- halka sanat projesi

 
Devamı ›


 

Tanrılar ve Kahramanlar

Tarih : 12.11.2015

12 Aralık 2015- 18 Ocak 2016 tarihleri arasında halka sanat/ galeri’de!
Sergi Açılış: 12 Aralık 2015, Cumartesi, 19:00
halka sanat projesi 12 Aralık 2015- 18 Ocak 2016 tarihleri arasında “Tanrılar ve Kahramanlar” başlıklı bir grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, varlığın yaşamındaki korkularını yenmek ya da kainattaki varlığını
anlamlı kılmak için sığındığı, gücüne - koruyuculuğuna inandığı diğer varlıklarla olan ilişkisini grotesk ve fantastik bir dille ele alıyor.
Sergideki yapıtlar gizli güçleri olduğuna inanılan totemler, tılsımlar, sunaklar, büyüler, fetiş nesneleri ya da hayvan tanrılardan oluşuyor. Onur “abdülaziz” Öztekin, Özalp Eröz, Doğu Çankaya, CİNS, Rafet Arslan, Ekin İdiman, Nazlı Çetiner, Mehmetcan Serinkaya, Mahlukat, Gözde Kırksekiz, Kadir Yiğit Us ve Kristal Güngörün’ün heykel, yerleştirme, kolaj, video, metin ve resimleri ile şekillenen sergi, halka sanat projesi’nin galeri mekanı olan halka sanat/ galeri’de Pazartesi ve Perşembe hariç hergün 11.00-19.00 arası izlenebilir.
Devamı ›


 

Dünyada Bir Köşe Festivali// Kamera Burada: Suriye'den Kısalar

Tarih : 14.10.2015

14-28 Ekim 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

Açılış: 14 Ekim 2015 Çarşamba, 19:00

Dünyada Bir Köşe Festivali, Bidayyat, Hamisch Suriye Kültür Evi-İstanbul ve halka sanat projesi işbirliğiyle Suriye’de yaşanan farklı deneyimler üzerine düşünen bir kısa film seçkisi sunuyor. Aralarında
Gerard Agabashian, Orwa Costa, Amal Salloum, Lina Alabed, Saeed Albatal ve Ghiath-Had’ın da bulunduğu birçok yönetmenin filmleri halka sanat/ galeri, ArtHereIstanbul, Atölye Hangart ve Komşu Kafe’de festival süresince izlenebilir.Serginin açılışı 14 Ekim Çarşamba saat 19.00’da halka sanat/ galeri'de gerçekleşecek. 15-28 Ekim 2015 tarihleri arasında, Pazartesi- Perşembe hariç saat: 11:00-19:00 arasında halka sanat/ galeri'de izlenebilir.
 
Sanat Yönetmeni: Ali Atassi
Seçki: Omar Berakdar, Zolfaqar Shaarani, Fatih Gençkal
Proje Danışmanı: Şenay Özden
 
Festival hakkında:
 
Dünyada Bir Köşe, dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan bir sahne sanatları festivali. Festival, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran yenilikçi ve özgün performans çalışmalarını bir araya getiriyor. Festival, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. 14-28 Ekim 2015’te ilk kez gerçekleştirilecek olan festivalde Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Lübnan, Türkiye ve İran'dan sanatçılar yer alıyor. Festivalin yapımcılığını performans sanatları alanındaki yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapan  Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı kolektifi Köşe üstleniyor. Kadıköy’deki çeşitli mekanlara yayılan bu festival, ülkeler arasında dolaşım olanakları çok kısıtlı olan bir coğrafyanın sanatçılarına yepyeni bir buluşma alanı Hamiş, kültür alanında fikir, deneyim ve eylem paylaşımı, iletişim ve eleştirel tartışma ortamı sağlamak amacıyla sürgünde kurulmuş yeni, bağımsız bir alandır. 
 
Bidayyat, Suriyeli belgesel, kısa ve deneysel film yapımını desteklemek için 2013’te kuruldu. Prodüksiyon desteği ve eğitimler aracılığıyla belgesel sinemayı destekleyerek Suriye’nin karmaşık ve zengin sosyolojik gerçekliklerine ışık tutmayı amaçlar. Belgesel türünü gerçekliği kaydetmekten öte onu sorgulayan bir form olarak ele alır, propaganda karşısında sanatı, status quo karşısında devrimi savunur. 
 
Hamiş, kültür alanında fikir, deneyim ve eylem paylaşımı, iletişim ve eleştirel tartışma ortamı sağlamak amacıyla sürgünde kurulmuş yeni, bağımsız bir alandır. Hamiş Suriyeli, Türkiyeli ve dünyanın diğer yerlerinden sessizleştirilmişlerin ve halkın bir parçası olduğunu savunduğu sanatçıların, akademisyenlerin, entelektüellerin ve yazarların ortak mekânıdır.
 
Festival hakkında daha fazla bilgi için:
 
https://www.facebook.com/events/168164126857280/
http://www.acornerintheworld.com/
https://www.facebook.com/acornerintheworld
Devamı ›


 

Escritor/a... Yazar... Nivîskar Yaratıcı eylemler, yazma süreçleri

Tarih : 12.09.2015

Yaratıcı eylemde farklı yazma biçimleri yeğleyen 7 görsel sanatçının bir araya geldiği grup sergisi Escritor/a... Yazar... Nivîskar Yaratıcı Eylemler, Yazma Süreçleri 12 Eylül 2015 Cumartesi, 19:00, halka sanat/galeri'de başlıyor.
Proje Fikri, halka sanat projesi Rezidans Programı sanatçısı Irene Pomar'a ait olan serginin eş küratörlüklerini Irene Pomar, İpek Çankaya, Sezgi Abalı Attal yapıyor.
Sergi 12 Eylül- 30 Ekim 2015 tarihleri arasında izlenebilir.
Devamı ›


 

Hareket Halinde

Tarih : 29.08.2015

29 Ağustos- 9 Eylül tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!
 
Sergi Açılış: 3 Eylül 2015 Perşembe, 19:00
 
Herşeyin birbirine bağlı olduğu, herşeyin süre gittiği kentin içinde birbirlerine bağlandılar… Herşey aynı şeyin parçasıdır. (Berger & Mohr, 1975 ‘A Seventh Man’). 
Devamı ›


 

İstanbul, yakaladım seni!

Tarih : 13.08.2015

halka sanat projesi konuk sanatçısı Juliette Colin, dört haftalık rezidans sürecinde gerçekleştirdiği çalışmalarını 13-16 Ağustos tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de sunuyor!
 
Rezidans katılımcılığı boyunca, bir “flaneur” edasıyla İstanbul’u keşfe çıkan Colin bol bol fotoğraf çekti, bir blog yazmaya başladı, kaydettiği videoları paylaştı (www.julietteexploresistanbul.tumblr.com).
İstanbul, Yakaladım seni! başlıklı bu mini sergide de İstanbul deneyimlerini ve kendisine ilham verenleri küçük bir enstalasyon ve yeni bir form olarak denediği kolajlar aracılığıyla aktarıyor.
Açılış: 13 Ağustos 2015 Perşembe, 19:00
Devamı ›


 

Gezici Bir Makina olarak Bir Beden

Tarih : 07.08.2015

07 Ağustos 2015 Cuma, 19:00, halka sanat/galeri'de!
 
halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Huang Men-Chin' in küratörlüğünü yaptığı "Gezici Bir Makina olarak Bir Beden" adlı karma sergiyi 7-27 Ağustos tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de izleyici ile
Devamı ›


 

Biz/Somos/We are/Vi är

Tarih : 21.07.2015

21-25 Temmuz tarihleri arasında Arjantin doğumlu İşveç'te yaşan Mabel Bustos'un heykel çalışmaları halka sanat/galeri'de! 
 
Sergi Açılış: 21.07.2015, Salı, 19:00
Devamı ›


 

Yuvayı Tanımlamak

Tarih : 26.06.2015

halka sanat projesi, 26 Haziran - 5 Temmuz 2015 tarihleri arasında Heidi Brandow küratörlüğündeki karma sergiye ev sahipliği yapıyor!
Yer alan sanatçılar : Heidi Brandow, Khalid Eid, Ümmühan Yörük, Gözde Kırksekiz.
 
Sanatçı, "ev" kavramını "kişinin ailevi duygularını barındırdığı yer" olarak tanımlıyor. "Tanımlama" eylemini ise "belirlemek, kurmak, düzeltmek, yorumlamak ve anlamak" olarak yorumluyor. 
Sanatçı bu tanımlar üzerinden Suriye halkının "ev" kavramına nasıl baktığını sorguluyor:
"Suriye halkına yapılan insani yardım ve hizmetler konusunda öncü ülke olan Türkiye, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere kapısını açarak sığınma hakkı vermiştir. Suriye'den gelen göçmenler, Türkiye nüfusunun ciddi şekilde artmasına sebep olmuş, günden güne artan bir sorun haline dönüşmüştür. Amacım, Türkiye'nin, geçici veya kalıcı olarak Suriyeli mültecilere "ev" kavramının ne anlam ifade ettiğini film ve fotoğraf yoluyla belgeleyerek sürecin bir parçası olmaktır."
Heidi Brandow, "ev" kavramının tanımlanması ve yaşanan göç sorunun çözümüne dair yaratıcı yaklaşımları Türk sanatçı ve akademisyenlerden de bekliyor. Kızılderili köklerden gelen ve Amerikalılara tanınan haklardan mahrum bırakılan Brandow, "ev" kavramını tanımlama sürecinde bireysel olarak projenin içerisinde bulunmak istiyor.
 
*Sanatçı 2015 Türk Kültür Vakfı Bursu Ödülü layık görüldü.
 
http://hkbstudio.com/2015-turkish-cultural-foundation-fellowship-award/#/-1/
Devamı ›


 

Melior Mundus// Daha İyi Dünya

Tarih : 23.05.2015

Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Bitirme Sergisi 23 Mayıs – 12 Haziran 2015  tarihleri arasında halka sanat/galeri'de!
 
halka sanat projesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergi, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Programı’nde öğrenim gören genç küratör adaylarının Beral
Madra ile yıl boyunca yaptıkları çalışmanın ürünüdür. Ekibin ortak çalışması ile oluşturulan kavramsal çerçeve bağlamında her küratör adayı bir sanatçıyı bu sergiye davet etmiştir. Serginin bütünü, küratör adaylarının ekip anlayışı içerisinde yaptıkları ortak çalışmanın ürünüdür.
 
 
SANATÇILAR/ KÜRATÖRLER
Ada Somuncuoğlu (Bahar Ahu Sağın); Ari Alpert  (Sılay Sıldır);
Birol Özer (Kutalmış  Bayraktar); Burak Delier (Melissa Kayserlioğlu); Esra İlbeyli (Dilek Gökdere); Erhan Cihangiroğlu (Öykü Selçuk);
Ferhat Özgür (Mehmet Kıvanç Gökmen); Gülçin Aksoy (Esin Kocuk);
Kaan Kızılgün (Kaan Kızılgün); Onan Karagözoğlu (Burçak Taşkın);
Orhan Cem Çetin (Melike Bayık); Türkay Çotuk (Onur Kaya)
 
 
KAVRAMSAL ÇERÇEVE
Serginin başlığı olarak seçilen ve Latince bir terim olan Melior Mundus (Daha İyi Dünya) 20. yüzyılın ve küreselleşme sürecinin distopyalarına karşın, ütopyanın insana özgü bir seçenek olarak varlığının ifadesidir.
 
Serginin alt başlığını oluşturan “Karamsarlığı daha iyi zamanlara bırakın'' ise John Berger'in Arjantin’de rastladığı ve dünyaya sunarak popülerleştirdiği bir duvar yazısıdır. Bu ifade umudu işaret eder. Umut, olumlu ve iyimser bakış daha iyi bir dünyanın en önemli gereksinimidir. 
 
21. yüzyılda insanlığın içinde bulunduğu sosyo-politik baskılar ve ekonomik sıkıntılar, bir bakıma II. Dünya Savaşı sonrası yaşanan durumu başka bir boyutta anımsatıyor. Yıkım her ne kadar o dönemdeki gibi fiziksel ve görünür olmasa da kırılan ve çatırdayan katmanlar ‘insanlığı’ psikolojik olarak bir çöküşe sürüklemekle kalmıyor, aynı zamanda temel değerlerini korumasını da zorlaştırıyor. 
 
Ancak, umut, savaş halindeki topraklarda yaşayanları bile ayakta tutuyor. Toplumsal adaletsizlik karşısında kitleleri umut birleştirebiliyor. Toplumsal umudun  geleceğini aradığı esnada umudu canlı ve gündemde tutmanın  görsel dilini kurgulamayı amaçlayan sergi, John Berger’in  resim yapmanın yaygın bir gereksinime yanıt veren bir direniş olduğunu ve umutlanmayı teşvik edebileceği önermesine de dayanıyor. 
 
Duvar yazısı ülkemizde de önemli bir toplumsal iletişim aracıdır ve özellikle Gezi Parkı olaylarında kamusal bilinçlenme bağlamında etkin olmuştur. Çoğul bir kitlenin eylemi olan Gezi Parkındaki toplumsal hareketin içeriğinde de umut güçlü bir biçimde vardı. 
Duvar yazısı ile güncel sanat arasındaki ilişki sanatın geniş kitleye ulaşabilmek için kamusal alanda var olma ve etkin olma söylemine dayanıyor. 
 
Kamusal alan toplumun hakikati sözel bir edimden daha etkin yansıtabileceği alandır. Son dönemde gelişen siyasal baskılarla hakikatin dile getirebileceği başlıca alanlar daralmakta ve araçsallaştırılmaktadır. Düşünen, hisseden, özgürce üretmek ve ifade etmek isteyenlerin nefes alabileceği alan daraldığında sorular beliriyor: Dozunda bir karamsarlığın, insanı işlerlikli teoriler üretmeye yönlendirdiğine dair inanışın aksine, yaşanan toplumsal süreçler, kötümser bulanıklığın insanı hapsettiği durağanlık ve eylemsizlik halkasını mı genişletiyor? Bireylerin ve toplumun psikolojisini, günlük yaşamını, hayal dünyasını ayrıca genel yaşam ve estetik algısını olumlu anlamda destekleyecek, ussal bir iyimserlik dengesini kurmak konusunda sanatın soruları ve önerileri neler olacak? Ve bir şekilde sanat ve sanatçı, kendi geleceğiyle de ilişkili bu sorulara kendi yöntemiyle cevaplar arayacak ve yeni sorular soracak. 
 
Sanatın her dönemde kendi yöntemleriyle yorum ve  denetimi ele alarak en kötü günlerde bile insanları uyaracak ve olası çıkış yolları gösterecek ışığı yakmayı hedeflemesi umudu besleyen bir üretimdir.
 
*Daha İyi Dünya/ Better World
 
Devamı ›


 

Herkesin Farklı Bir Rengi Vardır

Tarih : 26.05.2015

Sergi Açılışı: 26 Mayıs 2015 Salı, 19:00
Film yapımcısı ve sinema bölümü öğrencisi Tunuslu Selim Cherif'in fotoğraf sergisi 26 Mayıs-1 Haziran 2015 tarihleri arasında halka sanat/galeri'de!
Selim Cherif projesi hakkında şunları söylüyor:
Projemi "Herkesin Farklı Bir Rengi Vardır" olarak adlandırdım.

Devamı ›


 

Sanat nerede?( Sanat nedir? yerine)

Tarih : 14.05.2015

Sergi Tarihleri: 14-24 Mayıs 2015
Sergi Açılış: 14 Mayıs 2015 Perşembe, 19:00
 
14-24 Mayıs 2015 tarihlerinde halka sanat/ galeri’de gerçekleşecek Sanat nerede? sergisi bu sorunun cevabını bir kaç farklı şekilde arayışa çıkıyor.Sergilenen işler, birlikte sergi yapmayı hiç düşünmemiş iki
insanın günlük diyaloglarının sonuçları niteliğindedirler. Bu kendiliğinden oluşan paylaşımların sergilenme ve diğer insanlarla da paylaşılma olasılığı  halka sanat projesi’ nde gelişti ve sonrasında bu başlık eklendi.
 
Nazan Külür, halka sanat/ rezidans binasının karşısında bulunan Kordelio Pastanesi’ nin sahibidir. Şahane bir pastacı olmasının yanında, mozaik, seramik,  cam üfleme, batik ve benzeri konularda da sanatsal beceriye sahiptir. Müzeler veya popüler kültür yoluyla hepimizin bildiği sanat eserlerinin kopyalarını yapan Nazan, pastanesinin duvarlarında ve raflarında da bu kopyaları sergiler. Yaptıkları hakkında son derece mütevazi olan Nazan, sanat ile yaşama sözünü yıllar önce kendi kendine vermiş, bir şeyler üretme ihtiyacını da yıllar boyunca geliştirdiği ustalığı ve becerisini kullanarak sürekli gidermiştir. 
 
Slobodan Dan Paich, halka sanat projesi’ ndeki rezidans programı konukluğu süresince  neredeyse her sabah Nazan Külür’ ün yerine kahvaltı yapmaya gitti. Çoğunlukla ıspanaklı, kıymalı veya peynirli börek, bir bardak çay ve bir kase çorba sipariş etti. Nazan Külür’ün yarattığı estetiği ve zanaatı onurlandırmak için, yemeğinden arda kalanları her seferinde tabağın içinde bıraktı ve aynı özeni göstermeye çalışarak yeniden düzenledi. O gün tabakta ne sunulduysa- ıspanak, peynir veya hamur gibi - ondan geriye kalanlar, tabağın içinde bazen sadece bıçak ve çatal, bazen de elle düzenlenerek resimlere dönüştürüldü. Bu sunumlar sadece o ana ait oldukları için, Nazan Külür her seferinde onları fotoğrafladı. Sonrasında, fotoğrafların Nazan’ın diğer eserleriyle birlikte sergilenme fikri ortaya çıktı. 
 
halka sanat projesi 2015 Mayıs ayında, rezidans sanatçısı Slobodan Dan Paich ve Kordelio Pastanesi’nin sahibi Nazan Külür’ün diyaloglarından ilham alarak gerçekleşen Sanat Nerede? adlı sergiye ev sahipliği yapıyor olacak. 
 
Devamı ›


 

İsimsiz

Tarih : 22.04.2015

halka sanat projesi'nin 5 Şubat - 5 Mayıs 2015 tarihleri arasında ağırladığı sanatçı Suwan Kim, rezidans programı süresince ürettiği işleri halka sanat/ galeri'de sergiliyor.
Sergi 22 Nisan - 5 Mayıs 2015 tarihleri arasında gezilebilir.
Açılış: 22 Nisan Çarşamba 19:00
Devamı ›


 

Uygun Bir Yer Ararken...

Tarih : 18.04.2015

Performans sanatçısı Manuel De Marco'nun video seçkisi 18 Nisan- 17 Mayıs 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de.
Açılış: 18 Nisan 2015 Cumartesi, 19:00

Sergi: 18 Nisan 2015 Cumartesi- 17 Mayıs 2015 Pazar
Performans: 18 Nisan 2015, 19:30
http://www.manueldemarco.altervista.org/it.news.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devamı ›


 

İtiraf et, korkuyorsun!

Tarih : 20.02.2015

Sergi Tarihleri: 20 Şubat 2015- 05 Nisan 2015
Açılış: 20 Şubat 2015, 19:00
 
halka sanat projesi 20 Şubat- 05 Nisan 2015 tarihleri arasında “İtiraf et, korkuyorsun!” isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Mülkiyet, otorite, aidiyet, doğa, kentleşme, sosyal, bireysel ve politik kimlik gibi temalar
üzerinden korkma hali üzerine yoğunlaşan sergi; resim, heykel, video, yerleştirme, fotoğraf, ilüstrasyon ve sanatçı kitabı gibi farklı mecralarda çalışan onbeş sanatçının işlerinden oluşuyor.
Sergiye katılan sanatçılar; Abdulkadir Avcı, Sadık Arı, Esra İlbeyli, Semih Dilekçi, Cansu Turan, Gözde Kırksekiz, Vahhab Ayhan, Toprak Bek, Emre İnce, Arzu Cansu Attal, Öykü Ersoy, Gökçen Dilek Acay, Taylan Öztürk, Ömer Koçağ, Danielle Catalli.
 
Sergi, 20 Şubat 2015 saat 19.00'daki açılışın ardından, Pazartesi ve Perşembe günleri randevuyla, diğer günler 11:00-19.00 saatleri arasında gezilebilir. 
halka sanat/ galeri: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No:24/1 Moda Kadıköy İstanbul
 
Devamı ›


 

Çok Sesli Manzara

Tarih : 05.02.2015

Sergi Tarihi: 5 Şubat 2015– 17 Şubat 2015
Sergi Açılış: 5 Şubat 2015, 19:00
Ses Performansı: 5 Şubat 2015, 20:00

Çevre tasarımcısı ve sanatçı Carmen Bouyer ve tasarımcı, ressam Geoffroy Pithon işbirliği ile yapılan sanatsal proje ve araştırma sergisi  "Çok Sesli Manzara" 5- 17 Şubat tarihleri arasında halka sanat/galeri’de gösteriliyor.

Devamı ›


 

Bellek Sarayı

Tarih : 02.01.2015

02- 9 Ocak 2015, Cuma, 19:00 halka sanat / galeri'de!
Rachel Leah Cohn halka sanat projesi'ndeki rezidans sürecinde Katar, Doha ve Kadıköy'de geçirdiği zamanlardan ona kalan görsel deneyimleri bir araya getiren bir kolaj serisi oluşturdu.

Natürmortlar olarak sunulan bu görüntüler; doğaçlama bir seyahat günlüğü veya gelecekte gerçekleştireceği performanslara dair anlatıların bir derlemesi gibiler.

Devamı ›


 

Yetimler, İtina Edenler ve Mandalalar Üzerine

Tarih : 25.12.2014

Halle/Saale’de bulunan Burg Giebichenstein Sanat ve Tasarım Akademisi bursuyla İstanbul’a gelen üç genç sanatçı, Martin Wöllenstein, Karla König ve Sarah Schuschkleb üç ay boyunca geçirdikleri rezidans deneyimi sırasında bireysel projeleri üzerinde çalıştılar. 
 
Üçünün ortak noktası sanatı, yeni çevreler keşfetme ve megakent İstanbul’un insanı bunaltan boyutlarına yaklaşma stratejisi olarak kullanmak olup, her biri farklı sanatsal yaklaşımlar benimsemiştir. 
Çalışma sürecinin sonunda ortaya çıkan işler, halka sanat projesi’nin Kadıköy’deki galeri mekanında 25 Aralık 2014 saat 19.00’da gerçekleşecek olan açılışın ardından bir süreliğine izlenebilir.
 
Martin Wöllenstein, Büyükada’daki eski Rum Yetimhanesi’nin kurduğu hayalden ve binanın dramatik tarihinden derinden etkilenerek, devasa bir kentsel dönüşümden geçmekte olan İstanbul’da ev ve barınma sorunu üzerine odaklanıyor. Kentin tarihi mahallelerinde, yıkılmış ev enkazlarından topladığı tahtalarla, bir oda yaparak, bu evsiz mobilyaları, insanların geniş ifadeyle yetim kaldığı ya da yetim kalma tehlikesini yaşadıkları mekanların önüne yerleştirip fotoğraflıyor. Sergide bu mobilyalar ve çektiği fotoğraflardan bir seçki yer almaktadır.
 
Karla König, insanların nesne ve mekanların bakımını üstlenmeleri olgusuna kendinden ve İstanbul ekseninde edindiği gözlemlerden yola çıkarak bakıyor. Her gün sürdürdüğümüz zihin, beden, nesne ve mekan arasında bağlantı kurmamıza yol açan eylemleri keşfe çıkıyor. Sanatsal incelemelerinin ekseni üç adıma yayılıyor. Yüzeye ve içe bir bakış, beden ve nesnenin duyular dünyasının uzantıları olarak etkileşimine dair bir video ve kamusal alanda gerçekleşen heykel/ müdahale.
 
Sarah Schuschkleb mandala fikri ve şeklini meditatif ve geçici bir şekil ve eylem olarak yorumluyor. Bu anlamda, büyük şehirlerin kaosunda, kişinin fiziksel varlığını hissedebileceği, bir merkeze oturtabileceği ve tutunabileceği giyilebilir heykeller geliştiriyor. Hareket eden birey, nesne ve beden arasındaki ortak yaşantıdan doğan bir ilişkinin ortasına konumlandırılıyor ve yeni bir bedensel deneyim mümkün hale geliyor.
Devamı ›


 

Işığın Peşinde İçten Gelen Öyküler (performans) // Elde ve El Üstünde (sergi)

Tarih : 20.12.2014

Sergi ve Performanslar Dizisi
14 - 30 Ocak 2015
Sergi Açılış: 17 Ocak 2015, 17.00
Performanslar: 17-18 Ocak ve 24-25 Ocak 2015, 19:00

halka sanat projesi - Artship İnisiyatifleri 2015'te birlikte proje üretmeye devm ediyor ve yeni çağdaş sanat yapıtları üretirken içsel süreçleri yansıtmaya özen gösteriyorlar. Bu birlikteliğin yeni halkası Elde ve El Üstünde adlı sergi ve Işığın Peşinde İçten Gelen Öyküler adlı performanslardan oluşuyor.
Performans katılımcıları: Belkıs Taşkeser, Neşe Şahin, Maryam Panos, Gizem Pilavcı, Mert Masalcı, Cansu Attal, Hayati Çitaklar, Stephan Blumerg, Mete Özel, Ezgi Çitaklar ve Slobodan Dan Paich.
Performanslara katılan sanatçılardan Neşe Şahin, Belkıs Taşkeser, Hayati Çitaklar, Gizem Pilavcı, Mert Masalcı, ve Slobodan Dan Paich'in işlerinden oluşan Elde ve El Üstünde adlı sergi 14-30 Ocak 2015 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de izlenebilir.

Devamı ›


 

Güncel Nadire Kabinesi 1: Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme

Tarih : 02.12.2014

Contemporary İstanbul 2014’ten halka sanat/ galeri’ye
 
Bu yıl 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, 9. kez gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’a sanat inisiyatifleri bölümünde katılan halka sanat projesi, fuarda gerçekleştirdiği “Güncel Nadire Kabinesi: Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme” adlı kavramsal sergisini kendi galeri mekanına taşıdı.
Modern müzenin atası sayılan nadire kabineleri (cabinet of curiosity) fikrinden ilham alan sergi, halka sanat projesi’nin birlikte çalıştığı sanatçıların bu kavram etrafında gruplanabilecek güncel üretimlerini sergiliyor. 
 
Güncel Nadire Kabinesi başlığı altında Gökçen Dilek Açay, Nazlı Çetiner, Kayde Anobile, Sadık Arı, Sezgi Abalı Attal, Şinasi Göktürkler, Doğu Çankaya, Zoe Scoglio ve İskender Giray’ın işlerini halka sanat/galeri’de izlemek mümkün. Sergiyi kavramsallaştıran İpek Çankaya, sergi küratörleri İpek Çankaya ve Sezgi Abalı Attal.
 
KAVRAMSAL ÇERÇEVE
I. NADİRE KABİNESİ NEDİR?
Nadire kabinesi (cabinet de curiosité ya da wunderkammer) Aydınlanma Dönemi öncesi Avrupa’da, özel koleksiyon oluşturma ve bunu bireysel estetikle sergileme fikrini yaşama geçiren ilk serbest düzenleme mekanı olarak bilinir. 
Modern müzenin atası sayılan nadire kabineleri, koleksiyonerin zevki ve öznel sınıflandırma biçimi doğrultusunda her türlü nesnenin biriktirilip yan yana konabildiği ve bu yolla izleyende tuhaf bir duygu yaratan, kendine özgü bir estetik çekiciliğe sahiptir.
Nadire kabineleri, doğanın harikalarından (naturalia) yapay nesne ve sanat ürünlerine (artificalia), zamanı ve mekanı kaybetmeye yarayan bilimsel aletlerden (scientifica), hareketli ve sesli heykelciklere (automata), uzak toprakları hatırlatan parçalardan (exotica), doğanın türlü tuhaflıklarına ve ucubelerine (mirablia) ve kabinelerin görsel dünyasını pekiştiren ve koleksiyonların aklı, fikri ve içinde taşıdığı hayali anlatan yazılı malzemeler, metinler, haritalar, kataloglar ve kitaplara (bibliotheca) uzanırdı. 
“Güncel Nadire Kabinesi” geçmişin bu esiniyle yola çıkıp, bugünün sanatçılarının bu kavramlar etrafında gruplanabilecek güncel üretimlerini sergiliyor.
 
II. NEDEN ETNOGRAFİK BİR DENEME?
Serginin alt başlığının “Toplama, Saklama ve Sergileme Üzerine Etnografik Bir Deneme” olmasının bir nedeni var. 
Etnografik araştırmaya çoğunlukla kültürel antropologlar başvuruyor. Orijinal haliyle, ya etnik araştırmalarda, ya da belli bir coğrafi yeri araştırırken tercih edilen, gündelik süreçlere müdahale etmeden, gözleme dayalı olarak kültürün incelendiği ve belgelendiği yöntem. Buna karşın günümüzde herhangi bir topluluğun ya da grubun kendine özgü bir kültürü olduğu varsayımından yola çıkışla söz konusu grubun incelenmesini de kapsıyor.
 
III: halka sanat projesi’NİN YAKLAŞIMI:
Buradan hareketle bu seçkide yaptığımız halka sanat projesi’yle çalışmakta olan sanatçıların nadire kabinesi konseptiyle ilişkilendirilebilecek işlerini, yaratım süreçlerine müdahale etmeden, bir potada buluşturup bir arada sergilemek. 
İşlerin birbirleriyle konuşuyor olması iki nedene bağlanabilir: Birincisi, kimi sanatçının işini kavramsal çerçeveye yanıt olarak üretmesi, ikincisi ise halka’nın çevresini oluşturan sanatçıların bağımsız üretimlerinin, alttan alta, zorlamasız olarak işleyen ve ortak paydaşlıklarda buluşulmasını sağlayan, geniş bir grubun bağımsız halkaları olarak da görülebilecek duygudaşlığının bir sonucu olması. 
Bu yüzden serginin içeriğini, bir sanat inisiyatifi olarak halka sanat projesi’nin üzerinde durduğu bazı meselelerin ve ruh hallerinin bir yansıması olarak okumak mümkün. İşlerin çoğunun insana, insan psikolojisine ve insan-doğa-sanat ilişkisine dair irdelemeler ve sorular akla getirmesi ve bunların nadire kabinelerinin de biriktirdiği nesnelerle ya da bir hayali koleksiyonerin bizzat kendisiyle somutlaşıyor olması bu koleksiyoner kimliğine ve kabine koleksiyonlarına bir gönderme niteliğindedir. 
Sergide yer alan farklı işlerin birbirleriyle farklı katmanlarda buluşması aralarında zorlamasızca gelişen bütünlüğün organikliğine işaret eder.  
Yine bu çerçevede, günümüzün yerleşik sergileme estetiği tercih edilmiyor. Bunun yerine kabinelerin ruhunu yansıtan bir aradalık, özel alanda sergilemeye gönderme, sıkışıklık ve karışık yerleştirmeler özellikle yeğleniyor. 
 
IV. SANATÇILAR VE İŞLERİ
Güncel bir kabinenin parçaları olarak sunulan sanatçı işlerinin her biri, nadire kabinesi sahibi olan hayali bir koleksiyoneri temsil edebilecek ve onun tarafından bir araya getirilebilecek işler olarak kurgulandı. Bu yönüyle sergi bir sanat fuarı içinde yer almasına karşın kavramsal bütünlüğü olan bir kurguya işaret ediyor. 
Nazlı Çetiner bu hayali koleksiyonerin gezi kıyafetini tasarladı; kabinesi için dünyanın uzak köşelerinden, naturalia’dan exotica’ya, ve belki nicelerine yayılan, en nadide parçaları toplamaya kararlı bir gezgin yarattı. 
Sadık Arı mürekkeple Vanitas resimlerine göndermeler taşıdığı düşünebilecek çizimleri yaptı; adeta geçmişe ait bir dünyayı haritalandırdı, koleksiyonerin sanat arşivine ekledi. 
Doğu Çankaya’nın hayvan heykelleri, aklın aydınlanmasından günümüze, insan-doğa diyalektiğinde doğanın maruz bırakıldığı muameleyi, sanatçının bir toplayıcının sahiplenme içgüdüsüyle yaptığı her bir canlıyı, kendi dünyasında dondururcasına bir koruma çemberinden geçirmesiyle kabinedeki yerine yerleştirdi. Bu tavırla artificalia ile naturalia’yı tek potada buluşturdu. 
Kayde Anobile’nin üzeri balmumu akıtma manzara tablosu yeri ve zamanı bilinmeyen tekinsiz bir dünyanın kapılarını aralarken, Dilek Gökçen Açay, insanın modernite sonrası çatışmalarını ve keşif nesnesine dönüşümünü adeta o dönemden kalma bir sunum tekniğiyle çözümledi. 
Zoe Scoglio insan ve hayvan arasında yarattığı ürkücüsü bütünlükle kabinelerin mirablia bölümünde referans olabilecek bir video ile sergiye dahil olurken, İpek Çankaya’nın halka sanat projesi’nin ilk üç yılını, ruhunu, hayallerini ve gerçeklerini anlattığı kitabı kabinenin bibliotheca bölümünün raflarında yerini aldı. 
İskender Giray mekanik ışıklı yerleştirmesiyle adeta kabinelerin automata bölümüne günümüzden bir yapıt kattı ve serginin temasını ve çözümlenişini derinleştiren bir katman eklemiş oldu. 
Şinasi Göktürkler’in ikizlenmiş hayvan figürleri ve yarı gizli görselleri psikolojik çözümleme testlerini çağrıştırırken, bir yandan da barındırdıkları siluetlerle bireysel algılarımızı güvenilmez hale getirdi.
Sezgi Abalı Attal’ın üç parçadan oluşan fotoğrafları ise Rodin’in Düşünen Adam’ına yeni bir bakış katan ve düşünen kadının, tarihin her döneminde, kendisini içinde bulduğu zorlayıcı durumların resmini çekti. Serinin ana parçası olan iş, sanat tarihinin katmanlarına, üstatlarına, aile büyüklerine ve kadınsal çıkmazlara saygı niteliğinde.  
 
 
Sergiyi kavramsallaştıran: İpek Çankaya
Küratörler: İpek Çankaya – Sezgi Abalı Attal
 
Devamı ›


 

Bilişsel Başarısızlık

Tarih : 17.12.2014

1-12 Aralık 2014 tarihleri arasında ağırladığımız İspanyol sanatçı Clara Cortes Garcia'nın Rezidans programı süresince oluşturduğu işlerini 17 / 24 Aralık 2014 tarihleri arasında halka sanat / galeri'de bulabilirsiniz. 

Açılış : 17.12.2014 Çarşamba 19:00
 
Bilişsel Başarısızlık modellerin sentetik dirilişi, var olan bir şeyin anısı olarak soyutlaşmış çevreyi gösteren görsellerin bir derlemesi.
Devamı ›


 

Kendinden Aşikar

Tarih : 04.12.2014

20 Ekim- 15 Aralık, 2014 tarihleri arasında ağırladığımız New York, A.B.D.’li sanatçı Julian Vadas'ın rezidans programı süresince ürettiği işleri 12 .12.2014 / 06.01.2015 tarihleri arasında halka sanat / galeri'de bizlerle paylaşıyor.
 
Açılış: 12.12. 2014 Cumartesi, 19:00
Devamı ›


 

ÖZ (ÇEKİM) HATIRALAR

Tarih : 29.11.2014

1-28 Kasım tarihleri arasında ağırladığımız Yeni Zelandalı sanatçı Gina Matchitt rezidans programı süresince ürettiği işleri 29 Kasım Cumartesi saat 17:00'da halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 

Açılış: 29.11.2014, Cumartesi,17:00

 

Devamı ›


 

Parçalar ve Bölümler

Tarih : 30.10.2014

12-31 Ekim tarihleri arasında ağırladığımız Paula Lopreiato, rezidans programı süresince ürettiği işleri 30 Ekim Perşembe saat 19:00'da halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 
 
"Parçalar ve Bölümler" adlı sergi multimedya yerleştirmesinden oluşuyor.
 
Açılış: 30.10.2014 Perşembe,19:00
 
Sergi Tarihleri: 30.10.2014-05.11.2014 
 
 
Bizler sadece parçalar halinde görürüz / göz açıp kapayıncaya kadar, bir kalp atışında / parçalar ve bölümler halinde / ve belki de tamamen hatırlayamayacağınız birkaç şey daha var / ve siz parçalar ve 
 
bölüm halindesiniz. / Parçalar ve Bölümler (Laurie Anderson’ın “pieces and parts”/”parçalar ve bölümler” adlı şarkısından düzenlenmiş bir metin)
Devamı ›


 

Zamanda Dalgalanmalar

Tarih : 21.10.2014

Sanatçımız Juan delGado'nun  "Zamanda Dalgalanmalar" adlı video seçkisi 21.10.2014- 05.11.2014 tarihleri arasında halka sanat/ galeri'de!

 

 

 

 

 

Devamı ›


 

Beyaz Çizgi

Tarih : 15.11.2014

halka sanat projesi ve San Francisco'dan Artship - Crossroads İnsiyatifleri 15 Kasım - 10 Aralık 2014 tarihlerinde "Beyaz Çizgi" adlı sergiyle tekrar bir araya geliyor. 2012'den beri halka sanat projesi ve Artship kültürler arası paylaşıma açık, çağdaş işler üretmek, sözlü anlatılar biriktirmek ve sunmak konusunda işbirliği yapıyor.
Devamı ›


 

Kutsal Alanın İçsel Bakışı

Tarih : 21.09.2014

30 Ağustos-25 Eylül 2014 tarihleri arasında halka sanat/ rezidans'ın konuğu olan Mehwish Iqbal 27 Eylül'de halka sanat/ galeri'de "Kutsal Alanın İçsel Bakışı" isimli sergisi ie izleyicilerle buluşuyor.
 
“Pratiğim geçmişteki sosyal, kültürel ve politik durum kapsamındaki kişisel deneyimlerden doğan eklektik meselelerin bir sentezi. Güncel çalışmam “Kadının Çağdaş Toplumdaki Rolü, Küresel Göç Fenomeni ve İnsan Davranışının Kalıpları” üzerine. İlgim bu tarihi ve sosyal açıdan meselelerin etrafında bir söylem yaratmakta yatıyor.
Devamı ›


 

Zamanda Sesler, Gökyüzünde Gölgeler

Tarih : 20.09.2014

1-28 Eylül tarihleri arasında ağırladığımız Anne Murray, rezidans programı süresince ürettiği işleri 20 Eylül saat 18:00'de halka sanat/ galeri'de paylaşıyor! 
"Zamanda Sesler, Gökyüzünde Gölgeler" sergisi tarihteki sesler hakkında. Kendimizi doğrudan ifade edemediğimizi hissettiğimiz zaman ,sanat zamanla bizim sesimiz haline geliyor.
Devamı ›


 

Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Tasarım Programları Bölümü Yılsonu Öğrenci Sergisi-2

Tarih : 17.06.2014

 Haliç Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Tasarım Programları Bölümü 1-2. sınıf öğrencilerinin bitirme projelerinden oluşan sergi halka sanat/ galeri'de!

Sergi Tarihleri: 17-24 Haziran 2014 

Devamı ›


 

Yolunda Gitmeyen Şeyler Var

Tarih : 03.05.2014

“Yaptıklarım karmaşık, belki basit, belki de çoğu zaman anlamsız; şu an için çıkış yolundan çok uzaklaşan, fakat uzaklaştıkça bir o kadar da yakınlaşan bir ütopya. Parçaların soruyu çözmek için değil de bilakis güçlendirmek için bir arada olmaları aslında bir dışavurum; sayıları simgelediği kompleksler yalanlar ve zaaflar ile doğru orantılı."  Emre Ezelli

Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler

Tarih : 19.04.2014

Artship Initiatives’den Slobodan Dan Paich ve halka sanat projesi işbirliğiyle hazırlanan, daha önce Sirkeci Tren Garı ile halka sanat / galeri’de eş zamanlı açılan sergimiz, bu kez 19-23 Nisan 2014 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Karaköy binasındaki sergi salonunda izleyicisiyle yeniden buluşacak.

Devamı ›


 

Ballerina

Tarih : 09.04.2014

 
"Derin bir saygıyla başımı eğerek sonunda anladım ki, yaşadığım sürgünün dramı, verdiği acılara bakmaksızın, yerlerinden edilmiş, kendi ülkelerinde yerlerinden edilmiş milyonlarca insanın gerçek trajedisinin yalnızca soluk bir yansımasıdır (Alfredo Molano).
 
Ve şunu ekleyebilirim:  kendi ülkelerinde ruhlarından edilmiş bizlerin…” Maria Teresa Gonzalez
Devamı ›


 

Doğu'nun Yüzleri

Tarih : 08.03.2014

Doğu Çankaya özel seçkisi halka sanat galeri'de!

 “Doğu’nun Yüzleri” Nisan 2013’te Doğu Çankaya ile Alper Hasanoğlu’nun ortaklaşa geliştirdikleri kitap-sergi projesi kapsamında ilk kez Teşvikiye Galeri/Miz’de sergilenmiş olan Doğu Çankaya’nın yağlıboya resimlerinden derlenen bir seçkidir.  
Orijinal proje kapsamında Alper Hasanoğlu’nun Radikal Gazetesinde yayınlanmış yazılarından bir derleme olan “İlişkilerin Günlük Hayatı” adlı kitabı Doğu Çankaya tarafından resimlenmiş ve aynı bağlamda sanatçı tarafından “Günlük Hayat Portreleri” adlı bir seri oluşturulmuştur.
Devamı ›


 

İçimdeki Deniz

Tarih : 21.02.2014

21-26 Şubat 2014, 13:00-19:00, halka sanat/ galeri'de! 
Açılış: 21 Şubat 2014 Cuma, 19:00
 
Yabancı bir şehre geldiğimde, her zaman bu yerdeki biricik detayları bulmaya çalışırım: Sanırım bu, İstanbul için  Boğaz'dır. Denizi izleyerek saatler geçirdim; ve bence bu, megakent'in ruhu, enerjinin özü ve aynı zamanda büyük şehir yaşamının bir aynası gibi. 
Devamı ›


 

İçindekiler

Tarih : 21.01.2014

halka sanat projesi ve Artship Crossroads İnisifiyatifleri'nden 'İçindekiler' adlı sergi 21 Ocak 2014, 19:00, halka sanat/ galeri'de açılıyor.
Sergi ve Bağlantılı Etkinlikler:
Musa Dağdeviren- Sanat olarak yemek tarifleri ve yapımı
Slobodan Dan Paich- Kumaş üzerine çay ve mürekkeple çizimler
Sergi ziyaret günleri ve saatleri: 21-29 Ocak 2014, 11:00- 19:00
Musa Dağdeviren, ve onun elden ele, damaktan damağa taşınan "unutulmuş yemekler ve yok olan lezzetlerin süren geleneklerle ilişkisi" hakkındaki derin düşüncesi, yayınlamakta olduğu Yemek ve Kültür dergisinde ve Kadiköy İstanbul'daki lokantası Çiya'nın günlük ikramlarında, ifadesini bulmaktadır. Neyin sanat olduğuna ilişkin anlayışını genişletmek ve güzel sanatlar, uygulamalı sanatlar ve zanaat arasındaki ayrımların eritilmesine katkıda bulunmak için usta şef Musa Dağdeviren bu projeye katılmaya davet edilmiştir.
Slobodan Dan Paich'in kumaş üzerine gerçekleştirdiği çay ve mürekkep çizimleri tekstil üreticileri, dokumacılar, boyamacılar, ve nakkaşlara bir saygı niteliği taşımakta olup; aynı zamanda bitkiler, bulutlar, binalar ve insanlar gibi içsel ve dışsal dünyaya ait imgelerin simgesel görsel dilini bir keşiftir.Çalışma sanatçının geçen yıl halka sanat projesi'nde başladığı denemelerin devamı niteliğini taşımaktadır. 

http://www.artship.org/ensemble_2014_ingredients-exhibition.html

 

 

 

Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler/ Performans

Tarih : 16.01.2014

halka sanat projesi ve Artship Crossroads İnisiyatifleri sizi geçen yüzyılın tren yolculuklarından ilham alan sergi ve mini performanslara davet ediyor.Etkinlikler Sirkeci Tren Garı ve halka sanat/ galeri'de eş zamanlı olarak gerçekleşecek.
 

27 ve 28 Aralık 2013'te Sirkeci Tren Garı'nda gerçekleşen performanslardan sonra 17 ve 18 Ocak 2014, Cuma ve Cumartesi günleri saat 20:00'de halka sanat/ galeri'de de performanslar gerçekleşecek!

https://vimeo.com/halkaartproject

Devamı ›


 

Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler

Tarih : 20.12.2013

Artship Crossroads İnisiyatifleri ve halka sanat projesi sizi geçen yüzyılın tren yolculuklarından ilham alan sergi ve mini performanslara davet ediyor.

Etkinlikler Sirkeci Tren Garı ve halka sanat/ galeri'de eşzamanlı olarak gerçekleşecek.

Devamı ›


 

halka sanat/ galeri açıldı!

Tarih : 01.11.2013

Hiç bir kurumsal desteğe dayanmayan, kâr amacı gütmeyen, bağımsız bir sanat inisiyatifi olarak 2011 Mayıs’ında kurulan halka sanat projesi yaz sonunda açtığı yeni mekânının resmi kutlamasını “Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım” adlı sergiyle yapıyor.
Devamı ›


 

Kusura Bakmayın Çok Değiştiğim İçin Sizi Tanıyamadım

Tarih : 01.11.2013

"Babam öldüğünde, koca bir kütüphane yanıp kül olmuştu adeta." 
Laurie Anderson (Ugly one with the jewels'dan)
Devamı ›


 

halka sanat projesi Çağdaş Sanat Haftası BRERART Milano'da

Tarih : 23.10.2013

23-27 Ekim tarihleri arasında Milano'da düzenlenmekte olan Çağdaş Sanat Haftası BRERART'a davet edilen halka sanat projesi, RESIDENCIES4ART adlı sergiye genç sanatçı ÖYKÜ ERSOY'un işleriyle katılıyor. 
Devamı ›


 

Ruhlar-Hanı

Tarih : 13.09.2013

halka sanat projesi Hintli sanatçı mukundoom'un "Ruhlar-Hanı" adlı segisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi 13-29 Eylül arasında, Pazar hariç her gün halka sanat/ galeride, 12.00 - 19.00 arasında izlenebilir.

Devamı ›


 

Kenar

Tarih : 06.08.2013

halka sanat projesi Ağustos ayı rezidans sanatçılarından Rachel Wolfson 6-10 Ağustos 2013 tarihleri arasında Kenar // Edge adını verdiği sergisini halka sanat/ rezidans'ta açıyor. Sanatçı serginin açılış gününde saat 19.30'da halka sanat/ rezidansta bir de sanatçı konuşması yapacak.

Devamı ›


 

Değişen Ufuklar

Tarih : 29.07.2013

halka sanat projesi Temmuz ayı rezidans sanatçılarından Juan Duque bu sergiyle göçebe eğilimlerin dünyayla nasıl etkileşim halinde olduğunu gösteriyor.

Devamı ›


 

"Hemen Hemen Hiç" / The Bonnafont Gallery, San Francisco

Tarih : 01.06.2013

1-15 Haziran 2013 tarihlerinde San Fransisco'daki The Bonnafont Gallery'de açılan bu sergi, samimi ve şiirsel işler üretmek için en minimal kaynakları kullanan küçük bir grup şovudur.

Devamı ›


 

halka sanat projesi destekliyor: Taking Site!

Tarih : 21.04.2013

Nisan 2013'te halka sanat projesi, 5533 Istanbul ve D21 sanat alanı Leipzig tarafından gerçekleştirilen "Taking Site!" adlı projeye destek oluyor.

Devamı ›


 

Sana Saraylar Vadetmedim

Tarih : 19.02.2013

halka sanat projesi, 19 – 28 Şubat 2013 arasında Sana Saraylar Vadetmedim adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Devamı ›


 

Hamarat Arzular

Tarih : 09.02.2013

halka sanat projesi aracılığıyla tanışan dört sanatçı Derya Hanife Altan, Burcu Büyükünal, Aleksandra Farazin ve Julie Upmeyer Hamarat Arzular’da bir araya geliyor.

Devamı ›


 

İstanbul x Taipei Rüya Projesi & Gözlerindeki Melankoli

Tarih : 31.01.2013

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Huang Wen - Lin ve  Huang Meng- Chin izleyicileri, rezidans dönemleri süresince ürettikleri işlerini  görmeye davet ediyorlar.

Devamı ›


 

Öyküsel Anlar

Tarih : 21.12.2012

halka sanat projesi ve Artship (San Francisco) sunar: ÖYKÜSEL ANLAR
 
Zamanda olan her şey bir hikaye olabilir...
Devamı ›


 

Mutluluk ve Rahatlama

Tarih : 07.11.2012

halka sanat projesi rezidans sanatçısı Elena Ballarin’in “Mutluluk ve Rahatlama” sergisi 7 – 17 Kasım 2012 tarihlerinde halka sanat projesi’nde!

Devamı ›


 

Vicki McConville & Slobodan Dan Paich

Tarih : 19.10.2012

halka sanat projesi rezidans sanatçıları Vicki McConville ve Slobodan Dan Paich 19 Ekim 2012 Cuma günü, 19:00-22:00 saatleri arasında izleyicilerle buluşuyorlar.

Devamı ›


 

Kapanış Etkinliği: in several aspects

Tarih : 16.09.2012

Yaklaşık 35 yerli ve yabancı sanatçının katılımlarıyla gün geçtikçe genişleyen sergiye, her sanatçı kendi çalışmasının bir taslağıyla katkıda bulunuyor. Kapanış etkinliği // Finissage, bu kendi içinde genişleyen serginin en son halinin izleyiciler ile bulaşacağı nokta oluyor.

Devamı ›


 

in several aspects

Tarih : 07.09.2012

“in several aspects” projesi sanatsal bir yöntem olarak arşivlemeyi kullanıyor. Yaklaşık 25 yerli ve yabancı sanatçının katılımlarıyla gün geçtikçe genişleyen sergiye, her sanatçı kendi çalışmasının bir taslağıyla katkıda bulunuyor. Bu nesneler (örneğin fotoğraflar, videolar, sesler, bulunmuş görüntüler, eskizler, metinler ) birbirleriyle ilişkili olarak, yayılan bir ağ içinde dokunarak yeni bağlantılar yaratıyor.
Devamı ›


 

Performans: Öyküsel Anlar

Tarih : 21.12.2013

halka sanat projesi'ndeki üç aylık rezidans konukluğunun bir parçası olarak, Slobodan Dan Paich tarafından tasarlanıp yönetilen bu etkinlikler dizisinde, ev yapımı hikayeler performans katılımcıları tarafından taze taze örülüyor. Duruma uygun yeni şarkılar, zamanımız için söylenen eski şarkılar, oracıkta yapılanlar...Paylaşmanın heyecanıyla, sizi ortaya yeni bir hikaye çıkaracak bu âna davet ediyoruz!
 
Page Break
21 Aralık 2012 Cuma:  Açık Hava Performansı
13:30 //  Moda Çay Bahçelerinin alt tarafındaki park
22 Aralık 2012 C.tesi: Ana Performans
13:30 // Tiyatro Akla Kara (Bahariye Caddesi (Tramvay Yolu) NO:92 Akyıldız Pasajı KADIKÖY)
 
Sanatçılar:
Mayram Panos, Stephan Brumberg, Luke Burke, Burcin Gokce, Elif Poshor, Sezgi Abalı Attal, Gözde Güngör, Nazlı Çetiner
 
Misafir Sanatçılar:
Derya Hanife Altan, Lucy Steggals
Devamı ›


 

Zamanadair // Aboutime

Tarih : 10.08.2012

Mekan: Kabine Nadire

Açılış: 18:00

halka sanat projesi konuk sanatçıları Carla Chaim ve Victor Leguy Kabine Nadire'de 10 Ağustos 2012 tarihinde açılacak "Zamanadair " isimli sergileri hakkında şu bilgiyi veriyorlar:

Devamı ›


 

İstanbul Kitabından Sayfalar

Tarih : 06.07.2012

"İstanbul Kitabından Sayfalar”

Tarih: 06/07/2012 - 17/07/2012
Açılış: 06/07/2012 - 19:00
Mekan: Kabine Nadire (Dr. Esat Işık Cad. No:12 Moda)
 
"İstanbul Kitabından Sayfalar” adlı sergi Louise Markus'un 16. Yüzyıl İslam minyatürlerinden yola çıkarak hazırlanan bir kolaj serisi. Markus, Halka Sanat Projesi Rezidans programı için hazırladığı projesini şöyle açıklıyor: 
Devamı ›


 

Boğazı Cam Teknelerle Geçmek

Tarih : 05.05.2012

Hamburg merkezli organizasyon İstanbul'da yeni bir girişim başlatıyor! Gonzoconsult Uzak Doğu mallarının pazarda artış sağlaması için ithal lojistik sektörünü desteklemek amacıyla yeni yollar deniyor. Gonzoconsult'ın amacı Asya'dan Avrupa'ya yapılan ithalatı artırmak. Gonzoconsult takımının şimdiki görevi Uzak Doğu'da üretilen tüketim mallarının Avrupa içindeki satışına aracılık etmek. Hissedarlar, destekçiler ve herkes davetlidir.

Devamı ›


 

Gonzoconsult ve Halka Sanat Projesi İşbirliği İle

Tarih : 30.11.-0001

Heykel Performansı
Yeni girişimin açılış tarihi:
19.05.2012 Cumartesi saat 19.00  (Açılış/Kokteyl)
Kadıköy "Karaköy ve Eminönü İskelesi"  1. Kat.  Teras

"Benice Logistics, Goethe Institut, Marmara Üniversitesi GSF, halka sanat projesi, Studio İstanbul ve İstanbul Şehir Hatları'nın değerli katkılarıyla."

Devamı ›


 

ağzı var, dili yok

Tarih : 10.04.2012

halka sanat projesi rezidans programı sanatçısı Julia Vaz, 10 Nisan – 04 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da geçirdiği süre içinde ürettiği işlerini halka’da sergiliyor.

2 Mayıs Çarşamba akşamı Moda’da gerçekleştireceği sergi ve performansta Vaz iletişim kurmak için kullandığımız dili ve ilişkilerimizdeki yerini sorgularken performansa katılanlara şu soruyu sordu: Eğer iletişimimiz dile dayanmasa ne olur?

Devamı ›


 

Lütfen Bekleyiniz

Tarih : 06.04.2012

İngiliz sanatçı Sam Bunn, halka sanat projesi rezidans programı kapsamında İstanbul-Moda’da geçirdiği Mart ayı içinde interaktif bir heykel yerleştirme projesi geliştirdi: “Lütfen Bekleyiniz” Sanatçı yapıtını şöyle tanımlıyor: “ Bu, içinde basılacak düğmeleri olan, hiçbir şeyin kendiliğinden hareket etmediği, parçalara bölünmüş bir heykel-yerleştirme. Ayrıca yapıtın, performansa dayalı bir yönü bulunmakta.

”Çalışmayı Türkçe ve İngilizce olarak basılan bir Kullanma Kılavuzu tamamlıyor.

6 Nisan 2012 Cuma 19.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açılacak olan etkinlik, 7 Nisan Cumartesi saat 11.00’den 18.00’e kadar da izlenebilecek. Sergi, aynı anda sınırlı sayıda kişi tarafından gezilebileceğinden lütfen beklemeye hazır olun.

 

Devamı ›


 

Gözlem// Observation

Tarih : 28.02.2012

Gözlem// Observation is an exhibition realized by five artists Selin Bourquin (Switzerland),  Samuel  Burkhardt, Julia Herfurth and Christian Klier (Germany) and Uli Fohler (Austria) who met in Istanbul  in Fall 2011. THe project is supported b halka art project and curated by Sezgi Abalı and İpek Çankaya.

The idea of forming a collective came after the discussion on their perceptions of life in this city. Gözlem is an attempt to share their five month experience  as the foreigners who found themselves being naively caught between excitement and amazement.The discovery of the “ungraspable” matrix of life- systems, certain values, social structures, speed of life, fluctuation, quick glance on the market situation,  economic diversity, buzzingly-detailed market life,gorgeously personal exchange and consumption stories and friendly people revealed  an interesting playing ground.
The structural basis of the exhibition stands on two concepts: “Borrowing “ and “Buying" which are respectively used on social basis and market situation.
Gözlem is an attempt to share some of this perspective with the city’s inhabitants. Focusing on the evident recurrent consumption in the city, the exhibition tries to propose a foreign interpretation of some matters concerning the subject in Istanbul.
The attitude of the artist collective in the conceptual and creative process can be interpreted as being ironic and sometimes intentionally funny and clumsy.
The exhibition showcases three groups of works entitled “1 Lira- 100 Kuruş”, “Mexico 66- Copy of the Copy”, and “Permanent - Collection from Moda Cad. and Dr. Esat Işık Cad. ”.

Gözlem will take place between 28.02.2012 and 03.03.2012, at Lütfiye Apt. No: 14 Moda, Istanbul.
For further information
https://www.facebook.com/groups/halkasanatprojesi/?ref=ts

Devamı ›


 

Seni Bırakıp Gitmek İstemiyorum

Tarih : 23.09.2011

halka sanat projesi'nin Yoğurtçu Park Caddesi No:52/17 Kadıköy adresindeki mekan açılışı 23 Eylül 2011'de Vera Korman'ın açılış için tasarladığı performans ve bunu izleyen sergisiyle gerçekleşti. 

Yapıtlarını cinsel özgürlük, cinsiyet ayrımcılığı, pornografi ve görsel provokasyon gibi konular üzerinden kurgulayan Korman, yaptığı performansta izleyiciye bu şehirden onlarsız gitmek istemediğini söylerken, onları bedenler üzerinden gerçekleşen bir takasa dahil etti.

Devamı ›


 

Bu Şeyler 2011

Tarih : 01.04.2011

halka sanat projesi'nin küratöryel anlamda bir araya geldiği ilk sergi, Doğu Çankaya'nın 1-23 Nisan 2011 tarihleri arasında Kumbara Atölye'de gerçekleşen Bu Şeyler. 2011 başlıklı sergisi oldu.

Sergide Çankaya'nın, çoğunluğunu 2011 yılında ürettiği heykel, ışıklı duvar yerleştirmeleri, ahşap strüktürler ve üç boyutlu resimleri sergilendi. Bu Şeyler. 2011, tematik bir sergi niteliği taşımamakla birlikte malzeme ve içerik anlamında sanatçının yeni arayışlarının bir sonucunu oluşturan yapıtları bir araya getirdi.

Devamı ›