Richard Bartle

halka sanat projesi Konuk Sanatçı Programı 1 Eylül - 31 Ekim 2019 tarihleri arasında, bir kez daha İngiltere Sheffield merkezli Bloc Studios'un kurucusu ve yöneticisi Richard Bartle'ı ağırlıyor.


Devamı ›
 

Chan Wai Lap

halka sanat projesi Ağustos 2019'da Hong Kong merkezli sanatçı Chan Wai Lap'a ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda zihni tazelemenin bir yolu olarak yüzme egzersizlerine başlayan sanatçı için zamanla halka açık havuzlar ve yüzme kültürü bir araştırma konusu oldu. Hong Kong'daki yüzme deneyimlerinin yanı sıra Berlin, Paris ve Londra'ya yaptığı seyahatler sırasında sanatçı halka açık yüzme havuzlarında bir dizi gözlem ve çalışmalar gerçekleştirerek, bu mekanların bir kentin kültürü, tarihi, mimari estetiği, insanların etkinlikleri ve yaşam biçimleri üzerine düşünme alanı olduğunu keşfetti. Bu bağlamda, New York çevresindeki yüzme havuzlarını incelemek için New York Görsel Sanatlar Okulu'ndaki sanatçı rezidans programına katıldı.


Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi Konuk Sanatçı Programı Nisan - Mayıs 2019'da Slobodan Dan Paich'a ve projelerine yeniden ev sahipliği yapıyor. San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship'in Genel Sanat Yönetmeni olan Dan Paich 2012'den bu yana halka sanat projesi ortaklığı ile sergi ve hikaye anlatımlı performanslara imza atıyor. Sanatçı aynı zamanda çay ve mürekkebi ana malzeme olarak kullandığı resimlerine düzenli olarak devam ediyor.
Prof. Dan Paich'in akademik çalışmalarına ait bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
Devamı ›
 

Richard Bartle

Ingiltere Sheffield merkezli Bloc Studios'un kurucusu ve yöneticisi Richard Bartle 2019 sergi projeleri için çalışmak üzere 1 Nisan - 30 Haziran tarihleri arasında bir kez daha halka sanat projesi Konuk Sanatçı Programı'na katılıyor.

Bartle, yeni sergi projesi için 14. yüzyıl minyatür ressamı ve hikaye anlatıcısı Mehmet Siyah Kalem'in çalışmalarını keşfetmeye devam edecek. Sanatçı 2018'in Haziran ayında halka sanat projesi'nde aynı konu üzerine başlattığı çalışmalarıyla bir sergi düzenlemişti. Şimdi kaldığı yerden projesini genişletiyor. Bartle çalışmalarının genel çerçevesini şöyle çiziyor:


Devamı ›
 

Muluken Debebe

halka sanat projesi Konuk Sanatçı Programı 26 Mart - 10 Nisan 2019 tarihleri arasında Adisababa Etiyopya'dan Muluken Debebe'yi ağırlıyor. Halen Entoto TVET, Technical Vocational Education and Training College'de akademik resim dersleri veren sanatçı halka sanat projesi'nde geçireceği iki haftayı bir araştırma ve üretim süreci olarak değerlendiriyor. Debebe bu süre boyunca Etiyopya geleneklerinde, din anlayışında ve günlük yaşam süreçlerinde önemli bir yeri olan atlar üzerine çalışacak. 


Devamı ›
 

Colleen O’Brien

halka sanat projesi, 1 - 28 Şubat 2019 tarihleri arasında Kanada, Calgary'den Colleen O'Brien'ı ağırlıyor. Sanatçı, çalışmaları hakkında şunları söylüyor:
Kanada’da 1920-1933 arasında varlık göstermiş olan ve Group of Seven olarak bilinen sanatçı grubunun izinden giden geleneksel bir ressamım. O grubun da yaptığı gibi, ışık ve rengin yer değiştiren etkilerine, suluboya ve akrilik malzemeler kullanarak, izlenimci fırça darbeleriyle karşılık veriyorum. Gerek açık havada yaptığım çalışmalarda, gerekse çizdiğim eskizlerde ışık ve gölge işlerimde çok önemli bir rol oynar. 
Devamı ›
 

Rézé

Grenoble’dan yaşayan ve son dönemde "Le Voyage de Rézé" projesi üzerinde çalışan Rézé, Lyon Ulusal Müzik Okulu’nde sürdürdüğü jazz eğitimini Afrika, Küba, Brazilya, La Réunion, El Salvador’un da aralarında bulunduğu ülkelere yaptığı müzikli seyahat deneyimleriyle bir arada gerçekleştiriyor . Sanatçı dünyanın farklı yerlerindeki jazz müzisyen, şarkıcı ve bestecilerinin geleneksel müziklere karşı duyduğu ortak ilgiyi paylaşıyor. Rézé, hem sofistike hem de popüler bestelerinin Afrika ve Güney Amerika’ya yaptığı seyahatlerin derin izlerini taşıdığını belirtiyor.
Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi ile uzun soluklu proje ortağı Artship Intiatives 2018'i bir dizi sergi ve hikaye anlatımlı performans serisiyle noktalıyor.

Bu yüzden Artship Foundation genel sanat yönetmeni Slobodan Dan Paich Ekim - Kasım - Aralık döneminde rezidans konuğumuz. Projelerle ilgili detaylı bilgiler sergi ve buluşma sayfalarımızda. 

Prof. Dan Paich'in akademik çalışmalarına ait bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://slobodandanpaich.designspektrum.com/


Devamı ›
 

Clara Cortes Garcia

Clara Cortes Garcia, bu Ağustos ayında sınırlı bir süre için geri geliyor. Üç yıl önce rezidans programımıza katılmış olan sanatçı çalışması hakkında şunları söylüyor:
"Bir görüntüdeki figüratif veya temsilsel varlığın tanımlanmasını isteyerek bir izleyicinin soyutlama gözleminde ortaya çıkan güvensizlikleri araştırıyorum. Gözlemci, “niçin”i anlamadan önce, “ne"yi anlamayı, anlamı tanımak için formu tanımayı arar. Nesnel şekil arayışı metafizik güzelliğin önemini bozar.

Devamı ›
 

Richard Bartle

halka sanat projesi Nisan- Haziran 2018 tarihleri arasında İngiliz sanatçı Richard Bartle’ı konuk ediyor. Sanatçı halka sanat / rezidans'ta geliştireceği projesi hakkında şunları söylüyor:
“14. yüzyıl minyatür ressamı Mehmet Siyah Kalem’le ilk kez 2005 yılında Royal Academy’nin Turks ( Türkler) sergisindeki bir eserini gördüğümde tanıştım. Siyah Kalem'le bir sonraki karşılaşmam İstanbul’da 2008 yılında ilk kez katıldığım bir sanatçı rezidansı programında oldu. Zihnimde Siyah Kalem'le birlikte buraya geldim. İkinci el kitapçıda bulduğum Siyah Kalem eserlerinin bir katalogunu rastladıklarım karşısında bir ayna gibi kullanarak ve kendi işlerimi üretmeye çabalayarak şehir etrafında dolaştım. Fakat sonunda Türk kültürünü anlamama eksikliği

Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

Slobodan Dan Paich halka sanat projesi rezidans programı konuğu olarak Nisan ve Mayıs 2018 döneminde halka sanat projes'nde. San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship'in Genel Sanat Yönetmeni olan Dan Paich 2012'den bu yan halka sanat projesi ile ortak projelere imza atıyor. İlkbahar dönemi sergileri Güzel Doku'nuş: Kumaşın İfade Gücüne Övgü ve Her Şey Dönüşür ile ilgili detaylı bilgi sitemiin halka sanat/ galeri bölümünde yer almaktadır. 

Prof. Dan Paich'in akademik çalışmalarına ait bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Devamı ›
 

Jenny Rafalson

halka sanat projesi 3-30 Mart 2018 tarihleri arasında Jenny Rafalson’ı konuk ediyor. Sanatçı halka sanat/ rezidans'ta geliştireceği projesi hakkında şunları söylüyor:

"Fotoğraflarım üç nesilin göçleriyle ilgilidir: büyükannem, ailem ve benim. Yaş, göç ve anavatan terimlerinde olduğu kadar "kimlik" terimi için de bir gelişmeyi temsil eder. Çalışmalarımın da portre ve nesneleri birleştirdiğini ve bu soruları kapsadığını hissediyorum. Yeni bir yaşam ortamında harmanlama sürecinde ortaya çıkan ikilemlerle ilgileniyorum. Çocukken Rusya'dan İsrail'e göç eden bir sanatçı olarak, doğduğum ülke ile şu an ikamet ettiğim ülke arasındaki ikilemler ilgimi çekti.
Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

Slobadan Dan Paich, 2012 yılından bu yana halka sanat projesi’nin kamusal programlarıyla süren işbirliğine 2017 biterken devam ediyor. Sanatçı, ayrıca rezidans programı konukluğu boyunca, çay ve mürekkep çizimleriyle de kişisel çalışmalarını sürdürüyor.  
 
Ekim 2017 – Ocak 2018 döneminde, San Francisco merkezli Artship Inisiyatifleri sanat direktörü ve küratörü olan S. Dan Paich’in, halka sanat projesi direktörü  ve küratörü İpek Çankaya ile birlikte ortak yaratımına katıldığı kamusal projeler ve etkinlikler şöyle:
 

Paola Estrella

halka sanat projesi 7-21 Ağustos tarihleri arasında  Mexico City'den Paola Estrella'yı konuk ediyor. Sanatçı halka sanat/ rezidans'ta geliştireceği projesi hakkında şunları söylüyor:

" Bu proje yakınlık ve samiyiyet biçimlerine odaklanan ve sosyal medya ile teknolojinin iletişimimizde nasıl rol aldığı hakkında bir araştırmadır. Çalışma, neyi paylaşıp neyi kendimize saklamaya karar verdiğimizi, neyi eleştirdiğimizi ve internet unsurunun (bütün türevleriyle) bizi günden güne daha fazla röntgenciliğe itmesi, başka insanların hayatlarına bağlanıp izleyici olma ihtimali gibi konuları kapsıyor.

Derinlemesine incelediğimizde, insanların gerçek hayatlarında paylaşmadığı fikirleri anonim olarak paylaşmayı amaçladığı bir dijital platform oluşturmaya başladım. (redenigma.me) Bu alanın


Devamı ›
 

Tanya Pixie Johnson

halka sanat projesi 8-28 Mayıs tarihleri arasında Kenya doğumlu, Canada'da yaşayan Güney Afrikalı sanatçı Tanya Pixie Johnson'ı konuk ediyor. Johnson'ın sanat pratiği uçlarda gezinen fikirlere, ait oluşlara, doğaüstüna ve toprakla olan ilişkiye odaklanıyor. Sanatçı çalışmalarında post-kolonyalizm, öykü anlatımı ve kültür, dil, kosmoloji ve atalarımız üzerine düşünüyor ve bilgi ediniyor.

halka sanat projesi rezidans programı kapsamında sanatçı, daha önce Kanada'da Fas'lı botanik uzmanı Nejma Bellin'le yaptığı işbirliğinden yola çıkışla yeni bir iş üretecek. Işık ve gölge bu çalışmanın ana ögesi olacak. 


Devamı ›
 

Karin Von Roosmalen

halka sanat projesi 1 Mart- 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Yeni Zelanda’dan Karin Von Roosmalen’i ağırlıyor. Resim, enstalasyon sanatı, mekansal ilişkiler üzerine teorilerle ilgilenen sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışmalar hakkında şunları söylemekte:

Other Ways Other Wise, Istanbul projesi,Yeni Zelanda’da Wellington, Suriye’de Şam gibi birbirinden oldukça farklı noktalarda şekillenmiş işleri bir araya getirerek, duvar resmi, bulunmuş ve yapılmış nesneler karışımı ile halka sanatçı rezidans binası ve halka sanat galerisinin mimari özgünlüğüne bir yanıt niteliği taşıyacak.
Van Roosmalen kaldığı süre içerisinde vereceği suluboya/ çizim atölyesinde halka’nın yerel izleyicisiyle bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyor.”


Devamı ›
 

Flemming Jeffries

halka sanat projesi 13- 29 Haziran 2016 tarihleri arasında Doha Katar'dan Flemming Jeffries'i ağırlıyor. 

Sanatçı projesi hakkında şunları söylüyor: 

Yapacağım rezidans programı süresince şehrin iki yönde topluluk ve bireysel olarak büyümesindeki etkenleri araştırı ve bu etkenleri gösterenbir 3 boyutlu bir harita oluşturmak. İkinci proje adımı ise bir kitap oluşturmak ancak bu kitap bizim bildiğimiz bir kitap değil ciltsiz ve enstalasyona dönüşecek bir sergileme şekli olacak. Kitabın konusu ise yabancı bir şehirde farklı kültürleri deneyimlemek ve keşfetmek ve bu kültürlerin toplamını anlatmak. 

www.flemingjeffries.net


Devamı ›
 

Ruth Burke

halka sanat projesi 30 Mayıs- 5 Temmuz tarihleri arasında Amerika,Ypsilanti'den Ruth Burke'ü ağırlıyor. Sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışmalar için şunları söylüyor:

"Yapacağım proje, İstanbul'da yaşayan insanların sözlü ve feminist ruhlu tarihlerini inceleyen bir sanat projesidir. Tarih araştırmasında etnik grupları ele alacağım ve bu gruplardaki çeşitli kültür yelpazelerinde bulunan kadınlardan ses anlatılarını kaynak olarak kullanacağım. Bu projede yer alan sesler katılımcıların kendi kültürü ile ilgili düşüncesi, anısı veya hikayesi olabilir. Projenin sonunda toplayacağım bu anlatılar halka sanat/ galeri'de sürükleyici bir ses enstalasyonu ile sergilenecek."

http://www.ruthkburke.com


Devamı ›
 

Emilia İzquierdo

halka sanat projesi 14 Mayıs- 28 Mayıs tarihleri arasında İngiltere, Londra'dan Emilia İzquierdo 'yu ağırlıyor. Sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışmalar için şunları söylüyor:

"Bugün, her zamankinden daha fazla, doğa ile ilişkimiz güncel olaylar yüzünden daha çok siyasi bir sorun haline geldi. Evren ve doğa her zaman gizemini korumuş ve onu anlamaya çalışmak her zaman zorlu bir süreç haline gelmiştir. Ayrıca biz insanlar çevremize belirgin hasarlar bırakarak bu zorlu süreçi daha da zorlaştırıyoruz. Ancak evren ile bir diyalog içine girmek biz insanoğlunun varlığını sürdürebilmesi için ihtiyaçtır. Örneğin İnka medeniyetleri astoronomi hareketlerine göre kendi kentlerini ve mimari yapılarına oluşturmuşlardır.


Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

San Francisco merkezli Artship Initiatives genel sanat yönetmeni Prof. Slobodan Dan Paich 2016’nın ilkbaharında yeniden rezidans konuğumuz! 25 Nisan- 10 Haziran 2016 tarihlerinde rezidans programına katılan sanatçı Türk sanatçılar ve akademisyenlerle birlikte yaratığı etkinlikleri halka sanat/ galeri'de izleyiciyle buluşturacak.
Öngörülen etkinlikler buluşma, sergi ve mini-performans dizisinden oluşacak.

Devamı ›
 

Evgenia ve Katerina Giannapoulou

halka sanat projesi 25 Ocak- 7 Şubat  2015 tarihleri arasında Almanya Berlin'den Evgenia ve Katerina Giannapoulou adlı iki sanatçıyı ağırlıyor. 

Sanatçılar halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacakları çalışmalar için şunları söylüyor: 


Devamı ›
 

Evelina ve Josefin Sjöström

halka sanat projesi 7-28 Ekim 2015 tarihleri arasında İsveç Stockholm'dan Evelina ve Josefin Sjöström' ni ağırlıyor.

Sanatçılar halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacakları çalışmalar için şunları söylüyor:


Devamı ›
 

Ryan Griffith

halka sanat projesi 1 Eylül- 9 Kasım tarihleri arasında Amerika, San Diego'dan Ryan Griffith'i ağırlıyor. 

Sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışma için şunları söylüyor:


Devamı ›
 

Mehr Javed

halka sanat projesi 4-24 Eylül tarihleri arasında, Tyne,Sydney ve Newcastle Upon arasında yaşayan ve çalışan Mehr Javed 'ı ağırlıyor. Avustralya SanatKonseyi'nin desteği ile kalan sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince yapacağı çalışma için şunları söylüyor:


Devamı ›
 

Huang Men-Chin

halka sanat projesi 5-25 Ağustos tarihleri arasında ikinci kez Tavyan Taipei'den Huang Men-Chin' i ağırlıyor.

Sanatçı halka sanat projesi rezidans programı süresince  kendisinin küratörlüğünü yaptığı "Gezici Bir Makina olarak Bir Beden" adlı karma sergiyi 7-27 Ağustos tarihleri arasında İstanbul'a taşıyor. Sergi 7 Ağustos'tan


Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

Slobodan Dan Paich 2015’in sonbaharında yeniden rezidans konuğumuz!
Bu sonbahar-kış döneminde, halka sanat projesi ve San Francisco’dan Artship İnisiyatifleri, çağdaş kültür sanat üretimine ait arayışlarına kişisel ve kolektif anılardan yola çıkarak, mütevazi bir ölçekte birlikte devam ediyorlar.
Bu ortak girişim, önceki yıllarda beraber çalıştıkları

Devamı ›
 

William Huberdeau

halka sanat projesi 1-28 Temmuz 2015 tarihleri arasında Amerika, Norfolk'dan William Huberdeau'yu ağırlıyor.
 
Oyunculuk ve yönetmenlikle de ilgilenen şair, yazar William Huberdeau halka sanat projesi residans programı süresince yapacağı çalışma için şunları söylüyor:
Devamı ›
 

Rowena Girneet Baweja

halka sanat projesi'nin 9-19 Temmuz arası konuğu, Mumbai Hindistan'dan sanatçı, yazar ve sinemacı olan Rowena Girneet Bajewa. Bu tanımların ötesinde kensini bir kültür araştırmacısı olarak tanımlayan Bajewa sezgisel resimden, mimariye ve
 

Juliette Colin

halka sanat projesi 20 Temmuz- 23 Ağustos 2015 tarihleri arasında Londra'dan Juliette Colin'i ağırlıyor.
 
Sanatçı halka sanat projesi residans programı süresince yapacağı çalışma için şunları söylüyor:
Devamı ›
 

Regina Dürig - Christian Müller

halka sanat projesi 24 Temmuz - 13 Ağustos 2015 tarihleri arasında İsviçre'den Regina Dürig ve Christian Müller'i ağırlıyor!
Devamı ›
 

Heidi Brandow

halka sanat projesi 14- 28 Haziran 2015 tarihleri arasında Amerika, Santa Fe'den Heidi Brandow'u ikinci kez ağırlıyor.
 
Sanatçı, "ev" kavramını "kişinin ailevi duygularını barındırdığı yer" olarak tanımlıyor. "Tanımlama" eylemini ise "belirlemek, kurmak, düzeltmek, yorumlamak ve anlamak" olarak yorumluyor. 
 

Allen Ferguson

halka sanat projesi 1- 14 Haziran 2015 tarihleri arasında Amerika, Austin'den Allen Ferguson'u ağırlıyor.

Sinema ile ilgilenen sanatçı genelde projelerini kısa sürede gerçekleştiriyor. Amacı, uzun metrajlı bir filmi olabilecek en kısa sürede bitirip, üzerinde tekrar düzenleme yapmadan projelerini bize sunmak. İstanbul'da


Devamı ›
 

Kevin Todd

halka sanat projesi 8-27 Haziran 2015 tarihleri arasında Avustralya, Maroochydore'dan Kevin Todd'u ağırlıyor.

Sanatçı özellikle İstanbul'un mimarisi açıdan önemli bir parçası olan İslam sanatına yönelik çalışmalar yapıyor. Ona göre İslam ve digital sanat arasında yakın bir bağlantı var. halka sanat / galeri'de sergi düzenleyecek olan sanatçı sergi için

Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi 28 Nisan- 27 Mayıs 2015 tarihleri arasında, San Francisco ABD'den, Slobodan Dan Paich'i rezidans sanatçısı olarak yeniden ağırlıyor.
 
Sanatçı, bir yandan çay ve mürekkep çizimleriyle kişisel keşiflerine devam ederken, diğer yandan da sanat yönetmeni olduğu Artship Initiatives -San Francisco ile halka sanat projesi'nin işbirliğine yeni proje fikriyle bir halka daha ekliyor.
Devamı ›
 

Meichen Waxer // Micheal Irvine

halka sanat projesi 5 Mayıs - 7 Haziran 2015 tarihleri arasında Meichen Waxer ve Michael Irvine'yi ağırlıyor.

Mecihen waxer disiplinler arası çalışan bir sanatçıdır. Yeterli temsiliyet bulamayan anlatılarla ve kültür ürünleriyle ilişkili kolektif bilgiyle ilgilenir. Waxer Emily Carr Sanat ve Tasarım Üniversitesi‘nde yüksek öğrenim gören

Devamı ›
 

Gauthier Oushoorn

halka sanat projesi 25 Mart - 25 Nisan 2015 tarihleri arasında Belçika'lı sanatçı Gauthier Oushoorn'yi ağırlıyor!
 
Sanatçı, sürdürdüğü projesi hakkında şunları söylüyor:  
 
Projem, İran Mimarisi'ndeki Sufi Geleneğini anlatan ve İslam dini ve mimarisini açıklayan "The Sense of Unity" adlı kitaba dayanmaktadır. Projem iki bölüme ayrılmıştır.
Devamı ›
 

Marjolayne Auger

halka sanat projesi, rezidans programında, 20-28 Şubat 2015 tarihleri arasında Montreal'den Marjolayne Auger ’i ağırlıyor.
 
Montreal doğumlu olan Marjolayne Auger çokkültürlü bir çevrede büyüdü ve çocukluğunda annesinden dans, babasından da dövüş sanatları öğrendi.

Devamı ›
 

Suwan Kim

halka sanat projesi 5 Şubat 2015- 05 Mayıs 2015 ayları arasında Suwon, Güney Kore’den Suwan Kim’i ağırlıyor. 
 
Sanatçı, eserleri ve projeleri hakkında şunları söylüyor: “Çalışmalarımın bütünü vertigoyu övüyor: Yanıp sönen ışık ve gölgenin belirsizliğinde kaybolma hissi ki bunu yaşam ve ölüm olarak görürüm, yaşamın her anında sürekli gerçekleşmekte olan bir döngü gibi. Yaşıyor olmak (ışık), ancak kaçınılmaz olarak düşerek (ölüm, bir gölge). 
Devamı ›
 

Minelle Raees Gaya

halka sanat projesi Pakistan, Karachi’den Minelle Raees Gaya’ı 6 Şubat 2015- 21 Şubat 2015 tarihleri arasında ağırlıyor.

Sanatçı, projesi hakkında şunları söylüyor:

"Tezimde, mimari çürüme ve terk edilmiş alanlar aracılığıyla, dokuma, iz bırakma ve katmanlaştırma konularına odaklandım.


Devamı ›
 

Barbara Coffy

halka sanat projesi 2. kez 20 Aralık-4 Ocak  tarihleri arasında Paris, Fransa’dan Barbara Coffy’i ağırlıyor. 
 
Sanatçı Paris’teki La Sorbonne’da Tarih ve Siyaset Bilimi üzerine çift anadal yaptıktan sonra, Science-Po Grenoble’da Kültürel Proje Yönetimi üzerine yüksek lisans yaparak sanat üretiminde uzmanlaştı. Daha sonra, Brüksel’de –Halles de Schaerbeek- , Montreal’de – Usine C, TEMPS D’IMAGES festivali ve şimdi de sanatsal araştırmalara adanmış bir yer olan Les Laboratoires d’Aubervilliers gibi farklı mekanlar ve festivallerde çalıştı ve çalışmaya devam etmektedir. 
Devamı ›
 

Rachel Leah Cohn

halka sanat projesi Doha, Katar’dan Amerikalı sanatçı Rachel Leah Cohn’u 14 Aralık-3 Ocak 2014 tarihleri arasında ağırlıyor.
 
Cohn projeleri hakkında şunları söylüyor: “İşlerim toplum, çevre, öykü anlatımı ve tarihle ilgili. Kendimi zaman ve mekanda üretme yoluyla konumlandırmak, aynı zamanda etrafımda olanlara cevap veriyor olmak benim için çok önemli. Aynı zamanda kişisel olanı da içeren kültüre bir mercek tutmak için antropoloji alanından metod ödünç almayı seviyorum.

Devamı ›
 

Clara Cortes Garcia

halka sanat projesi 1-12 Aralık 2014 tarihleri arasında Berlin’den İspanyol sanatçı Clara Cortes Garcia’yı ağırlıyor.

Sanatçı, sanatı ve projeleri hakkında şunları söylüyor: “Sanat kompleks bir şey ve sınırları yok. Ama benim asıl ilgimi çeken sanatın bir şekilde, şeyleri nasıl algıladığımızın bir yansıması olduğu fikri. Hisler hakkında konuşabiliriz ama sonunda hislere zaten varolan materyal bir form veriyoruz.


Devamı ›
 

Paul Roth

halka sanat projesi 10 Kasım-10 Aralık 2014 tarihlerinde ABD’den Paul Roth’u ağırlıyor. 
 
1983 yılında Buffalo, New York’da doğan kompozitör, teorisyen, yazar, müzikolog, alto saksafoncu. Deneysel müzik ve ses sanatıyla ilgileniyor. Sesin zaman, mekan vs. içinde düzenlenmesiyle ilgileniyor. Aynı zamanda doğaçlamaya dayalı da çalışıyor.  
Devamı ›
 

Gina Matchitt

halka sanat projesi 1-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Roma, İtalya’dan Gina Matchitt’i ağırlıyor.
 
Gina Matchitt 1966 yılında Rotorua, Yeni Zelanda’da doğdu ve Auckland’taki Unitec Tasarım Okulu’ndan mezun oldu. Üretmiş olduğu işlerinde Maori kabilesiyle olan bağlarından ve Te Arawa ve Te Whakatohea’dan faydalanıyor. Aynı zamanda işleri Maori ve Pakeha (Avrupalı) konseptlerinin bir kaynaşması

Devamı ›
 

Julian Vadas

halka sanat projesi 20 Ekim- 15 Aralık, 2014 tarihleri arasında Potsdam, New York, A.B.D.’den Julian Vadas’ı ağırlıyor.
 
Sanatçı, projeleri ve sanatı hakkında şunları söylüyor: “Tablolarım şuur hakkındaki devam eden araştırmamın vasiyetnamesi niteliğinde. Özellikle, kişisel kimliğin ötesindeki şuurla, veya belki de yerel olmayan bilinç olarak adlandırabileceğimiz şeyle ilgileniyorum. İşte burada idrak kabiliyeti, hafıza, duygu, alışkanlık, beden, kültür ve bağlam dahil olmak üzere, kimliğin birbiriyle ilişkili çeşitli mekanizmalarının bir kümesini açıklamak için “kişisel kimlik” tabirini kullanıyorum.

Devamı ›
 

Paola Lopreiato

halka sanat projesi 12-31 Ekim 2014 tarihleri arasında Floransa, İtalya’dan Paola Lopreiato’yu ağırlıyor.
 
Sanatçı işleri ve kullandığı yöntemler hakkında şunları söylüyor: “İşlerimde öykü anlatımı, deneysel ses algıları, süreçle ve interaktivite ile birleşmiş video, enstalasyon, dijital fotoğraf, çizim ve resim gibi farklı araçları kullanıyorum. Temsil ve algı işlerimde öneme sahip unsurlar. Aynı şekilde, mekan da yeni kombinasyonlar ve gerçekliğin yeni imgesini oluşturmada oldukça önemli. Genellikle etrafımda beni çevreleyen (insanlar, yerler) şeyleri malzeme olarak kullanmam, işlerimi enstalasyon ve performans gibi yansıtıyor.

Devamı ›
 

Anne Patricia Murray

halka sanat projesi 1-28 Eylül 2014, tarihleri arasında Çin, Şangay’dan Anne Murray’i ağırlıyor. Sanatçı işlerinde edebi algılardan, felsefe ve şiirden ilham aldığını söylüyor. Ayrıca düşüncelerine etki eden bilimsel buluşları okumaktan hoşlanıyor. Aynı zamanda Çin’deki bir okulda ders veren Murray; La Flaneur, Shangai 247 gibi farklı internet dergilerine Şangay sanat sahnesi hakkında yazılar yazdı.


Devamı ›
 

Mehwish Iqbal

halka sanat projesi 30 Ağustos-25 Eylül 2014 tarihleri arasında Sidney, Avustralya’dan Mehwish Iqbal’ı ağırlıyor.

Sanatçı projeleri hakkında şunları anlatıyor: “Pratiğim geçmişteki sosyal, kültürel ve politik durum kapsamındaki kişisel deneyimlerden doğan eklektik meselelerin bir sentezi. Güncel çalışmam “Kadının Çağdaş Toplumdaki Rolü, Küresel Göç Fenomeni ve İnsan Davranışının Kalıpları” üzerine.


Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi rezidans sanatçısı  Slobodan Dan Paich 1 Eylül 2014'ten itibaren yendien bizimle!

Çay ve mürekkep çizimleriyle kişisel keşiflerine devam ederken halka sanat projesi ve Artship Initiatives -San Francisco işbirliğinin yeni bir halkasını üç farklı projeyle başlatıyor.


Devamı ›
 

Daniela Ehemann

halka sanat projesi 30 Temmuz’dan itibaren 3 haftalığına Berlin, Almanya’dan Daniela Ehemann’ı ağırlayacak.
 
Sanatçı projeleri hakkında şunları açıklıyor : "Günümüzün ana meselelerinden birisi kimlik sorusu. Günümüzde kimliğimizi yaratmak için kendi gerçekliğimizi nasıl oluşturuyoruz? Çizime karşı heykel değil ama aynı zamanda boyutların değiştiği, izleyicinin duracağı noktayı kendisinin belirleyeceği alanlar yaratarak uzamın ve mimarinin sınırlarının sorgulanması... 
Devamı ›
 

Kate Jessop

halka sanat projesi 28 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında Londra, Birleşik Krallık'tan Kate Jessop'u ağırlıyor. 

Sanatçı sanatsal yaklaşımı ve projeleri hakkında şunları söylüyor:  “ Bir animasyon film yapımcısıyım. Çok çeşitli araçlar kullanıyorum. Bunların arasında sanatçı film ve videoları, öyküsel kısa metrajlı filmler ve tiyatro/ performans bulunmakta. Aslında illüstrasyon ve müzik geçmişi olan biri olarak, ikisi arasındaki kolajı, kompozisyonu ve ritmi kapsadığı için mükemmel bir araç olarak animasyona geçtim. Ağırlıklı olarak dijital kolaj kullanıyorum. Geleneksel animasyonu kapsayacak şekilde After Effects programıyla stop-motion, dijital çizim ve buluntu görüntüler gibi şeyler kullanıyorum.
Devamı ›
 

Rafael Abreu-Canedo

 
halka sanat projesi 16 Temmuz-10 Ağustos 2014 tarihleri arasında Goiania, Brezilya’dan Rafael Abreu-Canedo’yu ağırlıyor. 
 
Sanatçı projeleri hakkında şunları söylüyor: “Göz Teması” isimli bir projeye başlamak için bağlantılar edinmek amacıyla geçen yaz İstanbul’da iki hafta geçirdim. Bu proje üzerinde çalışmak amacıyla İstanbul’a dönmek için bir burs aldım. Göz Teması İstanbul’daki ve belki de Tunceli’deki Kürtlerin sosyolojik bir arşivi olarak başlıyor. 1980’ler ve 90’larda yaşamış oldukları çatışmaların deneyimi hakkında hikayeler anlatan bir arşiv.

Devamı ›
 

Barbara Coffy

halka sanat projesi 10-28 Temmuz tarihleri arasında Paris, Fransa’dan Barbara Coffy’i ağırlıyor. 
 
Sanatçı Paris’teki La Sorbonne’da Tarih ve Siyaset Bilimi üzerine çift anadal yaptıktan sonra, Science-Po Grenoble’da Kültürel Proje Yönetimi üzerine yüksek lisans yaparak sanat üretiminde uzmanlaştı. Daha sonra, Brüksel’de –Halles de Schaerbeek- , Montreal’de – Usine C, TEMPS D’IMAGES festivali ve şimdi de sanatsal araştırmalara adanmış bir yer olan Les Laboratoires d’Aubervilliers gibi farklı mekanlar ve festivallerde çalıştı ve çalışmaya devam etmektedir. 
Devamı ›
 

Jill Zachmann

halka sanat projesi 1-14 Temmuz tarihleri arasında Los Angeles, ABD’den Jill Zachman’ı ağırlıyor.
 
Sanatçı sanatsal çalışmaları ve projeleri hakkında şunları söylüyor : "İlgi alanım sert zemin üzerine yedirme teknikleriyle baskı resmi. Bu çağdaş orijinal sanatı tekstil tasarımları yaratmak için tarihi baskı resmi yapma teknikleriyle kaynaştırıyorum. Baskı ve tekstil motiflerim Osmanlı, Pers ve Venedik arasındaki tarihsel ilişkiyi yansıtıyor. Çağdaş kültür ve imgelemi bu eski ticaret kültürlerinin etkilerini yansıtabilmek için kullanıyorum. 
Devamı ›
 

Maelle Pouppez

halka sanat projesi 11-24 Temmuz 2014 tarihleri arasında Belçika, Lier’den Maelle Pouppez’i ağırlıyor.
 
Tekstil sanatçısı, şair, fotoğrafçı olan Pouppez, kendisini bir idealist ve ütopist olarak tanımlıyor. Aynı zamanda yukarı dönüşümle ilgileniyor (upcycling [kullanılmış şeylerin daha iyi kalitede veya çevreye daha az zarar verecek şekilde dönüştürülmesi - http://www.ortakkullanimhareketi.com/2012/04/recycle-upcycle-reusefarklar-nedir.html#.dpuf] ). Çalıştığı temalar zaman, durağanlık, sevgi, ekoloji, tılsımlar ve insanlar üzerine. 
Devamı ›
 

Connie Anthes

halka sanat projesi 24 Haziran-4 Temmuz 2014 tarihleri arasında Avustralya, Sidney’den Connie Anthes’i ağırlıyor.
 
Connie Anthes multidisipliner bir sanatçıdır. Nesne, deneyim ve yüzey arasındaki geleneksel sınırlara kafa tutarak, Connie’nin pratiğii içinde yaşadığımız her günkü sistemi sorgular, onlara uzamsal, kültürel ve anlamsal olanı mal eder. Maddesel süreçlere ve onların sonraki başarısızlıkları üzerine odaklanarak, onun işleri kavrayışlı limitleri test eder ve bilişsel ve dışavurumcu arasında bocalayan imgeleri ortaya koyar.

Devamı ›
 

Heidi K. Brandow

halka sanat projesi 10 Haziran - 8 Temmuz 2014 tarihleri arasında Santa Fe, ABD’den Heidi K. Brandow’u ağırlıyor. 
 
Sanatçı sanatsal ilgi alanlarını ve projelerini şöyle anlatmakta:
“Post-koloniyel teori “sınıflandırma” sürecini baskı ve kontrolle toplumsal açıdan inşa edilmiş, Batı hegemonyası tarafından dayatılan bir kavram olarak öne sürer.
Devamı ›
 

Irene Pomar

halka sanat projesi 5 Mayıs-1 Haziran 2014 tarihleri arasında Fransa, Metz'den Irene Pomar'ı ağırlıyor. 
 
Pomar ilgi alanları ve projeleri hakkında şunları söylüyor: 
Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

2012'de "Öyküsel Anlar", 2013'te "Bizim İnsanlarımızdan Hikayeler" adlı sergi ve performans serisini ve 2014 Ocak ayında  "İçindekiler" isimli sergiyi birlikte gerçekleştirdiğimiz Artship Foundation'ın sanat yönetmeni ve görsel sanatçı Slobodan Dan Paich 11 Nisan - 27 Mayıs 2014 tarihleri arasında 3. kez halka sanat/ rezidans programının davetli konuğu.


Devamı ›
 

Karolina Freino

halka sanat projesi 11-17 Mart tarihleri arasında Karolina Freino'yu ağırlıyor.
 
Karolina 1978 yılında Polonya'da doğdu. Wroclaw'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykel, Edinburgh College of Art'da (Heykel Okulu'nda) ve The Bauhaus-Universität Weimar'da (MFA Kamu Sanatı& Yeni Sanatsal Stratejiler) okudu.

Devamı ›
 

Thomas Riccio

halka sanat projesi 23 Şubat-19 Mart tarihleri arasında Richardson, ABD’den Thomas Riccio’yu ağırlıyor. 
 
Bir sanatçı ve akademisyen olarak ilgi alanları mekana özgü ve mekana bağlı performanslar, antropoloji-etnografı, drama-terapi, kültürel aktivizm, ritüel ve Şamanizm, videografi, enstalasyon olan Riccio çalışmalarını ve rezidans için gerçekleştireceği proje hakkında şunları söylüyor:

Devamı ›
 

Viktoria Ikkonen

halka sanat projesi 2-22 Şubat 2014 tarihleri arasında St.Petersburg, Rusya’dan Viktoria Ikkonen’i ağırlıyor. Sanatçı ele aldığı konular ve gerçekleştireceği proje hakkında şunları söylüyor: “Genel olarak dışavurumcu bir sanatçı olduğumu düşünüyorum, işlerimin ana fikri bazı izlenimleri, hisleri, içeridekini renklerle, dokularla ve formlarla oynayarak yansıtmaya çalışıyorum. 

Devamı ›
 

Mariah Dekkenga

halka sanat projesi'nin rezidans programındaki yeni konuğu  1 Şubat - 6 Mart 2014 tarihleri arasında yakın zaman içinde üretimi ve farklı kültür etkileşimleri adına Katar Cumhuriyetine taşınan Mariah Dekkenga. Sanatçı işlerini oluştururken öncelikle bilgisayarda kendi kompozisyonlarını oluşturuyor ve bu kompozisyonlarla kendisini bir yazıcı gibi düşünerek düzensiz bir şekilde düzen yaratıyor.

Devamı ›
 

Maria Teresa Gonzalez

halka sanat projesi 15 Ocak-15 Nisan 2014 tarihleri arasında Venezuela, Caracas’tan Maria Teresa Gonzalez’i ağırlıyor. Sanatçı fani, terkedilmiş ve unutulmuşu sürekli arayarak, kaybetme ve yer değiştirme konularını keşfetmekle ilgileniyor. 

Devamı ›
 

Karen Sztajnberg

halka sanat projesi 12 Kasım-2 Aralık 2013 tarihleri arasında Brooklyn, New York, ABD'den Brezilyalı sanatçı Karen Sztajnberg'i ağırlıyor.Sanatçı kendisi ve rezidans projesi hakkında şunları söylüyor: Brezilyalı, Brooklyn'de yaşamayı seçmiş bir film yapımcısıyım. Endüstriyel film sanatı içinde birçok görevde kararsız kaldım, özellikle de bir editör ve yazar olarak.

Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

2012'de Öyküsel Anlar adlı sergi ve performans serisini birlikte gerçekleştirdiğimiz Arship Foundation'ın sanat yönetmeni ve görsel sanatçı Slobodan Dan Paich Ağustos 2013 - Şubat 2014 tarihleri arasında 2. kez halka sanat/ rezidans programının davetli konuğu.


Devamı ›
 

Valeria Vizioli

halka sanat projesi  1-14 Kasım 2013 tarihleri arasında Buenos Aires, Arjantin’den Valeria Vizioli'yi ağırlıyor. Vizioli heykel, enstalasyon ve mekana özgü işler üretiyor .

Rezidans sürecinde gerçekleştireceği proje hakkında şunları söylüyor: Tezini görsel sanatlar, heykel, soyut boş mekanlar ve canlı mekanlar üzerine yazmış birisi olarak son dört yıl boyunca üç boyutlu formların inşası hakkında Görsel Sanatlar diplomamı almak için çalışıyordum. Heykeller yaptığımda mekan kullanımını şöyle yaptım: Sınırlandıran, imleyen, işgal eden ve mekanı anlamla dolduran. Form, şimdi ve yokluk, hareket ve inşa arasındaki diyalogtan ortaya çıkar. 


Devamı ›
 

Pablo Vindel

halka sanat projesi 26 Ekim-8 Kasım 2013 tarihleri arasında Valensiya, İspanya’dan Pablo Vindel’i ağırlıyor.

Pablo Vindel dijital imgeler, desenler, dikiş ve elyapımı gibi sanatlarla ilgileniyor. Farklı türde kumaşlar üstüne fotoğraflar basıyor. İmgelerin maddesel doğasıyla onların bir haritanın değişebilen yolları gibi ayarlanmasıyla ilgileniyor. Onun imgeleri gövde üzerine imgeleri oto portreler gibi fakat aynı zamanda kök örnekler gibi yansıyor.


Devamı ›
 

Cyriaco Lopes

halka sanat projesi 10-30 Ekim 2013 tarihlerinde New York,ABD’den Brezilyalı sanatçı Cyriaco’yu ağırlıyor.

Bir entelektüel, gemisi battıktan sonra karada değil karayla birlikte yaşamayı öğrenen birine benzer; amacı küçük adasını sömürgeleştirmek olan Robinson Crusoe değil, olağanüstü şeyler yaşadığı duygusunu hiç kaybetmeyen ve bir bedavacı, fatih ya da yağmacı değil de her zaman bir gezgin, geçici bir misafir olan Marco Polo’dur. (Edward Said)

Cyriaco sanatını ve ilgi alanlarını şöyle açıklıyor:


Devamı ›
 

Emma&Dan Hefty

halka sanat projesi 1-14 Ağustos 2013 tarihlerinde ABD’den Emma ve Dan Hefty’i ağırlıyor. Sanatçılar çalışmalarını şöyle anlatıyor: 
 
Kimin toprağı tenimin ilk değdiği… Bu kelimeler ‘Seyahatler Kitabı’nın kavramsal dayanağıdır. Fiziksel olarak var olmamasına rağmen birilerinin vatanıyla bir çeşit bağ hissi, 700 yıl önce yazılmış olsa bile Senegal diyasporasını kapsayan kelimeler.  
Devamı ›
 

Phil Bosch

halka sanat projesi 26 Agustos'tan itibaren 1 ay daha Hollanda’dan sanatçı, film yapımcısı ve araştırmacı Phil Bosch’u ağırlıyor. Temmuz 2013'te halka'nın konuğu olan sanatçı bu kez, rezidansta başladığı projesini tamamlamak için geri geliyor.

Phil Boch film üzerine, zihnimizde görüntüdeki anlam kurma sürecinin beslediği algımızı neyin şekillendirdiği, hangi bilginin imgelemden geldiği ve izleyicilikteki yeni görevlerin  nasıl meydana geldiği gibi soruları besleyerek çalışıyor.


Devamı ›
 

Rachel Wolfson

halka sanat projesi 9 Temmuz- 13 Ağustus 2013 tarihlerinde Salem, ABD’den Rachel Wolfson’ı ağırlıyor. Wolfson İstanbul'da gerçekleştireceği projesini şöyle açıklıyor:
 
"İstanbul çok tarihi katmanlı bir şehir. Bir turist olarak oraya gelerek ister istemez orada yaşayan insanlar ve kendim arasında bir engelle yüzleşeceğim. Bunu bir “cam duvar” olarak farz edin. Var olan ancak görülemeyen bir engel.

Devamı ›
 

Juan Duque

halka sanat projesi 1 Temmuz-12 Ağustos 2013 tarihleri arasında Gent, Belçika’dan Juan Duque’yi ağırlıyor.
 
Sanatçı, sanat pratiklerindeki çıkış noktasının kültürel ve coğrafik yer değiştirmeleri olduğunu bu sayede, ürettiği işler aracılığıyla daha önce yaşadığı ya da geçtiği yerlerdeki anılarıyla yüzleştiğini söylüyor. Sürekli yer değiştirme durumunuyla ilgili aynı zamanlı olarak farklı dünyalar ve yerlerde, birden fazla sınırda ve dünyevilikte yaşamanın nasıl olduğu sorusunu sormak istiyor. Dolayısıyla yeni bir yerde çalışmak onun sanat pratikleri açısından bir meydan okuma.
Devamı ›
 

Kotama Bouabane

halka sanat projesi 26 Haziran - 22 Temmuz,2013 tarihlerinde Kanada, Toronto’dan Kotama Bouabane’i ağırlıyor.
 
Bir sanatçı ve eğitimci olarak, araştırmanın önemine inanan Bouabane'nin önceki işleri fotoğraf, video, enstalasyon ve performansı kapsıyor.
İşinin kavramsal çerçevesi fotoğrafın tarihiyle ilgili deneysel etnografi ve kültürel inşaların incelenmesi etrafında dönmektedir.
“Follow Suit” çalışması  Orange County, California’nın replikası yapılan ve kuzey Beijing, Çin’de, bir banliyöde onun benzeri yapılan bir araştırmayla başladı.

Devamı ›
 

Brian Elder

halka sanat projesi 16-25 Haziran 2013 tarihlerinde ABD- Mount Pleasant, Michigan’dan Brian Elder’ı ağırlıyor.

Brian Elder’ın işi bir yeri deneyimlemenikten çıkan kişisel bir metaforun gelişimini içeriyor. Belirli bir lokasyonu keşfetmek veya bir noktadan diğer nokataya seyahat etmek ve bu deneyimi nasıl içselleştiridği ve bu deneyimden ne anlam kazandığıyla ilgileniyor. Deneyimlerini resimlemesi, çizmesi, fotoğraflar ve videolar, aynı zamanda o yerin tarihini okuması, araştırması ve internetten bilgi toplaması görsel olarak göreceğimiz süreci yansıtmasına izin veriyor.


Devamı ›
 

Susanne Irene Fjørtoft & Franzisca Siegrist

halka sanat projesi 5-19 Haziran 2013 tarihleri arasında, Norveç, Bergen’den Susanne Irene Fjørtoft ve Franzisca Siegrist’ı ağırlıyor.
European Cultural Foundation (ECF)'in nazik katkılarıyla İstanbul'a gelen sanatçılar projelerini şöyle tanımlıyorlar:
 

Francesco Berti

halka sanat projesi 22 Mayıs - 4 Haziran 2013 tarihleri arasında İtalya, Padova’dan fotoğraf sanatçısı Francesco Berti’yi ağırlıyor.

H-EART(H) Duygusal Peyzajlar projesi şehir içindeki insanların ilişkilerini araştırmayı amaçlıyor. Her bir kişi kendi yaşadığı yerdeki arazinin haritasını oluşturuyor, böylece bu yerler o kişinin bir insan olarak kimliğini yansıtıyor, kişiliğimizin ve kişisel tarihimizin anlamlı öğelerini açığa vuruyor. Sanatçı şöyle diyor:

Devamı ›
 

Zoe Scoglio

halka sanat projesi, 1-21 Mayıs 2013 tarihleri arasında Avustralya’dan Zoe Scoglio’yu ağırlıyor.

Zoe Scoglio, ilhamını jeolojik dünyanın güncel kavrayışlarından alıyor ve kamu, galeri, performans ve belli bir alan, bölge için işler üretiyor. Katılıma, ritüele, video projeksiyonu ve sese bir vurgu ile, işlerinde analog teknikleri ve dijital teknolojiyi kullanıyor.


Devamı ›
 

Eef Hilgers

 

Eef Hilgers (24) Hollanda’daki St.Joost Breda Sanat Akademisi’nden yeni  mezun oldu. Görsel-İşitsel Tasarım okudu ve Youtube’daki  genç kızlar üstüne yaptığı bir belgeselle mezun oldu. TENT Akademi ödülünü kazandı ve yarışma ödülü olan 4 haftalık rezidans deneyimi için, Hollanda- Türkiye ilişkilerinin 400. yılı nedeniyle tercih edilen İstanbul'a, halka sanat projesi'ne gönderildi.

Filmi kimi kez aday olarak gösterildiği pek çok festivalde gösterildi.

10 Mayıs 2013 saat 17:00'de Hilgers'ın video gösterimi ve sanatçı konuşması halka sanat projesi'nde gerçekleşecek.


Devamı ›
 

Isabel Craveiro

 

halka sanat projesi Nisan ve Haziran ayları arasında Portekizli yazar Isabel Craveiro’yu ağırlıyor. İki roman yazarı olan Craveiro, Lizbon’da hukuk, Paris’te edebiyat eğitimi aldı, Asya ve Afrika’da yaşadı. halka sanat projesi’nde kalacağı süreçte “Além-Deus” isimli yeni romanı üzerinde çalışacak:

 

E.K.K.O

Mart 2013'de, Danimarkalı koreografi kollektifi E.K.K.O, halka sanat projesinde!

"Point of View"  (Bakış Açısı) adlı projelerini gerçekleştirmek için Emma Nordanfors ve Karina Dichov Lund, "Sanat nedir? ve Sanat ne Yapabilir?" soruları temelinden hareketle Türkiye'den meslektaşlarıyla biraraya gelerek yaşadıkları ve karşılaştıkları gerçekleri sorgulayacak ve üretimde bulunacaklar.


Devamı ›
 

Meng-Chin Huang ve Wen-Lin (Bholi) Huang

Halka Sanat Projesi 15/01- 14/02/2013 tarihleri arası Tayvan'dan iki sanatçıyı, Meng-Chin Huang ve proje partneri When-Lin Huang'ı ağarlıyor. Huang rezidans programı kapsamında gerçekleştirecekleri projeyi şöyle açılıyor:


Devamı ›
 

Lucy Steggals

 

Halka Sanat Projesi 1 – 22 Aralık 2012 tarihleri arasında İngiliz sanatçı Lucy Steggals (1978)’ı ağırlıyor!

Bir görsel sanatçı olarak Lucy Steggals, kişisel/genel koleksiyonlardan, arşivlemenin doğal sürecinden, sergileme tekniklerinden ilham alıyor. Proje üretirken doğrudan insanlarla çalışabileceği mekanlarda bulunmayı tercih ediyor. Popüler kültürü, hediyelik eşyaları, günlük efemeraları, tarihi, mitolojiyi ve çevreyi işlerine kaynak olarak alıyor.

 


Devamı ›
 

Derya Hanife Altan

Türk ve Tatar bir aileden gelen ABD'li sanatçı Altan, Halka Sanat Projesi'nin 01/12/2012 - 15/02/2013 tarihleri arasında konuğu oluyor. Rezidans programına dahil olduğu süre boyunca sanatçı kendi kişisel tarihini, İstanbul'un temsil ettiği müslüman Batı ve hıristiyan Doğu kimliğinden gelen kadim kökenleriyle bunun üzerinde yükselen modern toplum bağlantısına dayanarak yeniden ifade etmenin yollarını arayacak.


Devamı ›
 

Ruth Margraff ve Nikos Brisco

CAFE ANTARSIA ISTANBUL’DA!

 “Biraz opera, biraz etnik, biraz performans sanatı! Bu şov bizi izlemeye ve inanmaya sürüklüyor.” – The Observatory (Londra, İngiltere)

Halka Sanat Projesi 1-17 Kasım 2012 tarihleri arasında “Cafe Antarsia”yı ağırlıyor.


Devamı ›
 

Vicki McConville

Halka Sanat Projesi 26 Eylül – 21 Ekim 2012 tarihleri arasında Avustralyalı sanatçı Vicki McConville’I ağırlıyor. Vicki McConville lisans eğitimini 1978 yılında Sydney, Macquarie Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler - Psikoloji/Felsefe/ Antropoloji bölümünde tamamlamış, 1981 yılında da Melbourne Üniversitesi’nde Sanat ve El Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur. Melbourne Monash Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar alanında yüksek lisans yapmıştır. Şu anda aynı üniversitede doktora yapmaktadır.

 


Devamı ›
 

Elena Ballarin

Halka Sanat Projesi 22 Ekim – 19 Kasım 2012 tarihleri arasında İtalyan sanatçı Elena Ballarin’i (1982) ağırlıyor. Elena Ballarin Venedik CaFoscari Üniversitesi Sinema, Tiyatro ve Görsel Sanatlar mezunu. 2009-2010 yılları arasında da Venedik IUAV Üniversitesi Görsel Sanatlar Laboratuvarı’nda sanatçı Tania Bruguera ve Francesco Vezzoli ile birlikte eğitim aldı.


Devamı ›
 

Slobodan Dan Paich

halka sanat projesi 20 Eylül – 18 Ekim 2012 tarihleri arasında ABD, San Fransisco'dan sanatçı Slobodan Dan Paich’i ağırlıyor.
Slobodan Dan Paich Belgrad Güzel Sanatlar Akademisi Resim-Grafik Sanatlar, Güzel Sanatlar Eğitimi Öğretmenliği ve Sanat Tarihi Felsefesi mezunu. Yüksek Lisansını ise Londra, Royal College of Art’da Güzel Sanatlar üzerine yaptı. 
Devamı ›
 

Antje Feger, Benjamin F. Stumpf, Jana Müller, Emanuel Mathias

halka sanat projesi 20 Ağustos- 20 Eylül 2012 tarihleri arasında Antje Feger, Benjamin F. Stumpf, Jana Müller ve Emanuel Mathias'ı konuk ediyor. Sanatçılarımız İstanbul'da gerçekleştirecekleri projelerini şöyle açıklıyor:

 


Devamı ›
 

Natalia Lara Díaz-Berrio

halka sanat projesi rezidans programı kapsamında 1 - 10 Eylül 2012 tarihleri arasında Natalia Lara Díaz-Berrio'yu konuk ediyor. Díaz-Berrio,  İstanbul'da gerçekleştirmeyi planladığı "Şehir,Bedenin Aynası" isimli projesi hakkında şunları söylüyor:


Devamı ›
 

Carla Chaim ve Victor Leguy

 

Halka Sanat Projesi 10 Temmuz 2012 - 08 Ağustos 2012 tarihleri arasında Carla Chaim ve Victor Leguy’ı ağırlıyor. Rezidans konuklukları boyunca iki sanatçı birlikte bir performans projesi üzerinde çalışacaklar.
 

Louise Markus

halka sanat projesi 4 Mayıs - 31 Temmuz 2012 tarihleri arasında Kanadalı bir ressam olan Louise Markus'u konuk ediyor. Markus, İstanbul'da gerçekleştirmeyi planladığı projeyi şöyle tanımlıyor:


Devamı ›
 

Aleksandra Farazin

(Ptuj, Slovenya, 1981) Görsel sanatlar (resim) ve kavramsal sanat (performans) alanında Maribor Üniversitesi'nde eğitim gördü. Halen sosyo-antropolojik teorilere dayanan ve onları çağdaş sanat pratikleriyle birleştiren sanat projeleri üretmeyi sürdürmektedir.
Devamı ›
 

Christiaan Diedericks

18 Haziran - 9 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul'da halka sanat projesi'nin rezidans konuğu olan Chris Diedericks tanınmış bir Güney Afrikalı sanatçıdır.


Devamı ›
 

Julia Vaz

halka sanat projesi Nisan ayında Güney Amerika'dan bir sanatçı konuk ediyor.

Brezilya'dan gelen Julia Vaz, 10 Nisan – 04 Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul’da geçirdiği süre içinde ürettiği işlerini halka’da sergiliyor.


Devamı ›
 

Sam Bunn

halka sanat projesi rezidans programı kapsamında, 03 Mart 2012 - 08 Nisan 2012 tarihleri arasında, Lewisham Londra'dan gelen heykel, performans, video ve yerleştirme sanatçısı Sam Bunn'ı ağırlıyor.

Me the gang

http://www.youtube.com/watch?v=wwf4_wNnblk

Up the river

http://www.youtube.com/watch?v=naICUuIdvmY&feature=related


Devamı ›
 

Monika Nguyen

halka sanat projesi rezidans programı kapsamında, 05 Mart 2012 - 18 Mart 2012 tarihleri arasında, Monika Nguyen'i ağırladı.Viyana'da yaşayan Nguyen, sahne tasarımı, yerleştirme ve fotoğraf alanlarında çalışıyor. Monika çalışmalarında, mimari yapıları mekan edinen olağanüstü ve tekinsiz durumlar yaratıyor.


Devamı ›
 

Miranda Train

Miranda Train ilk romanı Rüzgar üzerinde çalışan New York'lu bir muhabir, gezgin ve yazar.
halka sanat projesi Rezidans Programı 12 Ocak 2012 - 11 Şubat 2012 tarihleri arasında Miranda'yı ağırladı.

Devamı ›
 

Nadim Assad

halka sanat projesi Rezidans Programı'nın 11 Ekim- 18 Kasım 2011 tarihleri arasında davetlisi olan ikinci konuğu Berlin merkezli sanatçı Nadim ASSAD, kalışı boyunca sürdürdüğü araştırma çerçevesinde derlediği video koleksiyonunu izleyiciler ile paylaştı.


Devamı ›
 

Vera Korman

halka sanat projesi Rezidans Programı'nın ilk sanatçı konuğu Vera KORMAN oldu. Korman,  20 Ağustos- 30 Eylül 2011 tarihleri arasında halka sanat projesi’nin Kadıköy'de ki merkezinde yaşayıp üretirken, bir dizi workshop ve sanatçı konuşması gerçekleştirdi. 


Devamı ›