Everything Breaks Down No.3

Anne Patricia Murray

halka sanat projesi 1-28 Eylül 2014, tarihleri arasında Çin, Şangay’dan Anne Murray’i ağırlıyor. Sanatçı işlerinde edebi algılardan, felsefe ve şiirden ilham aldığını söylüyor. Ayrıca düşüncelerine etki eden bilimsel buluşları okumaktan hoşlanıyor. Aynı zamanda Çin’deki bir okulda ders veren Murray; La Flaneur, Shangai 247 gibi farklı internet dergilerine Şangay sanat sahnesi hakkında yazılar yazdı.

 

İrlanda ve Amerikan kökenli sanatçı, yenilikçi bir yolla dil ve görselleri birleştirerek iş üretmeyi seviyor. Üç yıldır Çin’de yaşamakta olan sanatçı Çin geleneksel oyunlarından Türk Karagöz oyununa varan bir araştırmayı sürdürmektedir.  Daha önce birkaç kez Türkiye’de bulunan sanatçının Türkiye tarihi,  Karagöz ve gölge oyunu ilgisini çekmiştir. Sanatçı, Karagöz ve gölge oyunu gibi bir yöntemle dil ve geleneklerle ilgili bir iş üretmek istiyor. Son zamanlarda görsel şiirler üstünde çalışan Murray, işlerinde kulağına hoş geldiği için Türkçe kelimeler kullanmayı da tercih ediyor. Yenilikçi kelime oyunu ve hareketsiz objelerin fotoğraflanmasını kullanarak bilgisayarda kısa filmler oluşturmak için geleneksel Karagöz oyunundan ilham alan oyunlar yaratmak istiyor. Sanatçı, insanları fotoğraflayarak onları, gölge oyunundaki kuklaların, Karagöz’ün geleneksel pozları gibi, tuhaf pozlarda yakalamak istiyor.

Murray, aynı zamanda yazdığı bir oyunu Zooburst programıyla bilgisayarda yapacağı ses kaydı için temel alarak sanal bir “üç boyutlu kitap” oluşturmak istiyor. Bu programda farklı insanların seslerini üst üste bindirmek istiyor.

Sanatçının işlerinin bazı örneklerini annemurrayartist.com web sitesinden bulabilirsiniz.

Le Flaneur: 

http://flaneur.me.uk/09/the-space-between-where-language-represents-and-misrepresents-shanghai-gallery-season-kick-off/  

http://flaneur.me.uk/03/absurdistan-a-country-of-its-own-shanghai-by-anne-murray/

http://flaneur.me.uk/04/drawing-and-what-notes-from-shanghai-by-anne-murray/

Shanghai 247:

http://archive.shanghai247.net/search/node/anne%20murray