Deniz Üstü Kanatlar

Deniz Üstü Kanatlar - Ses, Müzik, Beden Öyküleri, sözlü geleneklere, yerli kültürlere, içe dönüşe, kişisel ve şiirsel üretimlere erişim sağlayan, hikâye anlatımlı performanstır.
Topluluk bu yaz iki temsil verecektir.Temsiller, 4 Temmuz 2024 Perşembe YAYKOOP Kadıköy'de ve 8 Temmuz 2024 Pazartesi Bodrum Deniz Müzesi'nde gerçekleşecektir.
Katılım ücreti alınmaz. Rezervasyon gereklidir.
 
Performans, sözlü geleneğin ruhuyla oluşturulan öyküler sunar. Hareket-temelli ifadeler yaratır ki topluluk buna “beden diliyle anlatılan sözsüz öyküler” adını verir. Arkaik, geleneksel, yerli, yeniden inşa edilmiş orijinal şarkılar ve müzik üzerine kısa söylemler ve icralar içerir. Türkçe ve İngilizce anlatılan öykülerin kısa özetleri program kitapçığında yer alır.
 
Topluluk üyeleri; Anadolu, Kafkasya, İran, Hindistan, Balkan, Akdeniz, Kıta Avrupası, Britanya ve Kuzey Amerika kültürlerinden taşıdıkları kültürel mirası hikayelerine katarlar.
 
Performans, San Francisco merkezli sanat inisiyatifi Artship’in ayırt edici özelliği haline gelen, 1988'den 2022'deki vefatına kadar Artship direktörü ve topluluğun dedesi Slobodan Dan Paich tarafından geliştirilip yönetilen, kısa parçaların bir araya getirilmesi ile oluşturulan mini-tiyatro geleneğinin devamı niteliğindedir. Bu gelenek, 2011'de Halka Sanat Projesi aracılığıyla 2012 yılında Türkiye’ye gelmiştir.
Artship-Halka işbirliği, 2012 – 2020 yılları arası her yıl, İstanbul, Belgrad ve San Francisco'dan performansçılarla İstanbul’da Halka Sanat Galeri’de ve San Francisco’da farklı galeri ve bağımsız mekanlarda performanslar gerçekleştirdi.
 
2021'de, Covid-19 salgını sürerken performans, çağdaş çevrimiçi formatta sunulmaya yönelik olarak yeniden düzenlendi. Çevrimiçi sunum, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan topluluk üyelerini ve izleyicileri bir araya getirdi. Kuş Bakışı (2021), Su, Hava, Ses Öyküleri (2022), Bizi Bir Arada Tutan Öyküler (2023), Paylaştığımız Anlar: Bu da Benim Patikam (2024) çevrimiçi gerçekleşen performanslardır.
 
2022 itibariyle Halka Sanat Rezonans adını alan topluluk, çevrimiçi performansların yanı sıra farklı şehir ve mekanlarda yüz yüze performanslara devam etme kararı aldı. 2024 yazında İstanbul ve Bodrum’da gerçekleşen Deniz Üstü Kanatlar - Ses, Müzik, Beden Öyküleri yüz yüze performansların ilkidir.